Kai prarandu įkvėpimą gaminti ir rašyti, kai nebežinau ko nusitverti – imu gaminti klasikinės virtuvės patiekalus. Ypač Prancūzijos virtuvė niekada nenuvilia. Joje apstu pavyzdžių kaip iš vos kelių nesudėtingų produktų galima pagaminti prašmatnų patiekalą.
Šį kartą gaminau vištieną grietinėlės – dižono padaže, dar žinomą kaip Poulet à la dijonnaise. Visi žinome ir daugelis mėgstame jautieną stroganovietiškai ( barbariškai dar vadinamą befstrogenu). Intensyvus keptos mėsos skonis kartu su grietinėle ir garstyčiomis sukuria unikalų skonių derinį. Šis patiekalas su vištiena bus tartum tolimas stroganovietiškos jautienos giminaitis.
Produktų reikės visai nedaug, jie paprasti ir randami visose parduotuvėse. Tačiau šio patiekalo esmė yra padažas, todėl jam skirsiu ypatingą dėmesį.
Produktai
- Vištiena. Originaliame recepte rekomenduojama imti visą viščiuką ir klasikiniu būdu išpjaustyti jį gabalais. Aš tiesiog pasirinkau naudoti vištienos kumpelius.
- 2 kiaušinių (trynių)
- Pakelis – 200g – sviesto
- taurė balto sauso vyno
- druskos, juodų maltų pipirų, baltų maltų pipirų, lauro lapų, čiobrelių – klasikiniai prancūzų virtuvės prieskoniai
- šaukšto Dižono garstyčių
- 200 ml grietinėlės
Gamyba
Vištienos gabalėlius pasūdome ir apibarstome juodaisiais pipirais. Labai šaunu būtų, jei pasūdyta vištiena kelias valandas pastovėtų šiltai – druska įsigertų į mėsą. Jei ne – galima ir iškart eiti prie gaminimo.
Ijungiame orkaitę, nustatę +210C temperatūrą, tegul kaista.
Didelėje keptuvėje ištirpdome sviestą, kurio čia reikia daug. Kaip ir daugumoje klasikinės prancūzų virtuvės patiekaluose.
Kai sviestas ims čirškėti – dedame vištienos gabalėlius oda žemyn. Paliekam nejudindami kepti 5 minutes.
Praėjus 5 min apverčiame vištieną keptuvėje ir kepame dar 5min.
Prabėgus šiam laikui supilame vyną, dedame į jį 4-5 lauro lapus, džiovintus čiobrelius, keptuvę uždengiame dangčiu arba tiesiog maistine folija ir pašauname į orkaitę lygiai 25min.
Po 25min. kepimo orkaitę išjungiame, o keptuvę išimame. Vištieną išimame į atskirą skardelę, uždengiame ir pašauname atgal į orkaitę – kad neatvėstų, kol gaminsime padažą.
Keptuvėje esantį skystį nukošiame per sietelį į švarią keptuvę. Ją dedame ant ugnies ir verdame skystį, kol jis nugaruos bent per pusę esamo kiekio ir šiek tiek sutirštės.
Dabar supilame grietinėlę ir nuolat maišydami dar nugariname, kol skystis įgaus klasikinio padažo tirštumą (tikrinama šaukštu, tai klasikinis metodas – jei nežinot tikrai rasite video internetuose kaip tikrinamas padažo tirštumas).
Dabar svarbu: išjungiame ugnį (ar elektrinę viryklę jei tokią naudojate). Nuo šio etapo padažas nebebus kaitinamas.
Į dubenėlį pasemkite kelis šaukštus skysčio, į jį įleiskite kiaušinių trynius ir įmaišykite šluotele. Dabar šį mišinį supilkite atgal į keptuvę ir šluotele įmaišykite į būsimą padažą. Pabarstykite baltais maltais pipirais.
Balti pipirai iš esmės naudojami dėl estetikos, mat juodieji padaže labai išsiskirtų vizualiai. Bet tikiu, jūs tą ir taip žinote 🙂
Dabar reikia ištraukti skardelę su vištiena iš orkaitės ir į padažą suberti iš mėsos ištekėjusias sultis. Irgi gerai įmaišyti šluotele, idant jos pasklistų tolygiai padaže – sultys suteiks begalę skonių šiam padažui, tad šis žingsnis irgi labai svarbus.
Belieka dėti garstyčias. Aš dėjau šaukštą.
Įmaišykite garstyčias šluotele, paragaukite – jei norisi, galima dėti daugiau. Tikslus kiekis nenurodomas, bet man užteko šaukšto.
Viskas, padažas paruoštas. Dedame vištieną į keptuvę ir tiekiame į stalą.
Patiekiama su jūsų mėgstamu garnyru. Klasikiniu atveju vištiena turi būti patiekiama ant bulvių košės, prancūzų stiliumi pagamintos su daug sviesto ir grietinėlės.
Mėsą būtina aplieti gausiu padažo kiekiu, o valgytojui paprašius – pasiūlyti padažo dar.
Aš suprantu, kad tai nėra pats kukliausias patiekalas kalorijų prasme. Tačiau jis labai gardus, guodžiantis ir net šiek tiek prabangus. Iš paprastų produktų sukuriantis stebėtinai išraiškingą ir turtingą skonį. Vertas nuodėmės, bent kartais.
Skanaus!