Nepaliausiu kartoti: karantinas saulėtą pavasarį dar nėra priežastis depresuoti su sumuštiniu rankose žiūrint pro langą į tuščią gatvę ir galvojant kaip griūna jūsų atostogų planai. Išnaudokite šią progą – juk turite daugiau laisvo laiko. Išmokite ką nors nauja! Naują kalbą, tikrą ar programavimo, groti gitara, žaisti šachmatais, gaminti maistą. Pagaminkite tai, ko nesate gaminę anksčiau – užtikrinu, kad jums pavyks, o rezultatas pranoks lūkesčius. Man pavyko – pavyks ir jums.

Aš labai svajojau šią vasarą nuvykti į Graikiją. Ką žinai – gal ir pavyks kiek vėliau? Bet kol negaliu nuvykti į Graikiją – aš kviečiu Graikiją į savo virtuvę! 🙂

Souvlaki – tai maži mėsos gabalėliai, kepti ant iešmelio, pateikiami su pita (tokia plokščia mielinė duona) ir jogurtiniu padažu. Ir dar daug šviežių daržovių. Apie daržoves nekalbėsiu, nes visų skoniai ir galimybės skirtingos. Bet apie tris pagrindines patiekalo dalis – souvlaki, pita ir padažą – aš papasakosiu.

Tarkime, norite ankstyvos vakarienės terasoje ar balkone. Ją reikės pradėti ruošti nuo pietų. Neišsigąskit – nestovėsite pusdienį virtuvėje. Tiesiog tam tikri procesai užtrunka.

Visų pirma – marinatas mėsai. Kilogramui mėsos reikės litro vandens, poros lauro lapų, kelių žirnelių juodųjų pipirų, kelių sutraiškytų česnako skiltelių, šaukšto druskos, šaukšto medaus, šaukštelio džiovinto rozmarino, vienos citrinos, saujos petražolių lapelių ( aš naudojau pernykštes šaldytas, puikiai tiko). Viską dedame į puodą, tik citriną nuplauname, perpjauname į 4 dalis ir įspaudžiame sultis, tik tada ir ją dedame į puodą. Puodą statome ant viryklės, užkaičiame ir maišome kol medus ištirps, kad nepridegtų ant dugno. Užvirė – pavirė minutę kitą – nukaičiame ir leidžiame atvėsti iki kambario temperatūros.

Antras etapas: kol marinatas vėsta supjaustome mėsą nedideliais kubeliais – maždaug 3x3x3cm. Tiks liesa mėsa: vištienos krūtinėlė, kalakuto krūtinėlė, kiaulienos nugarinė. Atvėsusį marinatą nukošiame, mėsos kubelius sumetame į atvėsusį marinatą ir paliekame marinuotis mažiausiai 2 valandas.

Trečias etapas – užminkome tešlą pitoms. Mažą pakelį sausų mielių suberiame į dubenėlį, dedame šaukštą cukraus, stiklinę kambario t pieno, šlakelį vandens. Viską išmaišome ir paliekame 15min mielėms rehidratuoti. Per tą laiką pasveriame 400g kvietinių miltų, įberiame šaukštą cukraus, šaukštą džiovintų raudonėlių. Išmaišome. Į dubenėlį su mielėmis įpilame kelis šlakelius gero alyvuogių aliejaus (aš naudojau gardintą rozmarinais – tobulas aromatas, galima naudoti tą, kuriame mirko saulėje džiovinti pomidorai, jis irgi tiks) dar kartą permaišome ir supilame į miltus. Imame maišyti tešlą. Čia nepasakosiu kaip, nes pats ją maišau virtuvinio kombaino pagalbą, maišyti reikia bent 5min. kad ji taptų vientisa, elastiška. Indą su tešla uždengiame dangčiu ar rankšluosčiu ir paliekame šiltai, kad iškiltų.

Didžioji darbo dalis jau padaryta. Liko sulaukti vakaro.

Kai iki planuojamos vakarienės laiko liks kiek daugiau nei pusvalandis – einame kepti pitų. Imame medinę lentelę, ją pašlakstome aliejumi, sudrėkiname rankas ir imame tešlą. Iš jos rankomis suformuojame storą dešrą ir supjaustome į 8 lygias dalis.

Kiekvieną tešlos kamuoliuką iškočiojame į ploną blyną, dedame ant įkaitintos keptuvės ir kepame iš abiejų pusių kol dailiai paskrus ir atrodys skaniai. Įkaitinkite keptuvę prieš kepant, antraip pirmas blynas bus nevykęs. O pita privalo būti traški.

Jeigu įsigudrinsite tai kol kepa viena pita spėsite iškočioti sekančią. Taip 8 kočiojimai /kepimai ir turite kalnelį kvapnių pitų. Atidėkite jas. Tai buvo ketvirtas etapas.

Penktojo etapo pradžioje nupilkite mėsą per kiaurasamtį, marinato nebereikės, mėsa nuvarvės. Sumaukite ją ant medinių iešmelių. Pašlakstykite alyvuogių aliejumi. Įkaitinkite keptuvę ir kepkite mėsos iešmelius kol dailiai apskrus. Čia vėl patarimas: padėjote iešmelius su mėsa ant keptuvės ir nelieskite – tegul gerai paskrunda. Tik tada verskite ant kito šono. Ir taip visas 4 puses. Jei tai vištiena ar kalakutiena tai keptuvės ir užteks. Jei kiauliena – apkeptus iešmelius įdėkite dar 7-10min. į +200C orkaitę, kad perkeptų.

Šeštasis ir paskutinis etapas: padažas. Čia lengviausia: 200ml graikinio jogurto, šaukštas garstyčių, šaukštas medaus. Man patinka pikantiškiau, todėl dar pyliau papildomai Sriracha padažo, bet originaliai jo nereikia. Ai, dar šlakelis – kitas citrinų sulčių. Viską išmaišome, paragaujame – turi būti gerai. Jei trūksta rūgštelės, galima papildyti ryškumą citrinų sultimis.

Na va ir viskas! Pitos, iešmeliai, padažas, daržovės pjaustytos – viskas ant didelio padėklo ir keliauja į terasą!

Imame pitą, ant jos dedame iešmelį, duonutę sulenkiame delne, ja suspaudžiame iešmelį ir kita ranka ištraukiame pagaliuką. Dabar ant pitos su mėsa dedame daržoves, jas užpilame padažu ir … mėgaujamės skonių įvairove. Naminė traški pita, sultinga mėsa, jogurtinis padažas, taurė vėsaus balto vyno… Tada ir besileidžianti saulė atrodo romantiškesnė ir dėl krizės nuplaukusių atostogų ne taip labai gaila…

Aš tai gaminau vakar. Maisto užteko 4 asmenims. Nuostabus laiko praleidimas kartu ir galimybė pasimėgauti skaniu maistu ir lėtais pokalbiais apie nieką. Pažadu: visi sunkumai bent trumpam atsitrauks ir užsimirš. O jus apims geros emocijos ir buvimas kartu.

Idealu, žinoma, viską daryti vasarą ant tikrų žarijų. Linkiu, kad viskas būtų: ir vasara, ir žarijos ir souvlaki ant iešmelių. Ir pagaliau pasibaigęs karantinas bei gera draugų kompanija. Vėl, kartu.

O kol nėra nei draugų nei žarijų – išsibandykite technologiją namuose. Pasitreniruokite ir ilgainiui viskas bus greita, paprasta ir aišku. O gal gims idėjų, kaip patobulinti receptą? 😉

Neliūdėkite, likite namuose ir būkite sveiki!

P.S. o nuotraukų šį kartą nebus. Namų foto studiją teko perdaryti į ofisą darbui iš namų. Laikini nesklandumai… 🙂

Viršelio nuotrauka asociatyvinė, pasiskolinta iš pixabay.com