Bavarija – oficialiai vadinama Laisvoji valstija Bavarija (Freistaat Bayern) yra viena iš Vokietijos žemių. Taip, Vokietija nėra vienalytė šalis kaip Lietuva ar Lenkija – ji sudaryta iš valstijų, dar vadinamų žemių, kurių junginys yra vadinamas Vokietija. Bavarija yra nuostabi, turtinga ir įspūdinga Vokietijos dalis, kuri be kitų dalykų garsėja BMW automobiliais, tradiciniu alumi, dešrelėmis ir žinoma – keptomis kiaulės karkomis, patiekiamomis su bulvėmis, raugintais kopūstais ir tamsiu alaus padažu, krienais bei garstyčiomis. Bavariškai paruošta karka yra minkštos, nuo kaulo byrančios ir burnoje tirpstančios mėsos simfonija. Tokio stiliaus karką nesunkiai galite pasiruošti ir savo namų virtuvėje.

Visų pirma reikės didelio, 8-9l talpos puodo ir poros karkų. Puodo reikės didelio, mat karka daug tūrio užimantis kiaulės kojos šmotas, todėl norint ją apsemti reikia aukšto puodo. Aukštas, vadinasi ir talpus, o tokiame vienu metu tilps dvi karkos.

Pripilame puodą 1/3 vandens ir užkaičiame, beriame 3 – 4 šaukštus su kaupu druskos ir laukiame kol užvirs. Tik tuomet, kai vanduo aktyviai verda į puodą dedame nuplautas ir nuvalytas karkas ir laukiame, kol kiek pravėsęs vanduo vėl užvirs.

karkos

Šis momentas yra svarbus – kai norime, kad vanduo iš mėsos ištrauktų kuo daugiau skoninių ir maistinių medžiagų pagamindamas sultinį, mes dedame mėsą į šaltą vandenį ir lėtai užverdame. Tuo tarpu jei norime išvirti mėsą taip, kad joje liktų kuo daugiau maistinių medžiagų, tuomet mėsą būtina dėti į verdantį vandenį.

Kaip matote karkos puode nėra pilnai apsemtos, tačiau tai bus sprendžiama tolimesnėje gamybos eigoje.

Kai vanduo užvirė metas sudėti prieskonius, iš esmės panašius į tuos, kuriuos dedame verdant sultinį: viena morką, svogūno galvą, pusę galvos česnako, atlikusias poro dalis ar saliero stiebus, juoduosius pipirus bent 10 žirnelių ir lauro lapelius bent 2 ar 3.

O dar čia būtina supilti litrą tamsaus alaus. Žinoma, idealiu atveju dera pilti bavarišką alų. Aš tokio neturėjau, todėl „Varniukų tamsusis” irgi tiko.

Supylus alų ir sudėjus prieskonius karkos pilnai paskendę skystyje, palaukiame kol vėl užvirs, sumažiname ugnį ir paliekame karkas virti pusantros valandos.

karkos

Praėjus šiam laikui karkas išgriebiame ir atidedame į šoną. Imame 1kg. raugintų kopūstų, į juos suberiame pusžiedžiais supjaustytą svogūno galvą, pašlakstome aliejumi ir viską išmaišome, kad kopūstai apsidengtų aliejumi. Imame kepimo skardą, į kuria suverčiame kopūstus. Centrinę dalį prastumdome į šonus ir sudedame 6-8 gerai nuplautas, bet neskustas bulves. Ant viršaus dedame groteles ir virš bulvių sudedame karkas. Tai daroma tam, kad kepimo metu karkų riebalai varvėtų ant bulvių ir jau vėliau tekėtų link kopūstų. Jeigu aš pakankamai aiškiai viską aprašiau, o jums pavyko tai sudėti – turėtų viskas atrodyti panašiai taip:

karkos

Štai taip paruoštą rinkinį pašauname į įkaitintą iki 180C orkaitę ir paliekame kepti dar pusantros valandos.

Kepimo būdai yra du – arba kepate nieko nedarydami ir gausite minkštą, bet išties gardžią karkos odą arba – kas 15 minučių atidarote orkaitę ir karkas atsargiai palaistote alumi. Laistomų karkų oda taps kieta, bet traški. Čia jums spręst kokio rezultato norisi. Aš nelaisčiau, todėl po pusantros valandos kepimo rezultatas buvo toks:

bavariškos karkos

Nesibaiminkite, kad kopūstų paviršius šiek tiek paskrudo ir pajuodo – skoniui tai praktiškai neturi jokios įtakos. O štai kepti kopūstus orkaitėje, ant kurių laša karkų taukai ir nepalyginamai smagiau, nei tiesiog troškinti puode. Ne, aš neprieštarauju – troškinti kopūstai irgi šaunūs! Bet kepti orkaitėje jie įgauna dar naujų ir labai malonių skonio elementų 😉

Toliau jau nėra ką aiškinti – karkos sau, kopūstais su bulvėmis į kitą dubenį – sau, viską skubiai tiekti į stalą nepamirštant krienų ir garstyčių padažo, atsikimšti šalto vokiško šviesaus alaus ir … pradėti mėgautis Oktoberfest’o dvasia savo namuose 🙂

Paprastai pagaminamas, pigus savo produktais (ypač karkos yra nebrangios lyginant kainas su kita mėsa) ir sotus bei maistingas patiekalas, kuris išties džiugina skrandį ir sielą žiemiško savaitgalio metu. Savaitgalio, kuriame niekam niekur nereikia skubėti. Galima neskubriai pašauti karkas į orkaitę, išeiti į lauką pasimėgauti žiemiškais orais ir grįžus su dvigubu entuziazmu džiaugtis šiuo karštu ir kvapniu bavarišku patiekalu – Shweinshaxe.

Skanaus! 🙂