Grybų padažas yra labai populiarus ir dažnai siūlomas įvairiose maitinimo įstaigose. Jis yra gana universalus, nesudėtingai pagaminamas, lietuviai mėgsta grybus ir grybų skonį, todėl šis nekaprizingas padažas yra toks dažnas. Kiek kita bėda, kad profesionaliai virtuvei skirti produktai yra taip ištobulinti, kad retas šefas varginasi gaminti grybų padažą iš pirminių produktų. O ir kam? Atplėšei pakuotę, subėrei turinį, užpylei verdančiu vandeniu, išmaišei – tobulas rezultatas kiekvieną kartą. Tobulas ir nuobodus. Kaip ir viskas, ką gaminame iš paruoštukų.

Padažų iš grybų ar su grybais yra begalė, ir aš esu rašęs apie vieną – kitą (štai, pavyzdžiui padažą steikui). Tačiau šiandien aprašysiu klasikinį, beveik „bazinį” grybų padažą, kurį nesunkiai pasigaminsite savo namų virtuvėje iš pirminių  produktų.

Grybų padažas

  • Smulkiai supjaustytas svogūnas
  • 500g pievagrybių
  • 200ml grietinėlės
  • 1 šaukštas miltų
  • 1 šaukštas sviesto
  • šlakelis aliejaus kepimui
  • džiovintų čiobrelių, druskos ir maltų pipirų pagardinimui
  1. Prikaistuvyje įkaitiname aliejų ir sviestą, suberiame svogūną ir apkepiname.
  2. Suberiame ketvirčiais supjaustytus pievagrybius, apkepame, kol jie ims dailiai gelsti.
  3. Pasūdome, pagardiname pipirais ir čiobreliais.
  4. Ketvirtadalį apkeptų grybų atidedame, likusius apibarstome miltais ir dar minutę pakepame maišydami.
  5. Supilame grietinėlę, ir jei reikia - šiek tiek vandens praskiedimui.
  6. Sumažiname ugnį ir troškiname grybus grietinėlėje ~10min.
  7. Keptuvės turinį supilame į blenderio indą ir susmulkiname, suplakame.
  8. Suplaktą padažą supilame atgal į prikaistuvį, suberiame atidėtus grybus ir dar truputį pakaitiname.
  9. Praskiedžiame, jei padažas per tirštas ar nugariname dalį skysčio, jei reikia sutirštinti.
  10. Paragaujame ar netrūksta prieskonių. Padažas paruoštas.
Taip atrodo padažas prieš blenderiavimą
Taip atrodo padažas prieš blenderiavimą

Tai – klasikinis, baltasis grybų padažas. Jis gardus, jį mėgsta visi – net vaikai lėkštes išlaižo. Bet ir jį galima šiek tiek patobulinti.

Pirmasis patobulinimas buvo dalies grybų atidėjimas apkepus. Tradicinėje padažo versijoje visi grybai susmulkinami. Tačiau juk yra smagu padaže rasti grybuką? 😉

Kitas patobulinimo būdas yra naudoti džiovintus baravykus. Jų nereikės daug, vos kelių, tačiau jie nuostabiai praturtins padažą. Suberkite džiovintus baravykus į dubenėlį, užpilkite karštu vandeniu ir leiskite suminkštėti. Vėliau juos pasmulkinkite ir berkite į prikaistuvį kartu su pasmulkintais pievagrybiais. Vandens, kuriame mirko baravykai, neišpilkite – naudokite jį padažo skystinimui. Tiesa, tą verta daryti, jei esate prisirinkę ir pridžiovinę grybų iš rudens. Nes jei ne – perkami džiovinti grybai išties nepigūs ir padažo savikaina gali gerokai šoktelti aukštyn.

Galima šį padažą gaminti iš šviežių miško grybų, ypač tada, kai prasideda jų sezonas, tačiau tuomet padažas bus tamsesnis.

Ir jei neturite – būtinai nusipirkite prikaistuvį. Nepamainomas indas padažų gamybai. Viena ranka jį galima laikyti ir kiloti, paėmus už ilgos nekaistančios rankenos, kita – ką nors intensyviai maišyti ar plakti. Prikaistuviai ir buvo sukurti pažams gaminti, todėl jei esate padažų gamybos fanas būtinai įsigykite prikaistuvį. Nenusivilsite.

O šis paprastas naminis grybų padažas visada pavyks ir nuostabiai papildys net ir nuobodžiausią kepsnį. Išbandykite!