Šiuos Naujuosius metus sutikau labai įdomių ir dalimi – pirmą kartą pažintų – žmonių kompanijoje. Tai visada nuostabu kai atsiduri kitokių (nei esi pats) gyvenimo būdo žmonių aplinkoje ir jaukiai išsivysto diskusija įvairiomis gyvenimiškomis temomis. Tokie pažinimais neretai praturtina pasaulėžiūrą ir išprovokuoja diskusijoms kiek kitu kampu, nei esi pratęs.

Šis kartas taip pat nebuvo išimtis: prie taurės gėrimo mes pradėjome dalintis tuo kas svarbu ir kaip mes tai valdome ar sprendžiame. Netikėtai diskusija pakrypo link maisto, o jei konkrečiau – pusryčių. Dauguma vieningai sutarėme, kad pusryčiai yra svarbus paros valgis ir kad jie turi būti maksimaliai optimalūs dienos pradžiai: kupini baltymų sotumui, turėti sudėtingų angliavandenių ir minimalų riebalų bei paprastųjų angliavandenių kiekį. Dar būtų gerai, kad būtų ne tik maistingi, bet ir skanūs. Ir tada paaiškėjo, kad variantų ne tiek jau ir daug: įvairiais būdai termiškai apdoroti kiaušiniai, liesa varškė su graikiniu jogurtu ir priedais arba „teisingų” kruopų košės. Nes manų kruopos nėra teisingos, tiesą sakant toks reiškinys kaip manų košė apskritai turėtų išnykti iš mūsų šeimų valgiaraščių.

Kurį laiką svarsčiau apie tai ką kalbėjome, tada sėmiausi idėjų internete, tada klausinėjau savo kolegų darbe kuo jie pusryčiauja. Ir paaiškėjo, kad mūsų pusryčių pasirinkimai yra išties skurdūs, palyginus su tuo ką galime rinktis pietums ar esam pratę valgyti vakarienei. Todėl pastaruoju metu itin dėmesingai apžvelgiu patiekalus, kurie galėtų būti pasirinkimas pusryčiams. Vienas tokių atradimų – avižinių dribsnių blynai. Dar tai galima būtų vadinti užkepta avižinę koše, bet gal tai nėra visai tikslu. Verčiau surašysiu receptą, jūs paskaitykite, išbandykite ir patys nuspręskite kuris pavadinimas jam geriausiai tinka.

Produktai kurių reikės blynams:

  • puodelis avižų dribsnių. Gali būti trijų grūdų dribsniai, keturių grūdų dribsniai, penkių grūdų dribsniai su sėklomis – viskas tiks.
  • puodelis pieno
  • 2 kiaušiniai
  • žiupsnelis druskos
  • 100g tarkuoto puskiečio sūrio
  • aliejaus kepimui

Originalus receptas skamba taip: puodelį avižų dribsnių užpilkite puodeliu karšto pieno ir palikite 30min. brinkti. Kaži ar daug kas turi ryte tiek laiko, nebent esi freelanceris ir rytą pradedi nuo jogos ir saulės pasveikinimo. Tada galima užpilti avižas pienu ir palikti.

Aš tiek laiko neturiu, todėl avižas užpyliau šaltu pienu, pabarsčiau druska ir padėjau į šaldytuvą iš vakaro. Per naktį išbrinko kuo puikiausiai.

Tada reikia įmaišyti kiaušinius, tarkuotą sūrį, keptuvėje įkaitinti aliejų ir kepti arba kaip vieną didelį blyną, apverčiant kai apačia ima skrusti, arba kaip kelis mažesnius blynelius. Dabar, kai jau pagaminau ir paragavau, aš manau, kad iš vakaro galima įmaišyti kiaušinius ir sūrį, ryte beliks permaišyti ir kepti gautą „tešlą”.

Keptus blynus gardu valgyti su paprastu graikiniu jogurtu. Bus sotu, maistinga ir nelabai gausiai kaloringa.

Tai gana universalus kepinys, kuris gali virsti saldžiu arba nesaldžiu patiekalu. Pavyzdžiui galima valgyti su uogomis, o galima su daržovėmis, jei to norisi. Galima įdėti papildomų prieskonių ar įpjaustyti prieskoninių žalumynų į tešlą. Ir svarbiausia, kad jis – kitoks savo skoniu, nei mes esame įpratę pusryčiaudami, o tai reiškia – dar nenusibodęs. Be to, labai gali būti, kad tokius blynus galima išsikepti iš vakaro, o ryte juos tiesiog pasišildyti.

Tad Andriau, jei skaitai šį įrašą – rekomenduoju išsibandyti šį receptą. Viliuosi, kad jis praskaidrins tavo pabodusią pusryčių rutiną 😉

Skanaus!