Yra manančių, kad maistas kepsninėse gaminamas ypatingoms progoms todėl gana retai. Na, ten tarkime šventė, atvyks svečiai, norėsis pavaišinti kuo nors nekasdienišku – ką nors grilinsim. O kasdienai tai gal ne, nes… produktai turi būti geri – vadinasi bangūs, reikia nemažai laiko ir pastangų marinavimui bei laiko kepimui prižiūrėti. Žodžiu keblu, ilgu, brangu.

Dėl keblu aš sutinku – neturint sukurtos patogios aplinkos ir priemonių pasiruošimas grilinimui yra varginantis, todėl nekasdieniškas.

Ilgu – irgi, jei reikia nuolat būti prie kepsninės ir ką nors daryti, kad viskas vyktų kaip reikia, tuomet tai reikalauja nemažai laiko, kurio kasdien ne visi turime.

Brangu – labai santykinis argumentas. Gardaus maisto galima pasigaminti ir iš nebrangių produktų. O jeigu kepsninė patogi ir aplinka įrengta tinkamai, tuomet ir kasdienines vakarienes galima ruošti ant žarijų ir mėgautis neilgai trunkančiu šiltuoju metų laiku. Vieną iš nebrangių patiekalų noriu jums parodyti bei jo gamybą papasakoti šiandien.

Visai neseniai pasirodė pirmosios šviežios bulvės su plona odele, kurios nereikia skusti – pakanka gerai nuplauti. Mums reiktų kilogramo tokių bulvių. Dar reiktų kilogramo ar kiek daugiau kiaulienos mentės ar kumpio be odos ir kaulo. Šlakelio aliejaus ir kelių neįmantrių prieskonių. Ir tiek užteks šauniai vakarienei.

Visų pirma paruošiame mėsą – supjaustome ją poros pirštų storio gabalais, pjaudami per visą gabalą skersai. Pasūdome, pipiriname, barstome kitais turimais prieskoniais (aš naudojau kažkokė sausų bbq prieskonių mišinį, kadaise pirktą hipsteriškoje parduotuvėje – jūs naudokit ką turi ar mėgstat). Dar keli šlakeliai aliejaus prieskonių įsigėrimui į mėsą ir visus gabalus pamasažuojame, įtrindami prieskonius su aliejum į mėsą. Dedame juos į dubenį ir paliekam „marinuotis” (tyčia rašau kabutėse, nes žodis populiarus, nors ir neatspindi tikrojo vykstančio proceso).

Tada bulvės – plaunam, pjaunam per pusę, beriam į dubenį, sūdom, barstom itališkų prieskonių mišiniu kuriais prekiauja visos parduotuvės, pašlakstom aliejum – geriau alyvuogų – ir rankomis išmaišom, idant viskas pasidengtų aliejum ir prieskoniais. Paliekam ilsėti dubenyje ir einame kurt kepsninės.

Kai anglys įkurtos ir subertos į kepsninę, imame dėlioti bulves: kepimo skardelėje išdėliokite jas ant dugno vieną šalia kitos, pjūviu į apačią.

Tada ant bulvių uždėkime skardelei skirtas groteles ir pačią skardelę su bulvėmis dėkime į kepsninę šalia anglių (kepsime netiesioginės kaitros režimu).

Tiesiai virš įkaitusių žarijų dėkime mėsos gabalus ir trumpai, bet kaitriai juos apkepkime tiesiai ant ugnies. Gali trumpam užsidegti varvantis aliejus – nebėda, normalus proceso reiškinys.

Apkepam trumpai, kad užsidarytų mėsos paviršius ir toliau kepant mėsa išliktų sultinga.

Apkeptus mėsos gabalus dedame ant grotelių virš bulvių – ji bus kepama netiesioginėje kaitroje, kepimo metu riebalai varvės tiesiai ant bulvių taip jas pagardindami (o ir kepsninės vėliau valyti reiks mažiau).

Anglys lieka šone, uždengiame dangtį, apatinį oro padavimą atidarome pilnai, viršutinį praveriame 1/4 – 1/3. Palaikome ~180-200C temperatūrą. Kepame uždengtu dangčiu valandą.

Po pusvalandžio reiktu indą apsukti 180 laipsnių, idant tolimesniame kampe esančios bulvės gautų tiek pat kaitros (atsukti jas link žarijų).

Po bendro valandos trukmės kepimo turime gardžią, dūmeliu kvepiančią ir svarbiausia – minkštą bei sultingą keptą mėsą su bulvėmis.

Tiekiame tiesiai į stalą ir valgome su mėgstamomis daržovėmis. Vakarienė 4 asmenims mažiau nei už 10€ per dvi valandas nuo pasiruošimo pradžios. Aktyvaus pasiruošimo trukmė iki 20min.

Paprasta, nebrangu, gana greita ir labai skanu.

Netigėkite grilinti – vasara amžinai nesitęs! 😉