Kepta antis arba ančiukas yra mėgiamas šventinis patiekalas ir neretai puikuojasi ant mūsų stalo ypatingomis progomis. Pateiksiu jums kelis patarimus kaip nesudėtingai, bet skaniai pagaminti keptą antį.

Visų pirma reikia žinoti kelis paprastus dalykus apie šį paukštį. Antis nėra labai mėsingas paukštis ir faktiškai jo vertingiausios dalys yra krūtinėlė bei šlaunelės. Sparneliai  yra labai sausi, ant jų beveik nėra mėsos, petukai turi šiek tiek, tačiau jos nėra daug. Todėl antis gali būti gaminama trim pagrindiniais būdais:

  • kepta anties krūtinėlė – ji kepama gana aukštoje temperatūroje, idant dailiai apkeptų odelė ir išorinė krūtinėlės dalis. Tačiau kepama trumpai, kalbant steikų kalba – iki „medium rare”. tai reiškia, kad pjaustant iškeptą krūtinėlę jos vidus turi likti rožinis. Pilnai iškepus anties krūtinėlę ji tampa kieta, sausa ir sprangi.
  • keptos anties šlaunelės – jos kepamos neskubant ir pilnai, taip, kad mėsa lengvai atsiskirtų nuo kaulo ir būtų biri. Neretai dalį laiko ji kepama uždengus, dalinai troškinama, vėliau nudengiama ir apskrudinamas mėsos paviršius.
  • kepama visa antis – čia didelės išmonės nereikia, ją tiesiog reikia bent prieš parą užmarinuoti, o vėliau lėtai iškepti ne aukštesnėje, nei +150C temperatūroje, mat ants yra gana riebi, o jos taukas ima degti kur kas anksčiau nei vištos. Kepant aukštoje temperatūroje dalis taukų gali imti degti, tamsėti, bus nemalonaus skonio ir aromato.

Jeigu nutarsite pagaminti didesnį kiekį anties, gamindami tik krūtinėles ir šlauneles, tuomet likę ants karkasai puikiai tiks antienos sultiniui gaminti.

Taigi, tarkime, kad norime iškepti visą antį orkaitėje. Tai gana paprastas ir nesudėtingas paruošimo būdas.

Visų pirma antį reikia nuplauti, nusausinti ir pašalinti plunksnų likučius, jei ji nebuvo labai švariai nupešta ir paruošta. Vėliau ją reikia užmarinuoti.

Marinavimas

Marinavimui reikia paruošti skystį su prieskoniais. Pavyzdžiui 2 -2,5kg ančiukui aš paruošiu 4l vandens, į kuriuos suberiu 130g. druskos, 2 šaukštus cukraus, per pusę perpjaunu citriną, įspaudžiu jos sultis ir įmetu išspaustą citriną, taip pat padarau su 2-3 apelsinais. Įmetu 3-5 sutraiškytas česnako skilteles. Galima įpilti ~ pusę stiklinės saldaus aitriųjų paprikų padažo. Įpilu 1/2 stiklinės sojos padažo. Įtarkuoju imbiero, įmetu saujelę žvaigždinių anyžių, kelias svogūno galvas supjaustytas pusžiedžiais. Nesakau, kad visi šie produktai privalomi – ne, tiesiog gausi jų visuma suteiks ančiai sudėtingesnį skonį ir papildomą, šventiškai gardų aromatą. Jūs galite vieno ar kito nenaudoti, jei neturite arba naudoti savo prieskonių ir aromatų derinį. Čia nemažai vietos improvizacijai. Druska ir cukrus privaloma, apelsinai būtina o visa kita jau gali būti jūsų asmeninė improvizacija.

Išmaišome produktus vandenyje (tam, žinoma, geriau naudoti didelį puodą ar panašų indą) ir į jį pamerkiame antį, kad ji būtų pilnai apsemta. Galima net kažkuo paslėgti, jei antis nenori laikytis po marinatu. Uždengiame ir paliekame šaldytuve marinuotis parai ar net dviem / trim.

Atėjus kepimo dienai antį išimame, leidžiame jai nuvarvėti ir galime ruošti kepimui.

Kepimas

Prieš kepant antį reikia šiek tiek paruošti. Iš marinato išimame citrinos ir apelsinų puseles ir sukemšame ančiai į pilvą. Tai užtikrins tolygų anties kepimą ir suteiks papildomų aromatų. Prikimšus anties odą geriausia sukabinti mediniu iešmeliu ar dantų krapštuku, kad vidinė ertmė būtų uždaryta ir iš jos nebyrėtų įdaras.

Taip paruoštą antį dedame ant grotelių, kurias dedame ant kepimo skardos. Geriausia naudoti tam skirtą kepimo indą, turintį groteles, kurios šiek tiek pakelia antį nuo dugno.

Ant dugno įpilame stiklinę ar dvi vandens – į jį varvės anties taukai, vanduo neleis jiems skrusti. Visą šį kūrinį pašauname į orkaitę. Kepimo temperatūra +130..+150C. Trukmė 2+ valandos.

Išties trukmė priklauso nuo paukščio dydžio. Aš kepiau savo antį +140C orkaitėje nepilnas tris valandas. Kepama tol, kol anties oda ima dailiai ruduoti, o mėsa ima po truputį nertis nuo kojų kaulų. Taip, kaip nuotraukoje viršuje.

Taip iškeptą antį jau galime imti lauk. Išimti medinį iešmelį, išimti viduje esančius vaisius – jie savo darbą jau atliko ir nebėra reikalingi.

Ir tiekti į stalą didelėje lėkštėje.

Porcijoms yra nupjaunamos kojos ties stuburu – viena koja, tai viena porcija. Dar nupjaunama krūtinėlė, jei didelė – dalinama į dvi dalis išilgai. Na ir jau pabaigai lieka karkasas tiems, kas mėgsta krapštinėtis po truputį rinkdamas mažus mėsos likučius. Aš toks esu, man patinka mėsinėti likučius nuo karkaso. Jie gardūs! 🙂

Štai tiek apie anties kepimą orkaitėje. Pamarinuojat, neskubriai iškepat nesudegindami ir mėgaujatės tamsia, citrusiniais aromatais kvepiančia, mėsa.

Skanaus!