Po ilgo ir vėsaus pavasario pagaliau visa jėga užgriuvo šiluma ir, rodos, per savaitę pražydo viskas, kas tik gali žydėti. Kartu pražydo ir ievos, o tai reiškia, kad prasidėjo smidrų sezonas!

Smidrai irba šparagai – augalas, turintis du vardus ir nuostabų riešutinį skonį, dėl kurio visi sezoninės virtuvės gerbėjai eina iš proto. Taip, smidras yra sezoninis augalas, skirtas mėgautis pavasarį. Net ne jis pats, o tik jo ūgliai. Ir net ne visi, o tik minkštoji ūglių dalis.

Kaip atskirti minkštąją dalį nuo kietosios? Gana paprasta – imkite ūglį ir nuo plonojo galo pradėkite jį lenkti. Minkštoji dalis linksta, o kietoji lūžta. Ten kur nulūžo ir yra riba tarp minkštosios ir kietosios smidro ūglio dalies.

O mokate išsirinkti šviežius ūglius ir atskirti juos nuo jau pagulėjusių? Žiūrėkite į ūglių pjūvius. Jeigu pjūviai šviesūs, vadinasi smidrai nupjauti nesenai, yra švieži ir traškūs. Jeigu kotelių pjūviai jau patamsėję ir apdžiūvę, vadinasi smidrai jau pastovėjo dieną ar net kelias ir gali būti pavytę, praradę savo šviežumą ir traškumą. Žinoma, gudrūs prekybininkai visko prisigalvoja – ir į vandenį juos merkia, ir pjūvio vietas popieriumi apvynioja ir galiukus tiesiog nupjausto. Todėl pasirinkus vietoje užaugintus smidrus didesnė tikimybė, kad jie bus švieži ir tikrai šviežesni už tuos, kuriuos per visą žemyną atvežė iš Europos pietų.

Yra begalė patiekalų su smidrais – pradedant klasikiniu įvyniojimu į vytintą kumpį ar šoninę ir apkepimu ant griliaus ir baigiant įmantriais pyragėliais su smidrų kremu ar pasta su smidrais ir žalumynais.

Ir, žinoma, yra sriubos, kuriose smidrai griežia pirmuoju smuiku. Viena tokių – švelniai žalsva, pavasariu dvelkianti trinta smidrų sriuba. (6-8 porcijos)

Trinta smidrų sriuba

  • Ryšulėlis ar du šviežių smidrų (600-800g.)
  • 2 šaukštai sviesto
  • 1,5-1,8l vištienos sultinio
  • 100ml šviežios grietinėlės
  • druskos ir pipirų
  1. Smidrus nuplauname, nupjauname galus su pjūvio vieta ir išmetame. Likusias stiebų dalis supjaustome 2-4 cm ilgio gabalėliais.
  2. Storadugniame puode ant vidutinės ugnies ištirpdome sviestą, beriame šparagus ir apkepame dažnai pamaišydami. Kepame 5-6min. kol smidrai netaps ryškiai žali.
  3. Supilame sultinį ir padidinę ugnį sriubą užverdame. Jeigu prieš užverdant pasirodys putos - jas nugraibome.
  4. Užvirus sultiniui ugnį sumažiname ir paverdame ~5min. Tada iš sriubos su kiaurasamčiu išimame smidrų galiukus. Atidedame papuošimui.
  5. Sriubą pasūdome, pabarstome pipirais ir uždengę dangtį verdame dar 15 min. kol šparagai visai suminkštės.
  6. Išvirusią sriubą sutriname virtuviniame kombaine ir perkošiame per sietelį atgal į puodą. Užverdame ant stiprios ugnies.
  7. Vos užvirus sriubą nukeliame nuo kaitros, paragaujame, ar netrūksta druskos ar pipirų.
  8. Pilame dar karštą į lėkštes, puošiame grietinėle ir atidėtomis smidrų viršūnėlėmis.

Štai ji – švelni, lengvutė pavasariška sriuba, kuri tiks ir užklupus pirmiesiems pavasariniams karščiams ir esant darganotam orui. Jeigu smidrų gavote mažiau nei reikia ir sriuba tapo skystoka – sutirštinkite ją kukurūzų miltais. Tam pusėje stiklinės šalto vandens gerai išmaišykite valgomąjį šaukštą kukurūzų miltų ir įmaišykite šį miksą į sriubą po perkošimo. Iki užverdant paskutinį kartą sriuba spės šiek tiek sutirštėti.