Yra tokių dalykų, be kurių vasara – ne vasara. Man tai kepsniai ant žarijų, ilgi ir šilti vakarai, po vasariško lietaus kvepiantis oras, pokalbiai iki ryto ir dar begalė kitų dalykų, kurie būna tik vasarą. Ir jų reikia vasarą. Jaunučiai pirmieji lengvai rauginti agurkai birželio mėnesį, o dar jei su šviežiomis virtomis bulvikėmis…. mmmm… net seilė nutyso 🙂

Taip kaip šašlykas niekada nebus toks skanus rugpjūtį, koks skanus jis būna balandį, taip ir rauginti agurkėliai niekada nebus tokie skanūs spalį, kokie jie būna skanūs birželį. O pasiraugti juos labai paprasta. Papasakosiu bazinį ir prabangų agurkėlių rauginimo būdus.

Paprastasis yra tikrai paprastas. Jums reiks kokio nors indo – puodo, bliūdo ar didelio stiklainio. Dar jums reikės agurkų – na kaip be jų? Dar reikės druskos – jos aš dedu du valgomuosius šaukštus litrui vandens. Na ir būtinai krapų – kokie agurkai be krapų?

Druska geriau tinka stambi. Ištirpiname ją šiltame vandenyje maišydami. Agurkus nuplaunam. Jei norim, kad aprūgtų greičiau – nupjaustom galus. Jei ne – paliekam kaip yra. Aš darau dalį nupjaustytų, dalį ne. Taip pradžioje įrūgsta pirmieji, o kai šiuos suvalgome ateina laikas ragauti nepjaustytus. Na ir krapai – jų reikia su visais stiebais. Didelių ir peraugusių. Na bent 5 stiebų. Aromatui.

Taigi, sudedame viską į indą, užpilame vandeniu, uždengiame kokia lėkštute ir dar kuo sunkiu paslegiame. Mūsų tikslas – agurkai turi būti skystyje. Todėl spausti labai nereikia, svarbu, kad jie būtų panirę. Pirmą parą agurkus laikome šiltai, tiesiog kambario temperatūroje. Po paros dedame vėsiau, kad ir į šaldytuvą. Po 3 dienų jau galima ragauti. Jei bus pradėję rūgtį ir turės švelnios, sūrios rūgštelės. Tokia ta bazinė versija.

Prabangus mano naudojamas agurkėlių raugimo būdas yra toks: imu didelį puodą, bent 5 litrų talpos. Jo dugną iškloju krienų lapais. Tada dedu serbentų lapų, vyšnios lapų, krapų stiebų, išilgai perpjautą aitriosios paprikos ankštį, kelias traiškytas česnako skilteles ir jau ant jų dedu agurkus. Uždėjus sluoksnį agurkų vėl perkloju krapais ir juodųjų serbentų lapais, tada – vėl agurkai. Ir taip iki viršaus. Pabaigiu krapais ir česnakų skiltelėmis. Užpilu druskos tirpalą ir viską uždengiu krienų lapais. Visa tai uždengiu lėkšte, ją paspaudžiu vaiko galvos dydžio akmeniu ir užkloju rankšluosčiu. Laikau šiltai parą – pusantros. O kai pradeda rūgti nešu į rūsį. Turiu tokią prabangą, kurioje apskritus metus +8C. Dedu ant vėsių plytelių ir palieku toliau rūgti. Po kelių dienų jau ragauju.  Vakar irgi valgiau – jie buvo rauginami 10 dienų, tačiau tenėra švelnūs ir traškūs.

O ką daryti, jeigu agurkėlių reikia jau dabar ir dar norisi nustębinti svečius? Išbandykite „Momofuku agurkėlius”. Agurkėlius nuplaukite, supjaustykite griežinėliais ir sudėkite į stiklainį. Užpilkite juos marinatu, padarytu iš 1 puodelio karšto vandens, 1/2 puodelio ryžių acto, 6 šaukštų cukraus ir 2,5 arbatinio šaukštelio druskos. Užpilkite, uždenkite dangteliu ir padėkite į šaldytuvą. Po paros jau galite valgyti – gausite dar neragauto skonio agurkėlius. O jei turite bent dvi paras – jų skonis bus dar ryškesnis. Norite papildomo pikantiškumo – į stiklainį įkapokite ir aitriosios paprikos ankštį. Su sėklomis ar be, priklauso nuo jūsų pomėgio aštriam maistui. Jei dar neragavote, tuomet būtinai pabandykite jų pasigaminti. Abejingų jiems nebus.