Pirmadienis, todėl pietų metu su kolegomis aptarinėjome savaitgalio įspūdžius. Savaitgalio orai pasitaikė puikūs, todėl niekas namuose neužsisėdėjo – kas prie jūros, kas į gamtą, kas į svečius į sodą – visi džiaugėsi gamta ir gera kompanija. Taip žodis po žodžio kalba pakrypo apie tai, kad šauniausi vakarėliai baigiasi visai nešauniu rytu ir ta rykšte, kuri žmonėse vadinama pagiriomis. Kai ryte skauda galvą, troškina, gal net lengvai pykina ir labai „nėra sveikatos”. Pradėjome dalintis patarimais: kaip kuo greičiau ir efektyviau „atgauti sveikatą”. Vieningai sutarėme, kad metodas „kuo susirgai – tuo ir gydykis” nėra protingas pasirinkimas, tad aptarinėjome alternatyvius metodus. Aš prasitariau, kad pagirias labai efektyviai mažina tam tinkama sriuba. Ir tuo metu dauguma kolegų sarkastiškai susiraukė. Jie būdami geros sveikatos ir nuotaikos retai stoja prie puodo. O jeigu dar tada kai nėra nei noro nei sveikatos…
Vienok ne toks tas velnias baisus, kaip jį žmonės piešia. Yra ir tokių sriubų, kurios paruošiamos lengvai ir savo užduotį atlieka gana efektyviai. Pats esu ne vieną vargetą prikėlęs iš mirusiųjų, sugrąžinęs gyvenimo spalvas ir šypseną veide. Ir, ką čia slėpti, pats esu su pagirias efektyviai nugalėjęs. O tinkama pasiruošus viskas vyksta gana lengvai ir paprastai.
Raugintų kopūstų sriuba su rūkytais šonkauliukais
- 2,5l jautienos sultinio
- 1kg raugintų kopūstų
- 1kg rūkytų kiaulienos šonkauliukų
- 1 aitrioji paprika (nebūtinai)
- 3-5 skiltelės česnako
- druskos, maltų juodųjų pipirų
Didelio pasiruošimo net ir nereikia. Tiesiog iš vakaro (neapgaudinėkite savęs – juk žinote kur einate ir kuo visa tai gali pasibaigti) pasiruoškite visus produktus ir pasidėkite į šaldytuvą.
Kitą dieną, kai jau galėsite – užkaiskite puodą su sultiniu, supjaustykite šonkaulius po vieną, sultiniui užvirus sudėkite į jį šonkaulius, kopūstus ir papriką. Jeigu turėsite – įmeskite ir kelis džiovintus grybus. Aromatas bus gardesnis. Uždenkite puodą dangčiu, palaukite kol vėl užvirs ir sumažinkite ugnį iki minimalios. Palikite viską ramiai pukšėti gerą valandą, kol mėsa lengvai atsiskirs nuo kaulų. išjunkite ugnį, išimkite papriką, berkite druską ir maltus pipirus (negailėdami) ir per česnako trintuvę sutraiškykite česnako skilteles. Jeigu tokios neturite – kuo smulkiau jas sukapokite ir meskite į sriubą. Uždenkite sriubą dangčiu ir kvieskite visus prie stalo. Kol visi susirinks, kol susės – sriuba spės šiek tiek pabręsti. Pilstykite ją, į lėkštes kartu įdėdami vieną ar du šonkauliukus ir valgykite su rupia juoda duona. Be jokios grietinės. Esant reikalui – kartokite. Karšta, rūgšti, aitroka, česnako dėka šiek tiek pikantiška, ir svarbiausia – labai paprastai paruošiama. Beveik tobula sriuba pagirioms.
Tarp kitko, ši sriuba labai populiari pas mūsų kaimynus lenkus. Jos gausite beveik kiekvienoje užeigoje ar karčemoje. Jeigu rasite meniu pavadinimą „kapuśniak na żeberkach wędzonych” – žinokite, kad tai bus kažkas labai panašaus į šią, gyvenimą grąžinančią, sriubą.