Sausis ir vasaris yra baisiausi mėnesiai mitybos prasme. Saulės mažai, žalumynų beveik nėra, o tie, kurie yra – pabodę ir nedžiuginantys. Be to šiuo metu mes esame labai nelaimingi, nes vasariškų vitaminų ir mikroelementų atsargas jau sunaudojome, ištirpo ir vasaros atostogų poilsis o kitos dar toli. Ir šventės pasimiršo. Esame pavargę, irzlūs ir nelaimingi. Norisi pavasario, saulės, šviežios žalumos ir visa tai atrodo dar taip toli… Pavasario aš jums nepadovanosiu, o štai šiek tiek priartinti – galiu. Tiksliau sakant ne aš, o jūs patys galite pasidovanoti sau lašelį pavasario, o jums padės prieskoniniai mikrožalumynai.
Kas tai yra ir kaip tai veikia? Mikrožalumynai – tai nedideli, 5-10cm aukščio valgomieji augalai. Tai jau ne daigintos sėklos ir dar ne daržovės. Toks tarpinis, gležnas, traškus, sultingas ir skanus augaliukas 🙂 Jų galima prisiauginti patiems – tai paprasta, pigu ir nereikalauja ypatingų priemonių ar įgūdžių. O svarbiausia – juos galima auginti apskritus metus! Prieskoniniai mikrožalumynai yra dar atskiras gyvasis stebuklas – jie pagyvina patiekalą, papildo jo skonį, praturtina maisto racioną vitaminais ir mikroelementais. Restoranų šefai mikrožalumynus naudoja patiekalų puošybai. Pabandykite užsiauginti ir jūs savų mikro augaliukų. Jei niekada jų neauginote pradėkite nuo lengviausiai užauginamo, mažiausiai reiklaus ir greičiausiai augančio mikrožalumyno – pipirnės. Pipirnė yra tamsiai žalia žolelė, turinti specifinį ryškų aitroką skonį. Ji neįkainojamas vitaminų A, C, B, PP, K, E ir mineralinių medžiagų šaltinis. Joje ypač gausu kalio, taip pat geležies, magnio, kalcio. Pirinėmis galima puošti patiekalus, gardinti salotas, dėti į žaliuosius smūfius (glotnučius) ar tiesiog suvalgyti žiuspnelį vienų. O dar jos auga labai greitai. Viskas ko reikės – pakelio pipirnių sėklų ir kelių dienų kantrybės.
Aš namuose radau tuščią bakelį nuo vandens
Jam nukirpau plačius šonus ir gavosi dvi stačiakampės formos lėkštės su aukštais kraštais. Į jas įklojau du sluoksnius paprasčiausio popierinio rankšluosčio. Jei tokio neturite – tiks ir tualetinis popierius.
Popierių gausiai sudrėkinau šiltu vandeniu ir ant jo išbarsčiau pipirnės sėklytės. Tada viską pastačiau ant šiltos palangės virš radiatoriaus. Geriausia statyti ten, kur ne tik šilta, bet ir šviesu – rezultatas bus geresnis. Ir dar svarbu, kad popierius neišdžiūtų, todėl jį reiktų du kartus per dieną pašlakstyti kambario temperatūros vadeniu. Štai tiek to vargo. Po 4 dienų turime štai tokį rezultatą:
Šiuos augaliukus jau galima kirpti žirklėmis ir naudoti savo nuožiūra. Jeigu turėsite du indus ir kiekvieną iš jų pasėsite kas savaitę – bus nenutrūkstamas pipirnės derlius. Pipirnes galite auginti biure, jos bus ir prieskonis ir stilingas papauošalas. Galite jas auginti kartu su vaikais ir parodyti jiems kaip iš sėklyčių užsiauginti žalumynų. Galite išmokyti juos rūpintis augaliukais, stebėti kaip jie dygsta, auga, patys atsisuka į šviesą.
Mikrožalumynai yra vartojami be šaknų, todėl juos galima auginti ant šlapio popieriaus, specialiose daigyklose, indeliuose su substratu ar kompostu. Jiems, kaip ir kitiems augalams svarbūs trys dalikai: drėgmė, šiluma ir šviesa. Visa kita yra jūsų fantazijos vaisius. Pavyzdžiui galite panaudoti plastikinius indelius, kuriuose buvo supakuoti salotų lapai ar mėsa. Galite pirkti specializuotas daigyklas su skaidriu dangčiu – jų rasite fizinėse ir internetinėse parduotuvėse. Net IKEA siūlo savo sprendimą daiginimui – pasidomėkite.
Ką dar galima auginti? Beveik bet ką: burokėlius, ridikėlius, saulėgražas, bazilikus, brokolius. Tiesiog jų augimo laikas skirtingas, bet tai gal net ir geriau. Vaikystėje auginote svogūnų laiškus įmerkę svogūno galvą į stiklinę su vandeniu? Niekas neuždraudžia to daryti ir suaugus. Ypač dabar, kai svogūnų laiškai kainuoja kaip gėlės. O žinot kaip moderniai augina svogūnų laiškus? Į daigyklą priberia pjuveninio kraiko katėms, jį sušlapina ir svogūnų galvas sustato į jį vieną šalia kitos. Viskas, belieka rūpintis, kad netrūktų drėgmės. Vėliau kraikas tiesiog sukompostuojamas kartu su išnaudotomis svogūnų galvomis.
Paprasta, greita, skanu, naudinga ir pigu – užauginti kvadratinį metrą mikrožalumynų, įskaitant jų sėklas, kainuoja tiek pat, kiek puodelis kavos išsinešimui. Kur pirkti sėklas? Aš rekomenduoju parduotuvių tinklą „Žalioji stotelė„. Ten rasite ne tik platų sėklų asortimentą mikrožalumynams, bet ir visas priemones ir įrankius, jei tokių reikia. O svarbiausia – gausite profesionalių patarimų ką rinktis ir kaip ką daryti, kad rezultatas būtų kuo geresnis.
Ką daryti, jeigu toks auginimas patiko ir norite kažko naujo mikrožalumynų pasaulyje? Eikit į pinterest’ą ar tiesiog pagūglinkite raktinį žodį „microgreens garden”. Aš tikiu, kad rasite begalę idėjų, kurios suteiks jums smagaus užsiėmimo laisvalaikiu, atrodys dailiai ir stilingai bei bus skani ir naudinga jūsų maisto dalis. O svarbiausia – jums nereikia didelių erdvių ir specialių įgūdžių, kad pasijustumėte daržininku. Tam užteks šiek tiek noro ir pietinio lango palangės. Pabandykite – tai tikrai labai smagu 🙂