Mane nuoširdžiai džiugina auganti lietuvių vyno ragavimo kultūra. Per išties trumpą laiką, nuo tada kai restorane panorėjus vyno paklausdavo „balto ar raudono?” dabar vyno vartojimo kultūra išaugo iki išsamių vyno kortų, kurios savo apimtimi neretai kelis kartus didesnės už valgių meniu. Dabar išpopuliarėjo vyno ir maisto deriniai. Galų gale lietuviai atrado vynuogių rūšis, kraštus, vyno stilius, pažino  jų pateikimo taisykles ir dar begalę kitų dalykų. Net prekybos lentynose vynas yra dėliojamas taip, kad galėtum nesunkiai rinktis pagal stilių, šalį, tipą. Ir mane tai labai džiugina, išties.

Vynas pagaliau tapo ne priemonė prisigerti, o bendravimo katalizatoriumi ir naujų organoleptinių patirčių priemone

Kartu mane šiek tiek liūdina, kad vynas tapo mada ir „noriubūtivynožinovas” atstovų stiliaus palydovu. Jeigu nenori pasirodyti neišprusęs tamsuolis privalai bent paviršutiniškai išmanyti vyno stilius, skirti pigų vyną nuo brangaus (vargu ar daugelis išties skiria vertingą vyną nuo vidutinio) ir gavęs kvietimą atvykti į svečius bei mandagiai pasiteiravęs „ką atsinešti?” nupirkti kažką, kas netaptų apkalbų objektu. Bet tu tame nieko neišmanai, nes tu mėgsti viskį ir gali apie jį kalbėti valandų valandas. O čia – vynas. Stovi ir tyrinėji etiketes buku žvilgsniu, nes tau tai nieko nesako… Ką daryti?

Panašus jausmas apima, kai keliaudamas po svečias šalis užsuki į vyno parduotuves ar bandai nupirkti ką nors lauktuvių oro uoste. Nieko nežinai iš to ką siūlo, nes nesi ragavęs. Šis vynas geras ar pervertintas? O šis – jis tikrai tiek kainuoja, ar apsukrus pardavėjas bando nuo tavęs gudriai nulupti keliagubą antkainį? O verčiau imti šitą ar tą?

Ir, galų gale, žinai ką gaminsi vakarienei. Nori nupirkti dar neragautą vyną – bet ar jis derės prie būsimo patiekalo? O gal verta imti kitą, kitokį? Kas patars?

Aš patarsiu. Ne, ne apie tai kaip išsirinkti vieną ar kitą konkretų vyną. Aš patarsiu ką daryti, kad jūs galėtumėte greitai ir patogiai sužinotumėte apie vyną maksimaliai daug. Tiek, kad gautų žinių užtektų sprendimui priimti – pirkti šį konkretų vyną, ar padėti atgal į lentyną.

Šiais išmaniųjų pagalbininkų laikais visais vyno pasirinkimo atvejais padės projektas „Vivino„. Projektas, nes tai ne tik programėlė išmaniajam telefonui. Tai – vyno mėgėjus jungiantis socialinis tinklas, egzistuojantis visose interneto medijose: naršyklėse, programėlėse, kituose socialiniuose tinkluose ir pats tapęs žinių šaltiniu, prekybos bei bendravimo platforma.

Projektas sukurtas 2010 metais Danijoje, jo tėvai – Heini Zachariassen ir Theis Søndergaard. Dabar ši sėkmingai auganti platforma jau turinti dešimtis darbuotojų ir milijonus gerbėjų visame pasaulyje yra pelniusi ne vieną apdovanojimą ir vadina save didžiausia vyno mėgėjus vienijančia terpe.

Bet užteks tų nuobodžių oficialumų.  Geriau pakalbėkime apie praktinius dalykus. Kaip tai veikia? Parsisiunčiate ir įdiegiate programėlę, kur yra nemokama. Užsiregistruojate vienu iš kelių jums siūlomų būdų, užpildote minimalią informaciją apie save ir imate naudotis. Štai taip nepretenzingai atrodo pirmasis programėlės puslapis

vivino aplikacija

Dabar imkime ir išnagrinėkime visiškai hipotetinę situaciją: esate prekybos centre, šalia alkoholio skyriaus ir matote dailiai išrikiuotus butelius, kurių etiketė jums nematyta. Vyno neragavote, kas jis toks – nežinia. Aktyvuojate Vivino aplikaciją ir spaudžiate fotografavimo piktogramą. Telefono kamerą nukreipiate į etiketę ir fotografuojate vaizdą.

vivino aplikacija

Jei viskas gerai matosi – patvirtinate gautą vaizdą ir toliau darbo imasi programėlė. Tiesa, tam reikia būti prisijungus prie interneto. Ji iš savo turimos atvaizdų bazės atpažįsta etiketę ir išmeta į ekraną pagrindinę informaciją apie šį vyną:

vivino aplikacija

Vartotojų reitingas, vyninės pavadinimas, vyno stilius, metai, šalis ir vidutinė kaina. Greičiausiai tiek jums užteks absoliučia dauguma atvejų, kad nuspręstumėte – pirkti šį vyną ar ne. Na, ypač jei iki skrydžio liko 10 ar 15min. – tikrai užteks. Jeigu niekur neskubate, tuomet galima domėtis toliau ir skaityti ką rašo apie šį vyną.

Galima paskaityti apie bendrinius šio vyno faktus, dažnai skelbiamus kitoje butelio pusėje ant etiketės. Galima paskaityti apie jo stilių – jis bus lengvas ar ryškus, sausas ar saldus ir pan.

vivino aplikacija

Galima domėtis toliau – pasiskaityti kokie yra rekomenduojami maisto ir šio vyno deriniai bei pateikimo temperatūra.

vivino aplikacija

Galima pasiskaityti apie vyninę bei sužinoti kokį vyną dar jie gamina:

vivino aplikacija

Papildomai yra pateikiama informacija apie bendrą pasaulinį šio vyno reitingą savo stiliaus kontekste.

vivino aplikacija

O jeigu jums nutiks tokia laimė, kad galėsite rinktis vintažą – programėlė paslaugiai patars kurie metai buvo geresni, o kurie – prastesni.

vivino aplikacija

Galima pasiskaityti kitų vartotojų vertinimus ir atsiliepimus apie šį vyną. Tiesa, neretai jie būna skurdūs, o vertinimai – gana apibendrinti, tačiau viskas veikia vidurkio principu. Juk jūs pasitikite IMDB reitingu sprendžiant ar verta žiūrėti filmą? Panašiu principu veikia ir ši vyno reitingavimo sistema.

vivino aplikacija

Galiausiai jei nusprendėte pirkti šį vyną – galite papildomai pasiskaityti apie šio vyno stilių. Čia yra daug įmantraus teksto, kuris jums tikrai pasufleruos vieną kitą faktą, kurį galėsite pažerti prie stalo, kai ragausite vyną su kompanija.

vivino aplikacija

O jei rimtai – galėsite pasiskaityti apie mažiau žinomą stilių ir pasidomėti juo detaliau. Vivino turi milžinišką duomenų bazę apie vyną. Jie didžiuojasi, kad šiemet sulaukė milijardinės vyno nuotraukos. Beje, naujienų skiltyje jie rašo įdomių straipsnių apie vyną, rekomendacijas derinant su maistu ar dalinant patarimus vyno temomis.

Taigi, konkretus hipotetinis atvejis: turime klasikinį Chablis, kurio reitingas geras, o kaina – žiūrime į etiketę lentynoje – beveik per pusę mažesnė negu vidutinė. Ar verta pirkti ? Čia jau spręsite jūs. O vėliau, paragavę, gal būt įrašysite savo patirtį bei vertinimo balą, prisidėdami prie bendro reitingo sudarymo.

Štai toks patarimas jums, bandant padėti išsirinkti vyną. Viliuosi, kad ši programėlė bus naudinga ir jums bei padės atskirti vertą dėmesio vyną nuo prasto arba netikėtai parodys, kad rankose laikote išskirtinį egzempliorių. Ką gali žinoti?

Vivino svetainė: vivino.com

Puslapis FB: facebook.com/vivino

Iš ten jau susirasite kelius ir į kitas internetines šio projekto terpes. Smagių patirčių!

Header image by Free-Photos from Pixabay