Pirmosios sausio dienos: baigėsi švenčių maratonas, apie maistą ir virtuvę nesinori net pagalvoti, darbai dėl daugumos atostogaujančių dar neprasidėjo… Tad paskaitykite apie mano patirtį, kuria pabaigiau praėjusius metus ir noriu pasidalinti su jumis. Ir šį kartą aš pasidalinsiu savo patarimais kaip išsirinkti orkaitę. Kaip visada tai bus mano patirtis: ką aš pats išbandžiau, patyriau, kur klupau ir kuo džiaugiausi.

Viskas prasidėjo nuo to, kad mano senutė AEG orkaitė, pirkta kiek daugiau nei prieš 10 metų pradėjo rodyti ryškius nuovargio ženklus. Ir kai vienu momentu suvokiau, jog norint gerai ką nors iškepti reikia ją nuolat prižiūrėti ir kepimo eigoje išėmus skardą apsukti (antraip viena pusė bus gerokai iškepus ir parudavus, o kita – dar ne) – tai jau buvo ryškus ženklas, kad orkaitė atitarnavo savo resursą ir ją reikia keisti nauja.

Žinia, per 10 metų ir orkaičių srityje įvyko įvairių progresyvių pokyčių: jos tapo išmanios, multi-funkcionalios, gabios savarankiškai priimti sprendimus ir t.t. Maža to, buitinėse orkaitėse buvo pradėti diegti sprendimai, kurie iki šiol buvo naudojami tik labai brangioje profesionalios virtuvės įrangoje.  Žinia, kiekviena funkcija turi savo paskirtį ir neįmanoma turėti jų visų viename įrenginyje. Kodėl- papasakosiu kiek vėliau. O šiaip nusiteikite ilgam skaitymui ir mano pasirinkimų bei atradimų apžvalgai. Viliuosi, kad mano patirtis bus naudinga ir jums.

Dydis ir tipas

Orkaitės visų pirma skiriasi savo dydžiais, tipais, netgi energija kuri naudojama maisto gamybai. Aš turėjau elektrinę, į baldus integruojamą AEG orkaitę ir natūralu, kad nenorėjau nieko keisti jos matmenims. Tiesiog išimti vieną, įdėti kitą ir naudotis. Čia smagu yra tai, kad integruojami buitinės technikos prietaisai turi tam tikrus standartus ir jie yra kartotiniai. Tai reiškia, kad norint pasikeisti įrangą jums nereikės baldininko pagalbos, o perkant to paties gaminto grupės prietaisus net ir tvirtinimo kiaurymės sutaps. Tai labai palengvina pasirinkimą ir tolimesnį keitimo procesą. Iš esmės jau vėliau, nusipirkęs orkaitę, aš ja (beveik) be vargo pasikeičiau pats. Išsuki keturis varžtelius ištrauki išbaldo, ištrauki kištuką iš rozetės ir orkaitė demontuota. Vienintelė grėsmė jos dydis ir svoris – vienam keitimas nėra paprastas ir patogus. Teoriškai orkaitę galite pasikeisti savarankiškai, praktiškai – reikia suaugusio žmogaus į pagalbą.

Valymo tipas

Antras pasirinkimo etapas – kad ir kaip keistai tai skambėtų – yra valymo tipas, dėl kurio priklauso tolimesnis konkretaus modelio pasirinkimas. Ir tai – pirmasis „negali turėti visko viename” pavyzdys. Taigi, tenka apsispręsti ar bus naudojama pirolizė ar bus naudojami garai. Pirolizė – tai tokia orkaitės apsivalymo funkcija, kuomet temperatūra orkaitės viduje pakeliama tiek, kad sieneles aptaškę riebalai ir nešvarumai nudega ir vėliau belieka juos nušluostyti. Garų funkciją turinti orkaitė neturi pirolizės, mat iš esmės skiriasi durų sandarinimo būdas: arba jis atsparus karščiui arba – sandarus garams. Manęs nežavi pirolizė, mat degantys maisto likučiai skleidžia specifinį kvapą, kuris nėra maloniausias. Be to, maisto gamyba garų pagalba mane viliojo jau seniai, todėl gana mikliai atmečiau pirolizės variantą ir pasirinkau modelį su garų sistema.

Beje, tai, kad orkaitė neturi pirolizės dar nereiškia, kad ji nesugeba išsivalyti. Sugeba, naudodama tą pačią garų funkciją. Ir čia galimi keli valymo būdai, aš naudoju pagrindinius du – valymas garais ir papildomas valymas garais. Tiesiog valant garais viską išimame iš orkaitės, popieriniu rankšluosčiu ar šluoste išvalome maisto likučius ir didžiuosius nešvarumus jei tokių yra ir paleidžiame programą. Garai užpildo orkaitės vidų, viską iškaitina, atmirko ir pasibaigus programai belieka orkaitę iššluostyti. Tiesa, ši programa neišvalo rudų pridegusių taškelių, kurie yra visų orkaičių dalis. Tuomet reikia naudoti programą papildomas valymas garais, kuri nuo ankstesnės skiriasi dar valymo priemonių naudojimu ir trunka ilgiau. Tiksliau sakant prieš valymą reikia išpurkšti orkaitės vidinę ertmę valymo putomis, tada paleisti programą, po kiek laiko ji paprašys ją iššluostyti ir pabaigs valymą. Po visko reiki palikti orkaitę pravirą ir ji išdžiūsta. Labai patogu. Kaip ir tas funkcionalumas, kuris skaičiuoja kepimo ciklus ir pats primena kada kokią valymo programą reikia paleisti ir kaip dažnai. Tiesiog super.

Modelis

Idant nekalbėtume abstrakčiai pasakysiu savo pasirinkimą – aš pirkau Electrolux  eob8s31x arba dar žinomą kaip Steam Boost 800 modelį. Ir taip, aš jį pirkau internetu iš vieno pasirinkto (geriausią kainą tuo metu siūliusio) pardavėjo, ir todėl manęs neįtakoja PR’inės gamintojo rekomendacijos. Na, tiesa nuotraukas iliustracijoms pasiskolinau iš gamintojo svetainės, bet tikiuosi, kad jie labai nepyks. Taigi toliau – kas buvo išbandyta ir kokia mano patirtis, dirbant su šiuo konkrečiu modeliu. Aš orkaitę įsigijau prieš daugiau nei mėnesį, ji jau atitarnavo viso švenčių maratono metu ir daugelį jos funkcijų aš išbandžiau.

Išvaizda

Skandinaviškai elegantiška ir prabangi. Be to, ji yra sensorinė, čia nėra jokių iškilusių mygtukų ar rankenėlių, kurioms reikia papildomos priežiūros. Lygus paviršius, kuris valomas kaip eilinis stiklas namuose. Jokio vargo. Nenaudojant orkaitės šviečia tik laikrodis, kurio ryškumą galima reguliuoti, todėl net ir naktį jo šviesa neerzins – tai privalumas mažiems butams, kur virtuvė ir gyvenamasis kambarys yra viena erdvė.

Vienintelis klavišas išorėje – stalčiukas vandeniui įpilti. Jį paspaudus jis išvažiuoja lauk, pilti vandenį reikia tol, kol orkaitė pati nepraneš, kad talpa pilna (kas yra patogu, kai žinai kiek reikia įpilti) ir vėliau lengvu paspaudimu jis suvažiuoja vidun. Viskas. Elegantiška, dailu ir be jokių nereikalingų papuošimų ar iliuminacijų. Man labai patinka Electrolux’o kuriamas produktų dizainas.

Vidus

Viduje – kaip ir standartinėse orkaitėse – yra šoniniai laikikliai, į kuriuos įdedamo kepimo skardos ar grotelės. Ši orkaitė papildomai turi sumontuojamas teleskopines pavažas. Tai tokie orkaitės furnitūros priedai, ant kurių galima padėti kepimo skardą ir kepimo metu ją galima ištraukti iš orkaitės ir nebijoti, kad iškris. Tai patogu tuomet, kai kepamą maistą reikia papildomai palaistyti, aptepti glazūra ar pan. Patogu, nes išsitraukia kaip stalčius ir rankos lieka laisvos.

Dar viena maloni detalė – termoporos pajungimo lizdas. Taip, ši orkaitė turi ir maisto gamybos termometrą, kuris jungiamas orkaitės viduje. Tai suteikia preciziškumą gaminant konkretų patiekalą: jūs nustatote kepimo temperatūrą, jūs įbedate maisto gamybos termometrą į storiausią produkto dalį ir nustatote norimą temperatūrą. Kai produktas pasieks reikiamą temperatūrą maisto gamybos procesas bus nutrauktas ir orkaitė apie tai praneš. Tai labai patogu, jei norite, kad kepsnys būtų iškeptas tobulai ir neperkeptas, neišdžiūvęs.

Ko nėra šioje orkaitėje – joje nėra iešmo ir rotissery funkcijos, kai naudojamas tik kaitinimo elementas viršuje, o kepamas maistas sukasi ant iešmo. Nėra taip, kad tai būtų mirtinai reikalinga funkcija, bet man ji patinka ir jos nebuvimas man yra orkaitės trūkumas. Gal bus kitoje orkaičių kartoje?

Orkaitė dailiai apšviesta viduje ir ją malonu apžiūrinėti maisto gamybos metu. Vaizdas išties pakankamai šviesus per visą gylį, todėl nereikia darinėti durelių norint vizualiai apžiūrėti gaminamą valgį. Rodos smulkmena, bet ji svarbi ir toli gražu ne visi gamintojai ją įvertina.

Kaitinimo režimai

Jų yra daug, jie preciziškai valdomi ir reikalauja instrukcijos skaitymo. Gali būti kaitinimas, kaitinimas su karštu oru, kaitinimas su garais keliais lygiais, kaitinimas iš viršaus, iš viršaus ir apačios, grilio režimas ir t.t. Ir tam būtina žinoti ką gaminate, kiek laiko gaminsite, net kuriame aukštyje privaloma įdėti skardą. Taip, tai irgi svarbu ir pradžioje gali erzinti, mat kaskart ką nors darant reikia atsiversti instrukciją ir pasižiūrėti patarimus vienoje ar kitoje lentelėje. Gera žinia – tai netrunka ilgai, mat gana greit prisimeni kur kokia lentelė yra, kur ko ieškoti ir jei instrukcija po ranka tai užtrunka vos kelias sekundes. Bet manais gaunate tobulą rezultatą. Štai aš Kalėdoms gaminau kelis patiekalus, kuriems reikėjo virtų morkų ir bulvių. Orkaitė, pasitelkusi savo funkcijas man iškaitino daržoves pati, pranešė kad jau pagamino ir rezultatas buvo tobulas: daržovės nepervirtos, standžios, nesuirę ir nesutežę. Tiksliai taip, kaip man reikėjo. Ir jų skonis, pripažinsiu, buvo kur kas malonesnis už virtas, mat niekas nenuverda – skoniai lieka daržovėse.

Yra papildomi kaitinimo režimai, kurie patogūs buityje. Šaldyto maisto gamyba – galima dėti anksčiau pagamintą pusfabrikatį į orkaitę ir ji jį atšildys ir pabaigs gaminti. Galima dėti anksčiau pilnai pagamintą ir užšaldytą patiekalą – jį tiesiog atšildys ir tada pakaitins. Galima atšildyti šaldytus produktus tolimesnei gamybai. Galima džiovinti vaisius ar uogas ir grybus. Galima pasterizuoti stiklainius su maistu (tolimesniam saugojimui) ar be jo. Ir jeigu užsiimate konservavimui – gausite visą eilę patarimų kaip naudotis orkaite jei konservuojate vieną ar kitą produktą.

Patarėjas

Atskirai turiu paminėti pagalbininką, kuris gamina jūsų pasirinktą receptą. Taip, orkaitė turi nemažą sąrašą paruoštukų jūsų norimam rezultatui, kurio metu parenka tinkamiausią gamybos režimą bei trukmę.

Gali išvirti kiaušinius. Gali kepti picą. Gali kepti viščiuką. Gali kepti duoną. Gali… Gali beveik viską. O man patinka laužyti ir ieškoti netobulumų, todėl azartiškai bandžiau vieną programą po kitos atsitiktine tvarka. Aš net pagaminau legendinį „Quiche Lorraine“ pagal punktą iš meniu. Ir žinote ką? Jis buvo tobulas. Mane mažai kas stebina šiame gyvenime, o štai šiai orkaitei pavyko. Ji išties daro neįtikėtinus dalykus ir aš vis dar nepaliauju ja džiaugtis. Ir tai dar ne viskas.

Garai

Garai tai dar vienas visiškai atskiras pasaulis su sava kulinarine magija. Jie gali būti naudojami kaip pagrindinis elementas ir kaip papildomas.

Jei naudojamas kaip pagrindinis – galima tiesiog gaminti maistą garuose. Aš net nusipirkau azijietiškų šaldytų koldūnų, sudėjau juos į skardelę su skylutėmis ir įdėjau į orkaitę. Išgarino viską taip, tarsi būtų gaminti dim sum’ai bambukiniame puode.

Gali būti naudojama didelė drėgmė ir gaminami pudingai, omletai, žuvis ar pan.

Gali būti naudojama maža drėgmė ir gaminama mėsa, paukštiena ar pan. Tai leidžia sukurti efektą, kai kepsnys būna traškus išorėje ir labai sultingas viduje.

Gali būti kepama duona, bandelės ar kiti miltiniai gaminiai garų pagalba.

Gali būti pašildoma garuose.

Garai gali būti naudojami kaip sudėtinė gamybos dalis: pavyzdžiui visų pirma kepamas kepsnys paprastu kaitinimo režimu, vėliau pridedama daržovių ir naudojami garai jų gamybai.

Galima tiesiog išvirti ryžius garuose. Orkaitėje. Žinote kokie birūs ir purūs jie bus?

Apie garus aš čia galiu rašyti tiek, kad jums pabos skaityti. Jie čia ne vien tam, kad sukeltų drėgmę gaminimo kameroje. Jie preciziškai valdomi – tiek jų kiekis, tiek jų temperatūra. Viskas vyksta laipsnio tikslumu ir leidžia pasijusti tikru profesionalios virtuvės šefu savo namuose. Iš to ką aš rašau gali atrodyti, kad aš esu neadekvatus ir esu ekstazėje, todėl nesugebu blaiviai ir nešališkai vertinti. Bet iš dalies taip ir yra. Ši orkaitė nepaliauja manęs stebinti.

Trūkumai

Taip, čia yra ir jų. Ir vienas iš pirmųjų – kondensato šalinimas. Daug garų yra gerai, o vat laukti kuomet atvės orkaitė ir vėl ateiti surinkti kondensato iš jos kiek pabosta. Ne tai, kad būtų labai sudėtinga, bet gal tai būtų nauja idėja gamintojui kaip dar patobulinti savo gaminį?

Kitas trūkumas – orkaitė yra savarankiška blogąja prasme. Šiais laikais viskas jungiama prie aplikacijos, siunčiami gamintojo atnaujinimai, korekcijos, patarimai, etc. Galų gale aš norėčiau neklajoti po orkaitės meniu kuris valdymui turi dvi rodykles ir enterį. OK, nėra didelio liečiamo ekrano – tai bent aplikaciją kokia sukurkit. Leiskit orkaičių naudotojams susikurti savo socialinį tinklą. Dalinti receptais, patarimai, etc. Galų gale, jei aš lauke geriu kokteilį ir negirdžiu pypsinčios virtuvėje orkaitės – ar negalėčiau per tą patį apps’ą gauti pranešimo į savo išmaniąją apyrankę? Juk sunku nebūtų.

Kaina – dar vienas nemalonus elementas. Kai orkaitė kainuoja tiek, kiek Lietuvoje šiuo metu yra vidutinė alga „į rankas” tenka nuryti kartų gurkšnį mokant už pirkinį. Ne man aiškinti kaip daryti verslą ir kodėl taip, bet tiesiog noriu savo skaitytojus perspėti, kad tai gali būti nelabai maloni staigmena. Kita vertus orkaitė – ne telefonas, ji tarnaus ne vienerius metus.

Apibendrinant

Ši orkaitė priminė seną tiesą, kad bet kurio darbo rezultatas priklauso nuo meistriškumo ir patirties. Vienok procesas kur kas malonesnis dirbant su kokybiškais ir profesionaliais įrankiais.

Man ši orkaitė suteikė naujo džiaugsmo virtuvėje. Ir progresas maisto gamybos technologijose yra milžiniškas. Todėl aš jums šiais beprasidedančiais metais nuoširdžiai linkiu naujų atradimų ir džiaugsmingų patirčių savo namų virtuvėse. Ir jeigu jus erzina dabartinė orkaitė – pasikeiskite ją nauja. Aš tikiuosi, kad mano patarimai jums padės renkantis naują virtuvės pagalbininkę.

Gerų beprasidedančių metų ir naujų kulinarinių atradimų!