Pastaruoju metu mane užklupo beprotiška gyvenimo skuba. Man tragiškai trūksta laiko. Net ir tada, kai nuo nesibaigiančių darbų bei rūpesčių jau nebepavelku kojų – net ir tada neberandu laiko lėtiems pasimėgavimams maistu. Arba jeigu turiu laiko, tai nebelieka jėgų. Tikiuosi, kad šis etapas praeis ir gyvenimas vėl atsistos į savo ramias, neskubrias vėžes. O kol kas, koks gyvenimas – toks ir maistas. Pasidalinsiu savo patirtimi, gal ji pravers ir jums.

Kaip greitai ir gerai iškepti viščiuką ant žarijų. Atrodo, užduotis paprasta (ypač, jeigu turi kepimo iešmą – apie jį pasakojau šiame įraše), tačiau toks įrenginys ne visada būna po ranka. O štai kepimo grotelių vasaros metu rasite net ir mažiausioje maisto prekių parduotuvėje. Metas toks. Štai šių grotelių pagalba galima mikliai iškepti gardų ir sultingą viščiuką. Taip, būtent viščiuką, kuris sveria ne daugiau nei 1,2-1,4kg. Tokie viščiukai iškepa tolygiai, greitai ir yra gardūs.

Kad jau prakalbom apie viščiuką, tai nuo jo ir pradėkim. Mums reikės viščiuko išklotinės – išplokštinti viščiuką taip, kad galėtumėm padėti ant grotelių ir prispausti kitomis. Tarp dvejų kepimo grotelių suspaustas viščiukas laikosi patikimai ir jį galima patogiai vartyti kepant. Paprasčiausias būdas išplokštinti viščiuką yra išpjaunant jam stuburą. Paimkite aštrų peilį ir drąsiai rėžkite nugarą nuo kaklo iki uodegytės per šonkaulius iš abiejų pusių. Gausite nugarėlę, kokias perkame sultiniams virti. Dėkite nugarėlę į maišelį, maišelį į šaldiklį ir tegul ji ten ramiai laukia rudens bei sultinių virimo meto.

Apverskite viščiuką, dar nesiplokština? Greičiauiai trukdo krūtinėlės priekyje esantis kaulas. Jo išpjauti nebūtina, tiesiog įpjaukite su peiliu, tegul lūžta ir viščiukas išsities. Supjaustymu beveik baigta, liko tik keli svarbūs pjūviai. Pastebėjot, kad storesnėse vietose ties kaulu vištiena iškepa prastai, mėsa lieka prikibusi ir teka rausvos sultys? Šią problemą galima nesunkiai išspręsti darant įpjovimus iki kaulo – ir išsimarinuos geriau ir perkeps tolygiau. Peiliu padarykite keturias įpjovas iki kaulo ties ta vieta, kur sparneliai jungiasi su krūtinėle, o šlaunelės – su kūnu. Beje, sparnelių ploniausias dalis iki pirmojo sąnario nupjaukit, jos vis tiek sudegs bekepant o ir valgyti ten nėra ką.

Na štai, dabar turime paklusniai plokščią viščiuką. Metas marinuoti. Tiesa, skambus žodis „marinuoti” tinkamas tuo atveju, jeigu jūs turite parą, ar bent 12 valandų iki kepimo. O dabar bus šiaip, pagardinti prieskoniais. Iš ko susideda skonis pamename – iš saldumo, sūrumo, rūgštumo ir kartumo. Saldumo mums kaip ir nereikia, nebent norite bbq stiliaus, tuomet naudokite medų ar rudąjį cukrų. O šiaip į dubenėlį berkite dosniai druskos, kokius 3 šaukštus, berkite maltus juoduosius pipirus, pašlakstykite citrinos sultimis, surišimui – šlakeliu alyvuogių aliejaus ir viską išmaišykite į vientisą košelę. Tai – pagrindas, turintis visus reikiamus skonius. Dabar juos galima praturtinti papildomais skoniais ir aromatais: baziliku, trintu česnaku, saldžiosios ar aitriosios paprikos milteliais, kario prieskoniais ir t.t. Tiks bet kas, ką mėgstate, tik nesuverskite visko vienu metu – tegul išlieka keli dominuojantys prieskoniai. Jeigu jau visai neturite noro fantazuoti, tuomet nusipirkite prieskonių mišinį vištienai, jų dabar įvairiausios sudėties siūloma prieskonių skyreliuose. Taigi, gauta košele įtrinkite viščiuką iš visų pusių, nepamiršdami įpjovų iki kaulo. Dėkite viščiuką į dubenį ir palikite gertis prieskoniais ir eikite kurti laužo ar kepsninės.

Kai anglys bus paruoštos kepimui dėkite viščiuką ant grotelių ir eikite kepti. Tik nelaukite ilgai, pradėti kepti reiktų ant didelės kaitros – tegul pradžioje viščiukas gerai apskrunda, o vėliau, žarijoms pasidengiant pelenais ir šiek tiek vėstant, iškeps iki galo. Kai viščiukas gulės ant grotelių tai viena jo pusė bus išorinė, ta kur su oda, kita vidinė. Taigi išorine puse dėkite į žarijų pusę ir palikte bent 5-8 minutėms nevartydami. Tegul gerai paskrunda. Ir tuo metu įvyks pagrindinis kepimo procesas, įkaitinantis krūtinėlę bei šlauneles kepimui. O jau vėliau kas kelias minutes viščiuką apverskite, kad tolygiai keptų iš visų pusių.

Kepdamas viščiukas apskrus iki tamsiai rudos, ar net juodos spalvos – tai normalu. BBQ klasika, taip sakant, kai suskrunda oda ir ant jos buvę prieskoniai. Čia pergyventi nereikėtų, nebent jūs ketinate valgyti tuos skrudėsius, tuomet jau blogai. O faktiškai suskrudusi oda yra tiesiog pašalinama, o valgoma šviesi ir sultinga mėsa, kuri jau iškepė, bet dar nepradėjo degti.

Viščiukas iškeps per 15-20min. Nuėmę nuo žarijų padėkite jį ant medinės lentelės, tegul „pailsi” bent 10 minučių – tiesą sakant jis keps toliau, kol neatvės žemiau +60C. O kol viščiukas ilsisi galite virš žarijų pakepti daržovių ar paskrudinti duonutės.

Gal tai nebus kažkas, kuo dar ilgus metus didžiuositės prieš draugus, tačiau bus tikrai gardu. Be to – paprasta, nebrangu ir tikrai greita. Išbandykite šį kepimo būdą, pažaiskite su skirtingais prieskonių deriniais ir ką gali žinoti – o gal tai taps jūsų mėgiamu patiekalu?