Ach, kokia vasara! Ar pastebite? Ar spėjate ja pasimėgauti? Ji tokia trumpa – kaip žemuogių karoliai ant smilgos. Ir bėga ji kaip kopų smėlis tarp pirštų byra – tik užsižiūrėk, ir… nebeliko.

Vasara nuostabi, tokia, kokios lauki visus metus. Geriu ją į save, kad to saulėto vaiskumo užtektų ir darganotais rudens vakarais. Geriu ir mėgaujuosi – net rašyti nėra kada.

Bet yra tokių dalykų, kuriuos aprašyti tiesiog privaloma. Tai – po Joninių, tartum iš gausybės rago, pasipylusių šviežių daržovių gausa. Jaunos, šviežios, traškios, tiesiai iš lysvės… na kas gali būti gardžiau?

Viena iš vasariškų sriubų yra batvinių sriuba. Batviniai – nuo seno naudojamas barbarizmas, kilęs iš slavų kalbų grupės, reiškiantis burokų ar burokėlių lapus su lapkočiais. Šie, kol jauni, yra labai skanūs ir svarbiausia – vertingi. Juose gausu vitamino C, folio rūgšties, karotinoidų, cholino ir kitų naudingųjų medžiagų, įskaitant lastelieną, kuri yra lengvai įsisavinama ir naudinga mūsų mitybos dalis.

Batvinių sriuba, kurią oficialiai derėtų vadinti burokėlių lapų barščiais, pati gardžiausia vasaros viduryje, todėl virti ją dera jau dabar.

Batvinių sriuba

  • 2l kiaulienos sultinio
  • pundas burokėlių lapų su kotais ir šakniavaisiais
  • kelios naujo derliaus bulvės
  • pundelis šviežių jaunų morkyčių
  • stiklinė šviežių žaliųjų žirnelių (nebūtinai)
  • šaukštas pomidorų pastos
  • sauja kapotų prieskoninių žalumynų: krapų, petražolių, laiškinių česnakų laiškų
  • druskos, pipirų
  1. Bulves supjaustome kubeliais, jaunutes morkas - skridinėliais, sumetame į verdantį sultinį ir leidžiame pavirti ~10min.
  2. Tuo metu nuplauname burokėlius ir atskiriame lapus, stiebkočius ir jaunus šakniavaisius. Stiebkočius susmulkiname ir metame į sultinį - jie verda kiek ilgiau.
  3. Lapus supjaustome juostelėmis ir atidedame į šoną.
  4. Šakniavaisius supjaustome skridinėliais, pakepiname keptuvėje ant nedidelio kiekio aliejaus. Kepimo pabaigoje dedame pomidorų pastą, išmaišome, pakaitiname dar minutę ir keptuvės turinį dedame į puodą su sriuba.
  5. Paverdame dar kelias minutes, suberiame burokėlių lapus, žirnelius, pasūdome ir papipiriname.
  6. Užvirus suberiame prieskoninius žalumynus, uždengiame dangčiu ir nukeliame nuo ugnies.
  7. Leidžiame sriubai pabręsti bent 10min. Pateikiame užbalindami grietine.

Svarbiausia yra nepervirti šios sriubos: daržovės dar turi būti šiek tiek traškios, nepraradę savo maistingųjų medžiagų. Vena iš dažniausiai daromų klaidų: sumetama viskas vienu metu ir verdama ilgai. Tai visiškai netinka šviežioms vasariškoms daržovėms! Jas reikia virti labai trumpai, idant jos nebūtų sutežę ir nepraradę savo nuostabaus skonio.

Burokėlius privaloma apkepti ir įdėti pastos – nepatingėkite ir nepraleiskite šios dalies. Kepamų burokėlių šaknų skonis ir struktūra pakinta, aliejuje pakaitinta pomidorų pasta būna ne tokia rūgšti, nedominuoja kaip atskiras skonis, kuomet ištirpsta sultinyje. Žirneliai neprivalomi, bet – puikiai čia tinka. Dažnai sakoma, kad barščių pagrindas – burokėliai ir kopūstai. Taip, bet juk taisyklės sukurtos tam, kad jas laužytume. Įberkite šviežių, saldžių, ką tik išlukštentų žaliųjų žirnelių ir tiesiog šiek tiek pakaitinkite juos sriuboje. Pažadu – jums patiks 😉

Skanios ir aromatingos vasaros, mielieji!