Įpusėjo ruduo, spustelėjo pirmosios rimtos šalnos. Tai metas, kuomet jau nuskinti rudeniniai ir žieminiai obuoliai bei kriaušės. Ir tai metas, kuomet iš jų galima pasigaminti marinuotų vaisių, kurie žiemą bus kaip garnyras pagrindiniams patiekalams.

Procesas paprastas ir nesudėtingas, tereikia žinoti kelias esmines marinavimo taisykles.

Pirmoji – švara. Kruopščiai išplaukite stiklainius, kuriuos naudosite kaip tarą marinavimui. Geriausiai tai atlieka indaplovė, iš jos stiklainiai iškeliauja beveik sterilūs. Nepamirškite verdančiame vandenyje nuplikyti dangtelių, kuriais užsuksite stiklainius.

Į paruoštus stiklainius ant dugno įberkite kelis juoduosius ir kvapniuosius žirnelius, galima įmesti gabalėlį cinamono lazdelės. Sudėti pusę nulupto ir skiltelėmis supjaustyto burokėlio, o ant jo sudėti iki viršaus pasmulkintas obuolių skilteles be sėklalizdžių. Mėgstantys pikantiškesnį skonį gali į stiklainį įdėti ir aitriosios paprikos ankštį.

Antroji taisyklė – tinkamo marinato paruošimas. Proporcijos labai paprastos: 1/2 l vandens reikia 2 arbatinių šaukštelių (arba 22g.) valgomosios druskos ir 2 šaukštelių cukraus. Vandenį užverdame, suberiame ir ištirpiname druską bei cukrų. Įpilame valgomąjį šaukštą 9% acto. Galima naudoti ir silpnesnės koncentracijos obuolių actą, bet jo reikės 2 šaukštų. Viskas, marinatas paruoštas – juo, dar karštu samčio pagalba užpilame burokėlius ir obuolius stiklainyje. Užsukame nuplikytu dangteliu.

Trečioji taisyklė – pasterizavimas. Įkaitiname orkaitę iki +120C ir sudedame stiklainius 10min. Tiek užtenka, kad rūgimą ar kitas bjaurastį konservuose sukeliančios bakterijos nunyktų.

Ir visas darbas, belieka palaukti kol stiklainiai atvės ir galima nešti juos į vėsų podėlį.

Ir tam nereikia visokių keistenybių, tokių kaip verdančio marinato užpylimas, vėliau – nupylimas, užvirimas dar kartą, pakartotinas užpylimas ir t.t. Nereikia uždengtų stiklainių virinti puode su vandeniu, vėliau laikyti per naktį uždengtų antklodėmis ir kailiniais. Viskas itin paprasta: švara, marinatas, pasterizacija.

Beje, toks marinavimas yra puiki proga sunaudoti mažus ir kietus obuoliukus, kurie nėra tinkami valgymui ar ilgesniam saugojimui. O stiklainyje skiltelėmis jie puikiai sutilps ir užpildys erdvę. Beje, ilgainiui skystimas nusidažys dailiai rausva spalva nuo burokėlių sulčių ir obuoliai stebins ne tik savo skoniu, bet ir spalva.

Beje, taip galima marinuoti ne tik obuolius, galima marinuoti kriaušes. Slyvas, iš kurių išimti kauliukai. Na ir dar ką nors, kas šaus į galvą. Juk virtuvė – tai nesibaigiančių eksperimentų ir atradimų erdvė 🙂