Bešamelio padažas, arba dar kulinarijos pasaulyje vadinamas baltuoju, yra vienas iš klasikinių, galima sakyti – fundamentaliųjų – padažų. Jis gana senas, jei tikėti istoriniais šaltiniais jis sukurtas XVIIIa. Ir jis yra klasikinės prancūzų virtuvės žvaigždė. O ir kaip gali būti kitaip, jeigu jis pagamintas iš pieno, sviesto ir miltų. Tik prancūzai gali sugalvoti tokį derinį ir paversti jį padažu.
Šis padažas labai universalus, todėl populiarus ir plačiai paplitęs. Antai gardžios lazanijos nepagaminsite be tikro, naminio bešamelio. Bėda tik, kad šeimininkės tingi terliotis su šiuo padažu, gamindamos nukerta kampus ir padažas ne visada būna idealus. Aš jums papasakosiu klasikinį šio padažo receptą ir jūs pamatysite, kad kelių paprastų gudrybių dėka jį pagaminti yra išties lengva, o rezultatas visada bus tobulas.
Bešamelio padažas
- 500ml labai karšto pieno
- 40g. kambario temperatūros sviesto
- 40g. miltų
- druskos ir baltųjų pipirų
- 1 lauro lapas
- pusė svogūno galvos ir į ją subesti 5 gvazdikėliai
- tarkuoto muskato riešuto
- Prikaistuvyje ar puode sviestą sumaišykite su miltais iki vienalytės masės.
- Kol maišote sviestą - tegul kaista pienas, įkaista, bet neužverda.
- Sumaišę sviestą ir miltus užpilkite pusę turimo pieno.
- Maišykite viską šluotele, kol sviestas ištirps piene.
- Supilkite likusią dalį pieno ir dar kelias minutes pamaišykite.
- Užkaiskite ugnį, kaitinkite iki užvirimo nuolat maišant, kad neprikibtų miltai.
- Kai pasirodys pirmieji burbuliukai sumažinkite ugnį.
- Į padažą įmeskite svogūną su gvazdikėliais, druską, maltus pipirus ir muskato riešuto miltelius.
- Maišykite viską šluotele, kol padažas taps tirštos grietinės klampumo - tai užtruks ~5min.
- Štai padažas paruoštas. Duokite jam pastovėti 5-10min.
- Išimkite svogūną, gvazdikėlius, laurą, permaišykite ir galite naudoti.
Kaip matot nieko sudėtingo ar brangaus. Sviesto galite netrinti su miltais, o kaitinti kaip visi, vėliau berti miltus ir ilgainiui plakti kol neliks gumuliukų. Miltų ir sviesto mišinys ir ta paslaptis, dėl kurios niekada nebus gumuliukų. Miltai ištirs, pasklis ir išbrinks tolygiai.
Derinį su gvazdikėliais, svogūnu ir lauro lapu pateikiau kaip klasikinį. Galite jų nedėti, bet skonis nebus toks aromatingas ir turtingas. Baltieji pipirai naudojami tam, kad padažas būtų baltas ir estetiškai atrodytų. Galima naudoti ir juoduosius pipirus, tačiau jie matysis padaže.
Galima padažą praturtinti įmaišius 100g. tarkuoto kietojo sūrio. Pikantiškumo pridės šiek tiek kajeno pipiro miltelių.
Ką bepasirinksite ir kokį prieskonių derinį naudosite – jūsų valia. Tik žinokite, kad joks pirktinis skystas ar paruoštukas iš miltelių neatstos tikro, naminio baltojo padažo.
Tiesa, pamiršau patarimą – ką su juo veikti? Pagaminkite žiedinio kopūsto (kalafioro) gratiną orkaitėje. Supjaustykite kalafiorą žiedynais, suberkite į kepimo indą, užpilkite šiuo padažu ir užbarstykite tarkuotu kietuoju sūriu. Kepkite orkaitėje 20-25min. kol sūris taps sodriai geltonas. Paprastas ir labai gardus patiekalas arba garnyras prie žuvies patiekalų.
Skanaus!