Klasikinį patiekalą „Jautiena Stroganovietiškai” (a.k.a. beef Stroganoff) jūs tikriausiai žinote – tai gana greitai ir nesudėtingai paruošiamas prabangus patiekalas iš aukščiausios rūšies jautienos mėsos, grybų ir ryškaus padažo. Egzistuoja begalė improvizacijų šio patiekalo tema, tačiau prabangi jautiena ir išraiškingas padažas yra tai, be ko šis patiekalas nebus tikru.

Aš jums noriu pasiūlyti savitą šio patiekalo improvizaciją, kurios vargu ar esate ragavę. Taip, tai bus sriuba. Sriuba, kurios gamybą įkvėpė klasikinis jautienos Stroganovietiškai receptas.

Stroganovietiškos jautienos sriuba (6 porcijos)

  • 400g jautienos išpjovos, supjaustytos nedideliais kubeliais
  • 2 šaukštai sviesto
  • 1,5l jautienos sultinio
  • 250g grybų
  • 1 svogūnas
  • 4 česnako skiltelės
  • 1 šaukštas Vorčesterio padažo
  • 100ml sauso baltojo vyno
  • 100g kiaušininių spiralinių makaronų (fusilli)
  • 2 šaukštai grietinės
  • šviežių petražolių lapelių
  • druskos / juodųjų pipirų
  1. Storadugniame puode išlydome ir įkaitiname sviestą, suberiame jautieną, pasūdome, papipiriname ir apkepiname 5-8min. kol dailiai paruduos.
  2. Išimame jautieną, atidedame ir į puodą beriame smulkintą svogūną, česnaką ir grybus.
  3. Apkepiname 5-8min. kol svogūnas suminkštės o grybai ims ruduoti.
  4. Supilame vyną ir maišydami mediniu šaukštu ar mentele švelniai nugramdome viską, kas prikibo prie puodo dugno.
  5. Paverdame, kol pusė vyno nugaruos, tuomet dedame jautieną, pilame sultinį, Vorčesterio padažą.
  6. Puodui užvirus beriame makaronus, verdame tiek, kiek nurodyta ant makaronų pakelio.
  7. Makaronams išvirus puodą nukaičiame, dedame grietinę, išmaišome ir pateikiame apibarstę smulkintais petražolių lapeliais.

Privalau paminėti, kad galimos dvi šios sriubos versijos – paprastesnė ir skystesnė (labiau sriubiška), aprašyta recepte, ir tirštesnė, kuri labiau primena klasikinį Beef Stroganoff. Tirštesnei versijai naudokite 200g makaronų. Taip pat, likus 5min. iki makaronų virimo pabaigos nusemkite pusę samčio sultinio į dubenėlį, įdėkite šaukštą pomidorų pastos, grietinę ir šaukštą miltų. Viską gerai išmaišykite šaukštu ar šluotele tol, kol miltai tolygiai pasklis po skystį ir bus vientisa kreminė masė be miltų gumuliukų. Šį gautą mišinį supilkite į puodą ir gerai išmaišykite, po poros minučių permaišykite dar kartą. Dabar sriuba bus tiršta, labiau panaši į troškinį ir atstos pagrindinį patiekalą pietų metu.

Patiekalas paprastas, pagaminamas gana paprastai ir labai greitai – tikrai apsisuksite per pusvalandį. Tačiau tam, kad jis pavyktų ir būtų gardus būtina rinktis labai kokybiškus produktus. Visų pirma – jautiena. Geras Beef Stroganoff pavyksta tik iš išpjovos arba antrekoto. Jokių kumpių, menčių ir pan. – tai mėsa, skirta troškinimui. Be to, tai privalo būti specialiai mėsinio galvijo mėsa. Jeigu naudosite senos išmelžtos karvės, parduodamos skambiu jautienos vardu, mėsą ji bus kieta ir guminė. Nepavyko patiekalas, mėsa nevalgoma? Taip yra ne todėl, kad ją kepėte ar virėte per trumpai, o todėl, kad pasirinkote netinkamą mėsą. Tinkamai parinkta mėsa tiesiog tirps burnoje.

Antras svarbus momentas – mėsos paruošimas. neužteks jos tiesiog supjaustyti. Visų pirma reikia nupjaustyt nuo mėsos viską, kas nėra raumuo: visas plėves, jungiamuosius audinius, riebaliukus ir pan. Turi likti gražūs tamsiai raudoni kubeliai. Taip, mėsa yra brangi ir labai skaudės širdį, kai penktadalį viso svorio sudarys nuopjovos, kurias teks išmesti, tačiau čia mėsos paruošimo kokybė privalo būti nepriekaištinga.

Visus kepimo procesus privaloma vykdyti ant maksimaliai aukštos ugnies. Maža ugnis – šaltas puodas – šaltas procesas – prasideda troškinimas ir virimas. O mums reikia kepimo. Kepimo metu prasideda karamelizacija, skrudinimas kas ir suteikia patiekalui pusę skonio išraiškos.

Grybai. Tik visi švieži ar šaldyti grybai. Tobulai tinka baravykai, aš šaldiklyje radau rudenį užšaldytų voveraičių – jos irgi puikiai tiko. Jeigu neturite jokių grybų, tuomet tiks švieži rudieji pievagrybiai, kurių visada būna parduotuvėse. Tik neplaukite jų, tiesiog nuvalykite šepetėliu nešvarumus – taip grybai neprisigers papildomo vandens ir išlaikys daugiau savo aromato.

Gaminant skystesnę sriubos versiją ji bus gardi ir kitą dieną, tik reiktų nepamiršti, kad sriuboje likę makaronai sugers didžiąją dalį skysčio, todėl norėdami „gaivinti” šią sriubą kitą dieną papildomai įpilkite jautienos sultinio iki norimo skystumo ir pagardinkite papildomai Vorčesterio padažu.

Apibendrinant: patiekalas nepigus, tačiau ryškus, gardus, ypatingas. Gyrė visa šeima. Labai tinkamas šaltuoju metų laiku. Kai viskas nusibos ir neturėsite įkvėpimo – išbandykite šią sriubą. Aš tikiu, kad jums ji irgi patiks.