Žirnių sriuba yra populiari ir visų mėgiama. Ji gardi, paprasta, pigi, maistinga ir produktų jos gamybai galima rasti visose maisto prekių parduotuvėse bet kuriuo metų laiku. Įdomu tai, kad sakant „žirniai” turima omenyje jau džiovintus žirnius, kai tuo tarpu šviežiems žirniams apibūdinti naudojamas terminas „žalieji žirneliai”. Štai kokie populiarūs džiovinti žirniai. O ir sriubų versijų su žirniais yra begalė: gali būti naudojami pilni žirniai, gali būti naudojami skaldyti žirniai, žirnių sriubos gali būti skaidrios, kreminės, trintos, tirštos ir nebūtinai, su kruopomis, su grybais, su skrebučiais, su vištiena, su… visko ir nenupasakosi. O priežastis labai paprasta: ši sriuba sena kaip pasaulis ir mėgiama daugelyje šalių. Remiantis rašytiniais šaltiniais tvirtinama, kad skaldytų žirnių sriuba buvo verdama senovės Romoje ir Graikijoje. Įvairios šios sriubos versijos verdamos Indijoje, o štai versija su mėsa atkeliavo iš Azijos šalių. Tokį populiarumą nesunku suprasti – žirniai turi daug augalinių baltymų, kurių kiekis prilygsta jautienai, tik jie lengviau įsisavinami. Daugiau apie žirnius ir jų naudą galite pasiskaityti čia.

Ilgainiui aš dar sugrįšiu prie sriubų su žirniais. O dabar papasakosiu kaip išvirti paprasčiausią šios sriubos versiją.

Skaldytų žirnių sriuba

  • 2 litrai daržovių, kiaulienos arba vištienos sultinio
  • 100g. šaltai rūkytos šoninės
  • stiklinė skaldytų žirnių
  • 2 didelės bulvės
  • morka
  • svogūno galva
  • druskos, juodųjų pipirų
  • grietinės
  1. Žirnius supilti į dubenį ir užpilti karštu ar net verdančiu vandeniu, išmaišyti leisti pabrinkti valandą.
  2. Šoninę supjaustome mažais kubeliais, sumetame į puodą ir pamaišydami apskrudiname ant vidutinės ugnies.
  3. Į apskrudusią šoninę ir išsiskyrusius riebalus metame smulkiai kapotą svogūną, apkepame iki skaidrumo.
  4. Beriame kubeliais pjaustytas morkas, pamaišydami pakepame kelias minutes. Supilame sultinį, padidiname ugnį.
  5. Nupilame nuo žirnių vandenį, pašaliname patamsėjusius, netinkamus žirnius. Suberiame į puodą, pamaišome.
  6. Sultiniui užvirus sumažiname ugnį ir verdame ~15min.
  7. Nulupame bulves, supjaustome nedideliais kubeliais ir beriame į puodą, pasūdome, verdame dar 10min.
  8. Praėjus šiam laikui paragaujame - žirniai, morkos ir bulvės turi būti visiškai minkšti. Jei trūksta druskos - papildomai pasūdome.
  9. Uždengiame dangtį ir leidžiame sriubai pabręsti bent 10-15min.
  10. Pilame į lėkštę, jos centre dedame šaukštą neriebios grietinės ir pačią sriubą gausiai pabarstome šviežiai maltais juodaisiais pipirais.

Na ir štai – karšta, kvepianti dūmu ir šiek tiek aitroka skaldytų žirnių sriuba. Tiesa, tai – versija suaugusiems, vaikui skirtą lėkštę pipirinkite labai simboliškai.

Į virimo pabaigą, kartu su bulvėmis, aš dar mėgstu įberti dubenėlį jau virtų perlinių kruopų. Taip sriuba tampa tirštesnė ir sotesnė. Žinoma, galima versija be šoninės – tuomet daržovės apkepamos alyvuogių aliejuje, naudojamas daržovių sultinys. Bet tokiu atveju sriuba praranda dalį savo žavesio, kurį jai suteikia rūkyta šoninė.

Esu valgęs ir dar grubesnę šios sriubos versiją su rūkyta karka: ant tikro dūmo rūkyta karką dedama į puodą, užverdamas vanduo, jis nupilamas, užpilama vėl šaltu vandeniu, užverdama ir verdama dvi valandas, kuomet mėsa veik krenta nuo kaulo. Daržovės pakepinamos keptuvėje, beriamos į puodą, toliau – kaip visada. Išvirus karka išimama, nukaulinama, mėsa su visa oda pjaustoma gabalais ir beriama atgal į puodą. Pateikiant stengiamasi, kad lėkštėje būtų bent vienas mėsos gabalas.