Vieną vakarą nobuodžiaudamas aš pasidomėjau: ko dažniausiai svetainėje ieško lankytojai ir kuris įrašas yra populiariausias. Ir mano nemenkai nuostabai (nes maniau, kad sriubos yra įdomioji šios svetainės dalis) pats lankomiausias įrašas yra „Kaip iškepti karką”. Taip suprantu, kad sriubos sriubomis, o karkos valdo! Ką gi, tuomet ištrauksiu sunkiąją artileriją ir papasakosiu jums vieną nuostabiausių receptų karkai pagaminti. Tai – serbų virtuvės patiekalas, todėl jis ne tik gardus, bet ir labai aromatingas bei gana aštrus. Tiesa, aštrumas jau kiekvieno skonio reikalas ir jį galima derinti pagal save, bet visa kita – turiu galvoje rezultatą – yra tiesiog nuostabu. Artėja žiema, norėsis sočių ir šildančių valgių, todėl šis receptas bus kaip tik. Eime gaminti!

Gamybos eiga

Visų pirma – karka. Ji turi būti didelė ar jos gali būti net ir kelios, jei ketinate pamaitinti didesnį būrį žmonių. Karką nuplauname po šaltu vandeniu, nusausiname popieriniu rankšluosčiu ir padėję ant lentelės įpjauname karkos odą kiek įstrižai, kas 3-4cm. Įpjauname odą, kartu su lašinukais, stengiamės neįpjauti raumens.

Dabar karką įtriname druską, įskaitant ir įpjautos odos dalis.

Imame didelį storadungį puodą (aš turiu tokį bene 5 ar 6 litrų talpos) ir dedame ant viryklės, kurią paleidžiame maksimalia galia. Dosniai įpilame aliejaus ir kai jis labai įkais (gali net pasirodyti nedidelis dūmelis) guldome į jį karką ir leidžiame čirškėti 3-4 minutes, tuomet verčiame ant kito šono. Taip iš visų pusių dailiai paskrudiname karkos odą. Puodą su karka nukeliame nuo viryklės į šoną, su žnyplėmis išimame karką (atsargiai – ten viskas labai karšta, neapsitaškykite įkaitusiu aliejumi!) ir atidedame į šoną.

Į puodą su karštu aliejumi beriame dvi, pusžiedžiais pjaustytas, svogūno galvas, tegul čirškia vėstančiame aliejuje. Dar dedame 2 skritinėliais pjaustytas morkas, 1/2 saliero gumbo, smulkinto kubeliais, 2-3 saldžiuosius pipirus smulkintus juostelėmis, 2-3 aitriosios paprikos ankštis, stambiais gabalais pjaustytos šalto rūkymo šoninės arba kumpio (na gal 300g visumoje), šluotelę smulkintų petražolių lapelių ir 1-1,5kg gerai įrūgusių kopūstų. Visa tai atsargiai išmaišome medinėmis mentelėmis, kad produktai tolygiai pasiskirstytų tarpusavyje, o kopūstai susiteptų aliejumi.

Dabar ant šio mišinio dedame 3 kubeliais pjaustytus pomidorus (arba supilame skardinę konservuotų pomidorų savo sultyse), beriame 5-8 žirnelius juodųjų pipirų ir 2-3 lauro lapus. Įpilame vandens (geriau karšto, greičiau užvirs) tiek, kad vos apsemtų kopūstus. Ir jau visai ant viršaus dedame karką(s). Karkos nereikia įspausti ir nebijokite, kad ji liko paviršiuje – gamybos eigoje daržovės minkštės ir karka savaime skęs skystyje.

Tikrai nereikia papildomai dėti druskos – jos užteks tiek, kiek bus su raugintais kopūstais ir ant karkos. Šį patiekalą lengva nusūdyti, tačiau skoniui naudos tai nesuteiks.

Uždengiame dangčiu, statome ant viryklės ir užkaičiame. Kai pradės virti – sumažiname ugnį ant minimalios ir paliekame lėtai troškintis 2-2,5val. Po šio laiko išjungiame viryklę ir paliekame dar bent pusvalandžiui pravėsti ir nurimti.

Pateikimas

Prabėgus minėtam laikui – bus ~3val. – nudengiame puodą,  kiaurasamčio pagalba išimame karką(s) ir atidedame lėkštėje į šoną. Būkite atsargūs, mėsa jau byra nuo kaulo!

Į didelį dubenį su kiaurasamčiu išgriebiame troškintas daržoves, dubens pakraštyje išdėliojame šoninės gabalus ir ant viršaus uždedame pačią karką. Dubenį tiekiame į stalą, būtinai pasiūlome garstyčių padažo!

Tai labai gardus patiekalas, labai! Sultinga, byranti mėsa, daržovės kvepiančios prieskoniais ir rūkytos mėsos aromatais, aitrumas atidarantis nosį net labiausiai sloguojančiam – šildo, pamaitina, pradžiugina.

Labai nesudėtinga ir maisto kiekis yra gausus.

Žinote, aš dabar berašydamas pagalvojau, kad tai nuostabus planas rudens vakarui sodyboje su pirtimi!

Uždėjote troškintis ir einate su bičiuliais į pirtį. 2-3 valandas pasikaitinate, nusivanojate ir gurgiančiais pilvais keliaujate prie stalo. Karka su aitrokais kopūstais – ar gali būti kas geriau po pirties dienos pabaigai!

Ir šeimininkui vargo nedaug – viską suruošei, palikai ramiai troškintis, beliks tik pateikti.

Pabaigai bus tik vienas patarimas, bet labai rimtas: šiukštu nepraganykite skysčio puode, kuris atliks išgriebus karką ir kopūstus!

Tą sriubelę kur nors saugiai ir vėsiai paslėpkite kitai dienai. Jeigu vakare su bičiuliais pasėdėsite jaukiai ir skalsiai – kitą dieną ši sriubelė jums sugrąžins gyvenimo spalvas kur kas efektyviau nei kava ar energetiniai gėrimai bei vaistai nuo galvos skausmo. Čia aš jums iš patirties sakau 😉

Dabar vėlyvas ruduo, gyvenimas lėtėja kartu su gamta. Tačiau tai nėra priežastis nukabinti nosį ir pasiduoti visuotiniam sąstingiui. Rauginkite kopūstus, troškinkite juose karkas ir būkite laimingi!

Gyvenimas per trumpas, kad galėtume dovanoti jam savo liūdesį.