Dažnas skanaus maisto gerbėjas išgirdęs terminą rotisserie chicken tuoj pat paplūsta seilėmis, mat jam iškyla gardaus, spirgančia paskrudusia odele pasidabinusio ir ant iešmo besisukančio viščiuko vaizdas, kuris skleidžia nepamirštamą aromatą. Vienok mažai kas žino tikrąją rotisserie termino kilmę ir prasmę. Jeigu naudoti laisvą šio termino vertimą iš anglų kalbos, tai rotisserie yra mėsos kepimas užmovus ją ant iešmo; kepama ant gyvos ugnies arba orkaitėje. Dažniausiai naudojamas kepant stambius mėsos gabalus arba užmovus visą gyvūną. Šis mėsos kepimo būdas išpopuliarėjo dar viduramžiais, kuomet vienu metu reikėjo pamaitinti didelį būrį žmonių. Tuomet buvo imamas iešmas, ant jo buvo užmaunamas visas gyvulys ir šalia buvo užkuriamas laužas. Arba iešmas buvo kabinamas besikurenančiame židinyje. Iešmas buvo lėtai sukamas ir tokiu būdu visa mėsa, nuosekliai gaudama ugnies kaitros iš visų pusių, tolygiai iškepdavo.

rotisserie

Iešmo tvirtinimas ir mėsos kepimas skirstomi į du būdus – vertikalųjį ir horizontalų. Vertikaliuoju būdu kepama mėsa kebabams: jos gabalai sumaunami ant iešmo vienas ant kito, iešmas įstatomas į specialų laikiklį ir kepa besisukdamas aplink savo ašį. Paviršiuje iškepusi mėsa nupjaustoma, o likusi ant iešmo kepa toliau.

Paprastesnis ir labiau paplitęs horizontalus kepimo būdas. Užtenka poros laikiklių, ant kurių galima padėti iešmą ir galima pradėti kepimą. Toks kepimo būdas ypač populiarus Amerikoje, bet beveik nepaplitęs Lietuvoje. Ir tai mane kiek stebina: visi mėgsta ant iešmo keptą viščiuką, bet beveik niekas nenaudoja rotisserie įrangos. O ją įsirengti labai paprasta. Tiesa, tradicinė šašlykine tam nelabai tiks, o štai grilius – kuo puikiausiai! Pradėkite nuo to, kad internetuose išsirinkite ir įsigykite norimą rotisserie  įrangos komplektą. Jie gali skirtis priedais ir neesminiais bruožais, bet bazinis komplektas visada bus toks pats: specialus iešmas su ant jo uždedamomis šakutėmis mėsos fiksavimui ir variklis su laikikliu iešmo sukimui:

Tokį ar panašų komplektą sumontuoti ant jau turimo griliaus sugebės bet kuris mėgėjas per pusvalandį: reiktų išpjauti ar iškirpti V formos griovelius iešmui dangtyje, vienoje pusėje pritvirtinti laikiklį varikliui, kitoje – tiesiog padėti iešmą su specialiu fiksatoriumi:

Kelios minutės darbo su bulgarų liaudies instrumentu ir senas, pabodęs grilius įgauna naujų galimybių!

Dar reikės anglių, geriau naudokite ne paprastas medienos anglis, o anglies briketus, kuomet medžio anglis supresuojama į kiaušinio  formos gabalėlius. Tokia anglis dega ilgai ir tolygiai, jos nereikia prižiūrėti ir kaitros užtenka net kelioms valandoms.

Na ir reikės pasirinkti ką kepti. Jeigu nesate nieko kepę ant iešmo – pradėkite nuo viščiuko. Jis pigus, paprastas, iškepa greitai ir visada bus gardus.

Rinkitės nedidelį viščiuką – iki 1,5kg svorio. Tokių pilni prekybos tinklai, jie jauni, minkšti ir sultingi iškepę. Galite rinktis šviežią, pabarstyti druska ir pipirais ir kepti. Galite rinktis jau marinuotą, bet visų pirma jūs nemažai permokėsite, o antra – ką gali žinoti kiek laiko jis mėtosi parduotuvės šaldytuve? Aš marinuoju pats. Tai labai paprasta: į indelį įberkite pakelį mėgstamų prieskonių, įberkite šaukštelį druskos, užpilkite alyvuogių aliejumi ir gerai išmaišykite. Gausite tokią tirštą košelę, kuria ištepkite paukštį iš visų pusių, įskaitant vidų. O tada dėkite į indą, uždenkite dangčiu ir padėkite į šaldytuvą bent vienai nakčiai. O geriau – dviem parom.

Kepimo dieną užkurkite anglis. Tam irgi yra patogus prietaisas, kuris primena didelį skardinį bokalą:

Jis naudingas tuo, kad anglį įkursite nenaudodami degaus skysčio. Tiesiog suberkite anglį į šį bokalą, popierinį anglių maišą padėkite po bokalu ir jį uždekite. Degantis maišas kamino traukos principu uždegs apačioje esančias anglis, kurios ilgainiui uždegs visas subertas anglis. Turėsite tolygiai žioruojančias anglis, kurias patogu išpilti norimoje vietoje. Tiesa, kol anglys įsidegs užtruksite iki pusvalandžio, bet jos neturės liekamųjų degaus skysčio padarinių.

Taigi, kol anglys įsidegs turite laiko paruošti viščiuką. Jį reikia surišti, kad būtų kompaktiškai susiglaudęs ir tolygiai iškeptų. Vištos surišimo būdų yra begalė, atskirai nepasakosiu. Jei nemokate, tuomet pasidairykite paveikslėlių internete, tai tikrai paprasta. Surištą viščiuką užmauname ant iešmo, užfiksuojame su varžtais šakutes. Paukštis paruoštas kepimui.

Dabar apie kepimo principą, kuris yra esminis proceso dalykas. Ugnis ar anglys turi būti ne po kepama mėsa, o šalia jos. Taip yra dėl tos priežasties, kad iš kepančios mėsos pradės gausiai varvėti riebalai, kurie ant žarijų užsidegs ir sugadins kepamą mėsą – ji bus pajuodusi ir karti. Todėl anglis beriame taip, kad jos būtų ugniakuro šone, o po paukščiu reikia padėti nedegų indą, geriausia – metalinį, į kurį varvės kepamos mėsos riebalai. Besisukdamas paukštis gaus tolygios kaitros nuo anglių iš šono, bet varvantys riebalai neliepsnos, o tiesiog susikaups inde.

Kepykla paruošta – galima pradėti. Įstatome iešmą į variklį, dedame kitą galą ant griliaus krašto taip, kad specialus fiksatorius laisvai galėtų suktis kartu su iešmu ir įjungiame variklį. Dangtį galite uždaryti arba palikti atvirą – tai priklauso nuo jūsų pomėgio ir norimo rezultato. Atviras dangtis duos daugiau oro anglims, jos degs kaitriau. Uždarius dangtį kepimo procesas vyks šiek tiek lėčiau, bet tolygiau, vėliau viščiukas bus keptas – karštai rūkytas. Jeigu norite daugiau rūkyto skonio, tuomet ant anglių užmeskite kelis gabaliukus džiovintos obels, kriaušės ar vyšnios. Dar tinka alksnis ar ąžuolas. Kiekviena mediena skleidžia savitą dūmą ir suteikia skirtingą prieskonį.

Jeigu viską padarėte gerai, tuomet po pusantros valandos nieko neveikimo gausite panašų rezultatą:

rotisserie

Taip,  į vidutinio dydžio grilių telpa du viščiukai ir taip vienu metu galite iškepti 3kg mėsos. Įpjaukite krūtinėlę, šlaunelę – jeigu bėga skaidrios sultys ir nesimato rožinės mėsos, vadinasi viskas iškepė, galima nuimti. Man mėsa gavosi minkšta, bet labai sultinga, tolygiai iškepusi ir prie kaulų ir krūtinėlės srityje. Tačiau nebuvo to efekto, kai mėsos paviršius jau anglėja, o prie sąnario ar kaulo mėsa dar rožinė ir kieta. Čia viskas paprasta ir pavyksta iš pirmo karto.

Ilgainiui pasipraktikavus galima kepti beveik viską, kas patikimai užsimauna ant iešmo. Pavyzdžiui nugarinę su šonkauliais:

rotisserie

Būtinai įsigykite ir išbandykite šį kepimo būdą – liksite maloniai sužavėti rezultatu ir turėsite kuo pasipuikuoti prieš bičiulius. Toks mėsos kepimo būdas pakylės rezultatą į naują lygmenį ir pakeis pabodusius šašlykus.

Kūrybingo beprasidedančio kepimo ant žarijų sezono!