Kartais dalinuosi savo patarimais ir atradimais maisto gamybos fronte. Ir šį kartą bus vienas iš patarimų, kurio ieškojau veik visą vasarą. Vasara baigėsi, tačiau rugsėjis mus lepina vasariškais orais ir aš tikiuosi, kad šis patarimas bus naudingas jums, sutaupys laiko ir padovanos draugų komplimentus. O jis – apie tai, kaip ant griliaus iškepti vištienos sparnelius. Jeigu jūs kepate vištienos sparnelius dažnai ir esate patenkinti turimu rezultatu, tuomet negaiškite laiko – stebuklo čia nerasite. Šis įrašas tiems, kas kiek bekeptų sparnelius, tiek turi nevykusį rezultatą ir yra tiek nusivylę, kad net nebenorite jo kartoti. Toks buvau ir aš. Sparneliai orkaitėje man visada pavyksta tobulai, tuo tarpu kepant ant gyvos ugnies visada lydėjo nesėkmė. Ir bėda tame, kad arba sparneliai prie kaulo būdavo nepilnai iškepę ir kieti, arba – paviršius būdavo apanglėjęs ir sausas. Nei vienas, nei kitas rezultatas manęs nedomino ir aš kurį laiką buvau numetęs sparnelius į šoną ir pamiršęs. O taip norėjosi karštų, dūmu kvepiančių sparnelių, kurių sultinga mėsa tiesiog byra nuo kaulo…

Vieną dieną man trūko kantrybė ir aš pradėjau nuo pavasario ieškoti informacijos bei tikrinti įvairiausių kepimo būdų. Visi receptai pasakojami atrodė gerai, bet rezultatas nedžiugino. Kol aš nepamačiau šio video pasakojimo:

Apie zoninę kaitrą griliuje išgirdau pirmą kartą, mane tai sudomino ir nutariau išbandyti. Ir štai, kaip viskas buvo:

nusipirkau virš kilogramo sparnelių, sudėjau juos į dubenį, pašlaksčiau aliejumi, apibarsčiau druska, paprasčiausiu prieskonių miksu vištienai ir gerai išmaišiau, kad sparneliai tolygiai pasidengtų druska ir prieskoniais.

Tuomet užkūriau anglis ir kai jos buvo paruoštos aš jas supyliau tik į vieną kraštą, ant jų ir apskrudinai sparnelius. Vėliau juos perkėliau į vėsesnį šoną, ant anglių užmečiau kelis gabalus džiovintos obels medienos, atidariau oro padavimą apačioje ir viršuje, per centrą padėjau puodelį su būsimu naminiu padažu:

sparneliai ir padažas

Trumpai apie padažą: visada galite naudoti nuobodų ketčupą. Bet aš manau, kad verta pasidaryti savojo, kuris bus tik jūsų ir unikalus savo skoniu. Paeksperimentavę atrasite savitą prieskonių sudėtį ir visada turėsite norimą skonį, arba – kaskart naują, ką nors pakeičiant.

Aš padažą dariau labai paprastai: į metalinį puodelį suverčiau 400g skardinę smulkintų konservuotų pomidorų, įpyliau stiklinę vandens, subėriau šaukštą su kaupu cukraus, gerą žiupsnį druskos, juodųjų pipirų įmaliau, keli šlakeliai vorčesterio padažo rūgštelei, šiek tiek sojos padažo, aitriosios paprikos miltelių. Viską išmaišiau ir paragavau. Tokių padažų gamybos esmė yra kaip ir konservavimo užpilo: jie turi būti skanūs dar pačioje pradžioje ir šalti. Jeigu jiems kažko trūksta ar yra per daug, tai kaitinant šie trūkumai nepasišalins. Kaitinimas tik apjungia skonius, bet jų nesubalansuoja.

Taigi, išmaišytą padažą su puodeliu padėjau į centrą, kur daugiausia kaitros. Obelis jau pradėjo smilkti ir skleisti dūmus, todėl uždariau dangtį ir palikau sau ramiai rūkti:

20160909_194151

Jau vakarėjo – rudenį saulė leidžiasi anksti, todėl ir nuotraukos gavosi potamsės. Tačiau sparnelių kokybei tai įtakos neturėjo. Uždengus dangtį anglys kiek prigeso, tačiau karščio, kuris tolygiai pasiskirstė po visu kupolu, netrūko. Prabėgus 25min. nukėliau dangtį, sutirštėjusį pukšintį padažą supyliau į dubenėlį, pateikiau kartu su sparneliais. Štai jie – tobuli, kvepiantys, sultingi ir kartu nuo kaulo byrantys sparneliai:

bbq sparneliai ir padažas

Kame gerų sparnelių paslaptis? Kepimas vidutinėje temperatūroje ir karštas rūkymas vienu metu. Kepant tiesiai ant žarijų juos galima tik apkepti, vėliau jie ima degti. O po dangčiu temperatūra šiek tiek sumažėja, karštis pasiskirsto iš visų pusių tartum orkaitėje, sparnelių net nereikia vartyti! Jie kepa, smilkstanti mediena suteikia dūmo – beje, galite naudoti ir ąžuolą, alksnį, kriaušę. Tik pasiruoškite iš anksto ir pasidžiovinkite. Daug nereikia, užtenka keleto degtukų dėžutės dydžio gabaliukų, kuriuos užmetate ant anglių.

Jūs tuo metu galite eiti padengti stalo, paruošti daržoves, atsikimšti alaus ir pakviesti visus prie stalo. Beliks tik viską pateikti ir mėgautis gardžiu patiekalu. Pigu, skanu, paprasta. Ir nepamirškite – sparneliai valgomi rankomis! Todėl ant stalo turėkite šūsnį popierinių servetėlių. 😉