Kas negirdėjo apie Oktoberfest’ą?! Visas pasaulis žino apie šią kasmetinę alaus šventę, kuri prasideda rugsėjo pabaigoje ir tęsiasi iki spalio pradžios.
Oktoberfest’as visų pirma yra apie alų ir linksmybes. Tačiau ten kur alus, ten po vieno – kito bokalo atsiranda ir maistas. Vienas iš tradicinių Oktoberfesto metu siūlomų valgių yra „Wiesn-Hendl”, „Halbes Hendl” arba „Oktoberfest” viščiukas – tai pusė apvirto viščiuko, ištepto paprikų marinatu ir dažnai patiekiamo visiškai be priedų. Tiesa, tiesiog pusė vištelio lėkštėje. Senas geras bavariškas maistas. Oktoberfesto metu jis kepamas ant besisukančių iešmų dešimtimis, mat valgytojų daug ir niekas nesiterlioja kepdamas viščiuką ar kelis. Dešimtimis, tiek kiek yra vietos ant iešmų. Ir patikėkite manimi – rotisserie būdu keptas viščiukas po poros litrų alaus yra skaniausia ką galite suvalgyti šioje šventėje.
Ką daryti tiems, kam Oktoberfest’as toli ir brangu (o jis išties brangi šventė, mat vien tradicinis litrinis bokalas alaus šiemet kainuoja veik 15€) ? Išsikepti tokį viščiuką namuose patiems, nusipirkti tikro vokiško Marzen stiliaus alaus ir pasidaryti Oktoberfest’ą savo namų kieme.
Visų pirma reiks nedidelio viščiuko ar kelių – skaičiuokit maždaug 1,2 – 1,4kg svorio ir pagal visas tradicijas po pusę kiekvienam valgytojui.
Viščiukui reikia nupjaustyti odos perteklių ir kitas kepimui nereikalingas dalis, esu tai ne kartą rašęs – nesikartosiu. Tada reikia pasiruošti nesudėtingą prieskonių mišinį, sudarytą iš druskos, maltų juodųjų pipirų, džiovinto česnako granulių, daug saldžiosios paprikos miltelių, šiek tiek džiovinto raudonėlio ir dar galima įmaišyti aitriosios paprikos miltelių jei norisi pikantiškiau. Proporcijos panašiai vienodos, gal tik paprikų turi būti ryškiai daugiau, o aitriųjų paprikų – simboliškai. Sumaišom ir šiuo mišiniu įtrinam viščiuką iš visų pusių, bei gi nepamiršdami jo vidaus ir poodžio ties krūtinėle ir kojomis. Dabar surišame viščiuko kojas kulinarine virvele ir paliekame šiltai, einame ruošti kepimo priemonių.
Kepti tokius viščiukus galima visur. Pavyzdžiui orkaitėje su grilio režimu. Galima kepti ant dujinio griliaus. Bet geriausia kepti ant anglinio griliaus netiesioginės kaitros režimu. Taip kepamas viščiukas įgauna ir lengvą dūmo aromatą, ypač jei ant anglių užmetate kelis gabalėlius obels ar alksnio medienos.
Aš kepiau griliuje ir tai atrodė taip;
Vienoje pusėje supilame uždegtas medžio anglis, ir jau šone dedame indelį riebalams surinkti bei patį viščiuką ant įkaitusių grotelių.
Šio kepimo esmė – ilgai ir lėtai, todėl didelės kaitros čia nereikia. Uždengiate dangtį, apatines sklendes uždarote iki pusės, viršutines 2/3 (idant nepabėgtų šiluma) ir uždengiate dangčiu. Nereikia labai karštai.
Sekantis svarbus momentas kepant šio stiliaus viščiuką – sviestas. Ištirpinkite ~150g sviesto ir šluotele aptepkite viščiuką iš visų pusių.
Sviestas yra lemiamas tokio viščiuko komponentas. Jis suteikia viščiukui ypatingą skonį ir ir labai gardžią, traškią plutelę. Aptepėte – uždenkite dangtį ir palikite kepti. Po 15min. procedūrą pakartokite. Ir taip viso 6 kartus, mat viščiukas turi kepti ~1,5 valandos.
Praėjus šiam laikui ir esant galimybei – atverkite pilnai apatinę oro padavimo sklendę, o viršutinę atidarykite iki pusės. Dabar kepsninės viduje temperatūra turi pakilti iki ~220..250C Priklausomai nuo kaitros pakepkite viščiuką (ar kelis) dar 15..20min idant odelė dailiai apskurstų ir taptų traški.
Nuėmus viščiuką nuo ugnies kaip žinia jam reikia leisti „pailsėti” – tegul paguli ant lentelės bent 5min. Taip jis išliks sultingas ir pjaustant nevarvės. Dabar jau metas, kai nurišama kepimo virvelė ir viščiukas pjaunamas išilgai ir tiesiog taip, be jokių priedų lėkštėse paduodamas valgytojams, kurių pilvai praskalauti vokišku alumi, jau urzgia iš alkio ir nekantrumo.
Štai tiek tų paslapčių; genialūs dalykai kartais slypi paprastume. Skanaus! 🙂