O žinote, būna tokie žmonės, kurių namuose virtuvės būna visada švarios, tvarkingos ir blizga nepriekaištinga prabanga. Ir nesvarbu kada beužsuktum, tegul ir labai netikėtai – virtuvė visada švyti iki pat mažiausių smulkmenų. Tartum prabangiame baldų salono kataloge. Tikrai ir jūs turite tokių žmonių savo pažįstamųjų tarpe. Aš ilgai laužydavau galvą – kaip jiems užtenka laiko ir kantrybės kas kart iki tobulumo nušveisti kiekvieną kampelį. Stebėjausi, nes mano namų virtuvėje visada tvyro lengvas chaosas: kažkas kažkur palikta, gal neišplauta ar nenušluostyta. Kažkas pamiršta ar tiesiog padėta, kad būtų po ranka. O gal būt netgi stovi stirta neplautų indų, nes indaplovė nespėja visko plauti. Man tai nėra labai svarbu – man svarbiau patogi aplinka ir pats maistas, bei jo gamyba. Virtuvę tvarkau tada, kai turiu laiko ir jėgų, arba kai mane užjausdami namiškiai sutvarko ją už mane. O štai yra virtuvės tartum muziejai – švyti nepriekaištinga tvarka ir šaltu minimalizmu. Na, panašiai va taip (IKEA katalogo foto):

Ir vieną dieną aš supratau kodėl taip yra: jose beveik negaminamas maistas. Lengviausia tokią virtuvę atpažinti ne vien iš švaros, o iš to fakto, kad ji atrodo gražiai, bet joje visiškai nepatogu gaminti maistą. Ir taip yra todėl, kad virtuves suprojektuoja ne tie, kurie gamina maistą, o tie, kurie yra dizaineriai ir architektai. Pardavėjai. Žmonės, kurie ir patys negamina maisto.

Nonsensas, bet yra žmonių, kurie kuria jachtas, patys nebūdami buriuotojais. Jachtose jie apsilanko tik tada, kai jos saugiai prišvartuotos ramiuose uostuose ir geriausiu atveju ant denio išgeria kokteilį iš aukštos taurės. Todėl nežino ir neįsivaizduoja koks gyvenimas vyksta jūroje, kuriai ir buvo sukurta jachta. Namus projektuoja architektai, patys visą gyvenimą pragyvenę butuose. Tokių namų virtuves kuria žmonės, kurie jose geriausiu atveju pasišildo iš mamos lauktuvių įdėtus ir parsineštus kotletukus ar balandėlius. Ar suvokiate, kokia tai yra tragedija? Sumokami pinigai, už kuriuos perkamos paslaugos ir daiktai, kuriais visiškai nepatogu, o kartu ir nemalonu naudotis. Ir vargu, ar tokioje aplinkoje kils noras išmokti gaminti gardų maistą. Ne, greičiausiai viskas ir pasibaigs rytinio glotnučio suplakimu bei salotomis iš parduotuvinio indelio vakare, nes nebuvo kada. Maža to – tokie žmonės su siaubu galvoja apie miltus ant stalo, troškintuve pukšintį padažą, kuris sienas numargina raudonais taškučiais, arba – o neduok dieve! – iš keptuvės tyškančius riebalus. Katastrofa!

Jeigu jūs esate tokio tipo žmogus ir jums tinka ir patinka toks gyvenimo būdas – nuoširdžiai patariu: neįrenginėkite namuose virtuvės. Jums jos nereikia. Ir nėra prasmės sekti kitų žmonių pavyzdžiu. Įsirenkite šioje patalpoje valgomąjį ir patogiai su malonumu valgykite savo mėgstamą maistą. Šaldytuvas, mikrobangė ir prabangus kavos virimo aparatas tilps į vieną kompaktišką baldą. Visą kitą erdvę išnaudokite racionaliau. Juk jūs už ją jau sumokėjote! Ar tikrai norite dar vieno kulinarinio muziejaus, kuriame eksponuojami prabangiausi virtuvės įrengimai?

O ką daryti, jeigu staiga atsirado noras išmokti, sugebėti, padaryti ir taip, kaip yra – yra blogai? Išsivirkite puodelį arbatos arba kavos, atsisėskite taip, kad matytumėte visą virtuvę ir surašykite, kas jums joje patinka ir kas ne, arba trukdo. Ir dar tai, ko tikrai joje norite. Tada aiškiai žinosite, ko jums trūksta ir ką reikia pakeisti, kad iš šalto ir sterilaus muziejaus virtuvė taptų jaukia ir patogia erdve maisto gamybai.

O ką daryti, jeigu daug mokytis nesinori, pokyčių irgi, bet kartais reikia kokio nors patiekalo su minimaliomis pastangomis ir visada garantuotu rezultatu? Pasufleruosiu vieną tokį, kuris gali tapti jūsų „firminiu” – visada pavyks, atrodys prabangiai, bus sveiko maisto reikalavimus atitinkantis ir kas svarbiausia – bus tikrai skanus.

Pesto lašiša vokelyje

  • 150-200g gabalėlis lašišos file
  • 4 nedideli pomidorai
  • saujelė smidrų arba šparaginių pupelių
  • pesto padažo
  • druskos ir juodų grūstų pipirų
  • alyvuogių aliejaus
  1. Lašišai nulupkite odą (jei yra) ir pasūdykite ir pabarstykite pipirais.
  2. Nuplaukite pomidorus ir smidrus.
  3. Smidrams nupjaukite kotelių galiukus, pašlakstykite aliejumi ir pasūdykite.
  4. Imkite lapą kepimo popieriaus, ant jo dėkite sluoksnį smidrų, ant jų dėkite lašišą.
  5. Lašišos file aptepkite pesto padažu, kampuose padėkite po pomidoriuką.
  6. Užlankstykite popieriaus kraštus tartum voką, stengiantis, kad viršus nesiliestų prie lašišos.
  7. Pašaukite į +200C orkaitę ir kepkite 25min.
  8. Pateikite viską lėkštėje, pridėję citrinos skiltelių apšlakstymui.

Tai, ką išvardinau, skirta vieno žmogaus porcijai. Kartoti tiek kartų, kiek bus valgančių. Jeigu viską padarysite teisingai – patiekalas atrodys panašiai taip:

Ir dar – jūs nieko neištepsite ir po to nereikės ilgai šveisti. Tiesiog išmesite kepimo popierių, sudėsite indus į indaplovę ir virtuvė vėl blizgės kaip nauja.

Prasideda smidrų (dar žinomų kaip šparagai ir visai nepanašių į šparagines pupeles) sezonas. Nepraleiskite progos ir pasigaminkite šį patiekalą. Lašiša būna sultinga, daržovės neperkepa, pomidorai suteikia papildomo rūgštoko padažo, todėl citrinos gali ir neprireikti. Skanaus! 🙂