Gaminate sultinius iš koncentratų, dar vadinamų kubeliais? Šis įrašas jums nepatiks.

Pradžiai – kas yra sultinys ir kodėl jis yra apskritai gaminamas. Techniškai sultinys yra maistinių, skoninių ir aromatinių medžiagų ištrauka. Panašiai kaip arbata arba kava, mirkydami arbatą ar kavą karštame vandenyje mes ištraukiame iš jų aromatines ir skonines medžiagas. Panašus principas yra naudojamas gaminant sultinius. Savo pirmine paskirtimi sultinys atrastas kaip priemonė taupyti maisto produktus nieko neišmetant nepanaudojus iki galo. Jei mėsą galime suvalgyti, tai kaulų nesugraušime. O jie turi nemažai maistinių medžiagų, kurios ilgai verdant tiesiog išskalaujamos iš kaulų ir nuverdamos į skystį. Vėliau žmonija atrado, kad įdėjus papildomų produktų – pavyzdžiui šviežių ar džiovintų žolių, grybų ar kitų gamtos gėrybių galima gaut ne tik maistingą, bet ir gardų viralą, kurį galima valgyti vieną arba naudoti tolimesniems procesams maisto gamyboje.

Sultiniai yra skanu, maistinga ir sveika. Šio fakto niekas nenuginčys. Tačiau išties kokybiški ir gardūs sultiniai turi vieną esminį trūkumą – norint juos paruošti reikia nemažai laiko. Laiko, kurio šiuolaikinė visuomenė turi vis mažiau ir mažiau.

Kas čia įžvelgė naujas galimybes? Teisingai – maisto pramonė. Jeigu žmonės neturi laiko virti sultinį – mes išvirsime sultinį už juos, taip sutaupydami žmonių laiką ir pinigus, mat masto ekonomikos dėsnių dar niekas neatšaukė ir visi puikiai supranta, kad verdant milžiniškais kiekiais litro savikaina bus kur kas mažesnė, nei po kelis litrus namuose. Taip ilgainiui parduotuvių lentynose atsirado iš anksto išvirti ir užkonservuoti (idant galiojimo laikas būtų ilgesnis) sultiniai. Parsinešei namo, atidarei butelį ar skardinę ir turi jau paruošto sultinio. Ar ne nuostabu!

Tai išties buvo nuostabu ir pramoniniu būdu pagaminti sultiniai mikliai išpopuliarėjo tarp pirkėjų kraudami gamintojams gražų pinigėlį.

Tačiau gamintojai visais laikais buvo panašūs: jie neturi jokių altruistinių tikslų – pavyzdžiui aprengti ar pamaitinti žmogų. Jie turi tik vieną tikslą – uždirbti pelną. O tai lengviausia pasiekti mažinant gamybos bei pardavimo kaštus. Kuo produkto gamyba bei pakuotės savikaina bus mažesnė, kuo produktas bus lengvesnis ir užims mažiau vietos tuo jo tiesioginė sąnaudos bus mažesnės, o tai reiškia didesnį pelną. Taip vieną dieną maisto prekių lentynose atsirado kubelio formos sultinių koncentratai. Vištienos, jautienos, grybų, daržovių – rasite visų norimų skonių! Be to, jų galiojimo trukmė ilga, jie užima nedaug vietos ir kas svarbiausia – lengvai paruošiami! Paimkite vieną kubelį, įmeskite į 1/2 litro verdančio vandens ir gausite aromatingą vištienos sultinį. Ar ne fantastika?

Žinoma, kad tai yra labai nuostabu. Bet… ar tikrai gausite vištienos sultinį…?

Aš nupirkau trijų populiariausių sultinio koncentratų gamintojų gaminius ir perskaičiau šių produktų sudėtį. Ir taip – savo įspūdžiais pasidalinsiu su jumis, mano mieli skaitytojai.

Štai pirmasis pavyzdys:

Kas yra joduota druska jūs žinote. Maltodekstrinas yra polisacharidas, naudojamas kaip maisto priedas. Jis gaunamas iš augalinio krakmolo dalinės hidrolizės būdu ir paprastai yra balti, higroskopiški džiovinti milteliai. Palmių riebalai arba kitaip žinomi kaip palmių aliejus yra tai, prieš ką šiuo metu kovoja visas civilizuotas pasaulis. Dar įdėta kukurūzų krakmolo, mononatrio gliutamato, cukraus, kvapiųjų medžiagų ir…(!!!) 0,1% džiovintos vištienos miltelių.

Ką tai reiškia visame šiame gaminyje? Kubelis sveria 10g. – tai 100% gaminio. 0,1% yra 0,01g. Mano galva homeopatiniuose vaistuose veikliosios medžiagos yra daugiau nei vištienos šiame „vištienos sultinio” kubelyje. Tai, ką gausite ištirpinę kubelį net sultiniu vadinti negalima – tai sūrus, krakmolingas vištienos skonio skystis, kuriam simboliškai įbėrė džiovintos vištienos, nors ir tai dar nėra faktas.

Kitas pavyzdys yra kito gamintojo, bet sudėtis yra labai identiška:

Tiesa, vištienos čia yra keturis kartus daugiau – net 0,04g per kubelį! Stebiuosi, kaip gamintojas neišnaudojo šio fakto ir nepapuošė savo gaminio skambiu šūkiu „nuo šiol – keturis kartus daugiau vištienos!”.

Tačiau suktais reklaminiais triukais pasinaudojo trečiasis gamintojas. Jis į savo gaminį be didelių sentimentų įpynė žodį NATUR.

Suprask – natūraliai pagamintas produktas, tikras, toks kaip tikiesi. O sudėtis mažai kuo skiriasi nuo pirmųjų dviejų. Tiesa čia jau penkis kart daugiau vištienos ir dar riebalų įdėta. Tik neaišku kiek, kaip ir neaišku kas yra „natūrali kvapioji medžiaga”.

Neketinu badyti pirštu, moralizuoti ar kaip kitaip gadinti jums nuotaikos. Aš ir pats nesu šventasis – savo gyvenime naudojau skirtingus sultinio koncentratus, nuo labai pigių iki labai prabangių ir panašių į tikrus. Vienus naudojau iš nežinojimo, kitus – pažintiniais tikslais. Visko buvo.

Šiuo įrašu aš tiesiog norėjau jus supažindinti su tuo, ką jūs išties valgote arba kuo maitinate savo šeimos narius, jeigu maisto gamybai naudojate „sultinio” koncentratus.

Mylėkite save ir sau artimus žmones, virkite tikrus sultinius iš natūralių produktų. Išvirkite jų daugiau, išpilstykite porcijomis ir užšaldykite. Taip visada po ranka turėsite tikro sultinio.