Dar vienas sultinių šeimos narys – grybų sultinys. Jis labai naudingas šventinėje kulinarijoje ir ypač dabar, kai artėja Kalėdų metas – jis naudojamas sriuboms, troškiniams, kitiems (ypač vegetariškiems) patiekalams gardinti. Jo pagrindu gaminami nuostabūs padažai, mat grybų sultinys yra labai išraiškingas tiek savo skoniu, tiek aromatu – jame dominuoja miško, žolelių, žemiški aromatai ir skoniai. Pabandykite gaminant risotto naudoti ne vištienos, o grybų sultinį – pajusite ryškų skirtumą ir būsite maloniai nustebinti. Dar vienas šio sultinio privalumas – jis visai nekaloringas. Jo gamyboje nenaudojami nei gyvulinės, nei augalinės kilmės riebalai, todėl gaminant sriubas ar troškinius su šiuo sultiniu neturėsite sukti sau galvos dėl patiekalo įtakos jūsų kūno linijoms.

Sultinio gamyba nesudėtinga, ypač tais metais, kai būna daug grybų ir nebežinote kur juos dėti, tuomet galite tiesiog prisivirti grybų sultinio, supilstyti jį į indelius ir užšaldyti šaldiklyje. Rudenį užšaldytas sultinys bus tinkamas naudoti iki pat metų pabaigos. Gaminamas jis klasikiniu būdu, kaip ir dauguma sultinių, o sėkmės paslaptis slypi naudojamų grybų įvairovėje – kuo daugiau skirtingų grybų naudosite, tuo turtingesnis bus sultinys. O dar nepamirškite, kad miške natūraliai augantys grybai dažniausiai bus aromatingesni už tuos, kurie auginami fermose ir parduodami parduotuvėse. Verdant sultinį grybų prieš tai nuplauti nereikia – užtenka nešvarumus ar šapelius atsargiai pašalinti minkštu šepetėliu.

Tačiau dabar – ne ruduo o gruodis, miške grybų nėra, o sultinio reikia – ką daryti? Keliaukite į turgų ir parduotuvę. Turguose dabar pats džiovintų grybų sezonas. Juos, dailiai suvertus ant siūlo tartum karolius, dabar siūlo visi turgaus prekijai. Džiovinti grybai yra natūralūs skonio ir aromato koncentratai. Jie nepigūs, bet jų nereikės labai daug, užteks 5-8 džiovintų grybų. Dar nusipirkite bent puskilogramį šviežių grybų, kuriuos rasite parduotuvėje – stenkitės po truputį pasirinkti skirtingų, jei rasite – būtinai nusipirkite rudųjų pievagrybių. Na, ir kad jau esate daržovių skyriuje – prigriebkite saujelę petražolių šakelių (jei nebus jų – puikiai tiks ir petražolės šaknis), dvi morkas, poro stiebą, saliero stiebkotį ir svogūno galvą. Tai keturios daržovės, kurios praturtins sultinį, o prieskonių (tikiuosi) turite ir namuose.

Sultinio gamybą pradėkite dubenėlyje šiltu vandeniu užpildami džiovintus nesmulkintus grybus – tegul mirksta. O tuo metu pasiruoškite kitus produktus: nuplaukite, nuvalykite ir stambiais gabalais supjaustykite daržoves, nuvalykite ir susmulkinkite grybus – didesnius ketvirčiais, mažesnius per pusę. Labai nesismulkinkite, tai tiesiog sultinys.  Džiovintus grybus su visu vandeniu supilkite į nemažą puodą, kartu suberkite ir šviežius pjaustytus grybus, užpilkite 2-2,5l litro šalto vandens ir užkaiskite. Kartais švelniai pamaišykite. Kaitinimo metu nuo grybų atsiskirs visi nepastebėti šapeliai ir kiti nereikalingi priedai ir putų paviršiumi susikaups paviršiuje – šias putas reikia stropiai nusemti. Vandeniui užvirus suberkite smulkintas daržoves, įberkite penketą juodųjų ir kvapiųjų pipirų žirnelių, įmeskite kelis lauro lapus ir jei turite 0 būtinai įmeskite kelias šakeles šviežio arba valgomąjį šaukštą džiovinto čiobrelio.

Puodą uždenkite, o jam užvirus sumažinkite kaitrą iki minimalios, kad ramiai ir jaukiai virtų vos burbuliuodamas. Po valandos virimo puodą nukaiskite ir per sietelį nukoškite į kitą indą, o jei norite itin skaidraus sultinio – pakartotinai perkoškite jį naudojant popierinį kavos aparato filtrą. Štai toks sultinys atvėsintas tinkamas šaldyti arba toliau naudoti pagal poreikį. Beje, nukošus sietelio turinio neišmeskite, o suberkite į platų dubenį ir iš jo išsiimkite virtus džiovintus grybus – jie tebėra tinkami naudoti toliau. Pavyzdžiui juos galima susmulkinti peiliu ir apkepti keptuvėje su šiek tiek riebalų – tokius grybus galima kaip puošiantį prieskonį užberti ant trintos, kreminės grybų sriubos. Pakepus kartu su svogūnu tiks kaip įdaras bandelėms. Arba – kaip priedas risotto gamyboje. Galų gale tiesiog susmulkinę įmaišykite juos į faršą ir kukuliukai sriubai ar makaronų patiekalui įgaus visai kitą skonį!