Žiemai įpusėjus (taip, pusė kalendorinės žiemos praktiškai praėjo) sezoninę virtuvę apima gedulas: šviežių daržovių ir vaisių atsargos beveik pasibaigę, liko tik šakninės daržovės ir konservuotos atsargos – džiovintos, raugintos ir marinuotos daržo bei miško gėrybės. Tačiau net ir dabar galima pasigaminti skanaus ir sveiko maisto, tereikia šiek tiek pasukti galvą ir prisiminti tai, kas buvo pamiršta.

Ropė. Daržovė, kuri karaliavo virtuvėje ilgus šimtmečius, kol jos neišstūmė invazinė bulvė. Ropes augino senovės egiptiečiai ir romėnai. Romėnams ropių neužtekdavo, todėl jie reikalaudavo duoklės ropėmis iš pavergtų tautų. Viduramžių Prancūzijoje ropės buvo toks svarbus maisto produktas, kad joms neužderėjus kildavo badas. Rusijoje ropės buvo auginamos nuo neatmenamų laikų, jos buvo tokios svarbios, kad net tautosakoje tapo pasakų herojėmis. Soti, maistinga, kupina ląstelienos, vitaminų, baltymų ir mikroelementų daržovė atkeliavus bulvei buvo nederamai pamiršta. Tapo sunkaus gyvenimo, vargo ir skurdo simboliu. O visai be reikalo – ji kur kas sveikesnis maistas lyginant su bulve. Be to, tinkamai saugoma ji išsilaiko iki pavasario ir gali aprūpinti mūsų organizmą maistinėmis medžiagomis nepripildydama angliavandeniais ir tuščiomis kalorijomis.

Ropių ir porų sriuba

  • 150g sviesto
  • 2 vidutinio dydžio porai
  • ~1kg svorio ropė
  • 1,5l daržovių arba vištienos sultinio
  • druskos / juodųjų pipirų pagardinimui
  • šviežių petražolių lapelių pateikimui
  1. Storadugniame puode ištirpdykite sviestą, kol jis ims putoti ir pradės švelniai tamsėti.
  2. Berkite skridinėliais supjaustytus porus (baltoji ir šviesiai žalia dalis) ir pamaišydami kepkite svieste ~10min.
  3. Kol porai kepa nulupkite ir nedideliais kubeliais supjaustykite ropę. Ji kieta, todėl smulkiai supjaustyta išvirs greičiau.
  4. Kai porai puode sukris ir taps visiškai minkšti berkite ropę ir kartais pamaišydami apkepkite ~10min.
  5. Supilkite sultinį, užvirkite, sumažinkite ugnį ir virkite dar 20min, kol ropė taps minkšta.
  6. Nukaiskite puodą ir sriubą rankiniu trintuvu arba porcijomis virtuviniu kombainu suplakite iki vientisos kreminės masės.
  7. Supilkite atgal į puodą ir pakaitinkite. Pasūdykite, pagardinkite juodaisiais pipirais pagal skonį.
  8. Pateikdami apibarstykite smulkintais petražolių lapeliais.

Šios labai paprastos, bet labai maistingos ir sočios sriubos receptas yra kilęs iš neatmenamų laikų. Taip, ji niekada nelaimės gražiausios sriubos konkurso – greičiausiai bus outsaiderė kartu su skaldytų žirnių sriuba. Tačiau ji neturi tikslo pasipuikuoti – jos pareiga sveikai ir sočiai pamaitinti išalkusią šeimyną.

ropių sriuba

Jeigu mėgstate aštresnes ir šildytas sriubas, tuomet kartu su porais galite įmesti smulkintą aitriosios paprikos ankštį bes sėklų. Tik nepersistenkite, nes ropė pati savaime yra ryškaus ir pikantiško skonio. Smulkinsite ropę kubeliais – paragaukite vieną, skonis primena ridiką. Suprasite apie ką aš kalbu ir tada žinosite ar tikrai norisi dar ir aitriosios paprikos. Dabar galvoju, kad vietoje aitriosios paprikos ir petražolių dar labiau būtų tikę karpyti pipirnės lapeliai. Pasiilgote šviežių prieskoninių žolelių? Pats metas ant palangės pasėti mikro žalumynų.

Ropės – jos nebrangios, jos nenuobodžios ir jos yra labai sveikuoliškos mūsų organizmui. Išbandykite jas. Kas žino – gal tai bus jūsų šių metų virtuvės atradimas?