Prieš pirmąsias rimtas šalnas į aruodus sukeliauja paskutinės daržovės, net ir tos, kurios pūpsojo vienišuose rudeniškuose laukuose. Gal ant vėlyvesnės obels šakų dar kabo vienas – kitas raudonskruostis obuolys, pamiškėje išdygo žaliuokės, paukščiai dar nenulesė visų šermukšnių. Tačiau tai – tarsi paskutiniai rutuliukai iš pažirusių karolių. Baigėsi dar vienas metų laikas, kartu su juo ima keistis ir sezoninės virtuvės patiekalai. Dabar puoduose, keptuvėse ir dubenyse karaliaus tai, ką pavyko surinkti ir padėti saugoti. Tai, kas sugeba išsilaikyti ilgesnį laiką; gal net ir iki pavasario. Todėl ir čia daugės sotesnių, gal būt kaloringesnių ir būtinai šildančių bei guodžiančių sriubų receptų. Tokių, kurie džiugina šaltuoju metų laikų.

Viena iš paprastų, bet neprastų ir tikrai gardžių yra rudeniška daržovių sriuba. Apie daržovių sriubas rašiau vasarą, tačiau tada jos buvo kiek kitokios – švelnios, lengvos, gaminamos iš jaunų ir gležnų, ką tik nuskintų daržovių. Dabar šios daržovės jau brandžios, patiekalų norisi sotesnių, todėl ir sriubos bus kiek „rimtesnės”.  Be to dabar surinktos daržovės tebėra gana šviežios, neapvytę, sultingos, traškios, savyje per vasarą sukaupę begalę vitaminų ir mikroelementų. Pats geriausias sveikuoliškas kokteilis!

Norėdami išvirti sriubą, kuri bus ne tik gardi, bet ir pilnavertiška naudokite visas tris daržovių rūšis – tas kurios auga virš žemės, ant žemės ir po žeme. Kitaip tariant komponuodami būsimą sriubą pasistenkite, kad ji būtų sudaryta iš ankštinių daržovių, lapinių daržovių, šakniavaisių ir prieskonių.

Rinkitės tas daržoves, kurias labiausiai mėgstate. Pavyzdžiui ankštinės – tai gali būti žalieji žirneliai (šaldyti), žirniai, pupelės, pupos, ankštinės pupelės, lęšiai. Jos visos vertingos, kupinos baltymų, vitamino B ir mikroelementų. Lapinės daržovės – tos, kurios auga ant žemės ir nurinktos geba laikytis gana ilgą laiką: kopūstai, porai, salierų stiebai ir pan. Šakniavaisiai – ląsteliena ir sočiomis maistinėmis medžiagomis turtingos daržovės: bulvės, morkos, burokėliai, topinambai, petražolių šaknys, salierų šaknys, svogūnai, česnakai ar kt. Na ir prieskoniai – šaldyti ar džiovinti prieskoniniai augalai, uogos ar net grybai.

Smulkinkite, berkite į puodą, virkite ar troškinkite, gal būt dalį sriubos ar visą sutrinkite. Derinių ir galimybių spektras neribotas! Svarbiausia – nepervirkite daržovių. Dėkite jas tik į jau verdantį vandenį ar sultinį ir sriubą nukaiskite šiek tiek anksčiau, nei jums norėtųsi. Juk daržovės ir nevirdamos, o tiesiog būdamos karštame vandenyje minkštėja. Dauguma šeimininkių dažniausiai klysta pervirdamos daržoves – jos ne tik sukrenta į beformę pliurzę, bet ir praranda nemažą dalį  naudingųjų maistinių medžiagų. Nepervirkite! Tegul daržovėse išlieka jų unikali, savita tekstūra, skonis ir forma.

Rudeninė daržovių sriuba

  • 2,5l sultinio arba vandens
  • 1/4 kopūsto galvos
  • 1 didelė morka arba 2 vidutinio dydžio
  • 250g. šaldytų žirnelių arba virtų pupelių arba konservuotų pupelių arba ankštinių pupelių
  • 1 saliero stiebkotis
  • 1 petražolės šaknis
  • 3 skiltelės česnako
  • 2 šaukštai pomidorų pastos,
  • keli šlakeliai alyvuogių aliejaus
  • žiupsnelis cukraus, druskos
  • Prieskonių pasirinktinai: krapai, petražolių lapeliai, džiovinti grybai ar kt.
  1. Susmulkiname česnaką, morką, saliero stiebą ir petražolės šaknį, apkepame su aliejumi.
  2. Į apkepusias daržoves dedame pomidorų pastą, beriame cukrų, išmaišome, pakepame ant vidutinės ugnies dar 2-3min.
  3. Puode užverdame sultinį, beriame šiaudeliais smulkintą kopūstą ir keptuvės turinį, išmaišome ir paverdame 15min.
  4. Suberiame ankštines daržoves, prieskonius, pasūdome, paragaujame ir jei nieko netrūksta - leidžiame pavirti dar 5min.
  5. Nukaičiame ir paliekame pabręsti bent 15min. Pateikiame.

Sultinys išties tiks bet kuris, kurį turite – daržovių, vištienos, kiaulienos ar net jautienos. Blogiausiu atveju galima tiesiog naudoti vandenį.

Jeigu naudosite džiovintus grybus kaip prieskonį – galimi keli jų panaudojimo būdai. Mažus ir perdžiūvusius grybukus geriausia sutrinti ir berti karu su kitais prieskoniais. Jie tiesiog suteiks malonaus aromato. Jeigu džiovinti grybai yra stambūs ir neperdžiūvę – juos geriau užmerkti verdančiame vandenyje bent prieš pusvalandį, pamirkius supjaustyti plonomis juostelėmis ir apkepti kartu su morkomis ir kitomis daržovėmis. Iš šiukštu neišpilkite vandens, kuriame mirkėte grybus – šis rudas skystis pasiėmė dalį grybų skonio ir aromato, todėl jo vieta puode! 🙂

Paprasta, bet skani ir labai vertinga daržovių sriuba. Stenkitės žiemą ją virti gana dažnai – ji bus neblogas šviežių daržovių atitikmuo šaltuoju metų laiku.

Nuotrauka iliustracijai: unsplash.com