Jei nevalgysi kopūsto
Ir jo brolio brokoliuko
Tai per krepšinio varžybas
Vis sėdėsi ant suoliuko

Jei paliksi šitą storą
Raudonskruostį pomidorą
Tai pratimo nuo lentos
Neišspręsi niekados...

Ši vaikiška dainelė vaikams buvo viena mėgiamiausių pakeliui į darželį, todėl beveik kiekvieną rytą skambėdavo automobilyje, o vaikai plėšdavo ją pilna burna tartum rytinį motyvatorių prieš visos dienos rutiną darželyje. Nenuostabu, kad net ir vaikams užaugus parduotuvės lentynose pamačius šią sodriai žalios spalvos daržovę lentynoje nejučia prisimenu šiuos dainos stulpelius.

Kai bendrauju su kitų vaikų tėvais, pakrypus kalbai apie vaikų mitybą, neretai pasipila skundai: „mano vaikas daržovių nevalgo… jau mano vaikui tai net pomidoro neįsiūlysi… tas mano vaikas ir taip prastai valgo, o apie sriubas tai net kalbos nebūna….”. Jei nuoširdžiai – aš būnu sutrikęs ir tyliai gūžčioju pečiais. Kaip tai vaikas nevalgo daržovių?  Kodėl? Po to norisi paklausti: „o jūs jas valgote? Na tas, kurias siūlote vaikui? Ar skanu?”.

Mano vaikai valgo daržoves, dažnai ir noriai. Nemeluosiu, jeigu būtų pasirinkimas tarp meduolio ir morkos jie pasirinktų meduolį. Bet tai normalu, jie yra vaikai. Tačiau kai parnešu iš turgaus šviežių, plonų, traškių morkyčių jie nesidomi ar krepšyje yra ir meduolis – triauškia morkikes su dideliu džiaugsmu. Tas pats dėsnis galioja ir sriuboms. Tai paprastas, sotus, lengvai virškinamas ir gardus maistas. Na kaip vaikas gali nenorėti sriubos? Nors gali… Aną dieną viriau ryžių pomidorinę sriubą. Išties paprasta ir produktų jai visada yra namuose. Vaikai lapnojo galvų nuo lėkštės nepakeldami. Viską suvalgę atsiduso, nusišluostė lūpas ir dukra prabilo: „o mokykloje šita sriuba visai be skonio – valgyt neįmanoma”. Man paliko labai liūdna. Jeigu jie nevalgo sriubos mokykloje, nes neskanu ir nevalgo sriubos namuose, nes niekas jos neverda, nes „mano vaikui tai sriubos neįsiūlysi…” – ką jie valgys užaugę? Kuo maitins savo vaikus?

Trinta brokolių sriuba su Čederio sūriu

 • 1 vidutinio dydžio brokolio galva
 • 1 svogūnas
 • 1 didelė bulvė
 • 2 skiltelės česnako
 • 100g Čederio sūrio
 • 1l daržovių sultinio
 • 50g sviesto
 • druskos / juodųjų pipirų pagardinimui
 1. Puode aukštais kraštais įkaitinkite sviestą kol ims putoti.
 2. Suberkite smulkintus česnaką, svogūną ir kubeliais pjaustytą bulvę.
 3. Apkepkite pamaišydami, kol svogūnas suminkštės.
 4. Kol daržovės kepa susmulkinkite brokolį žiedynais, jeigu kotas šviežias ir traškus galite ir jį susmulkinti kubeliais.
 5. Svogūnui suminkštėjus berkite brokolį į puodą, užpilkite sultiniu, užvirkite ir pavirkite 10min.
 6. Nukelkite puodą nuo ugnies ir su rankiniu blenderiu susmulkinkite puodo turinį iki kreminės žalsvos masės.
 7. Įberkite smulkiai tarkuotą sūrį ir maišykite tol, kol jis ištirps ir pasiskirstys sriuboje.
 8. Paragaukite, pasūdykite ir gardinkite pipirais pagal skonį.
 9. Pateikite dubenėliuose, kartu su šviesia, traškia duona.

Štai ji – visai paprasta, nebrangi ir greitai paruošiama daržovių sriuba. Jūs manote, kad tai eilinė trinta daržovienė? Klystate. Jos skonis ryškus, jis stebina ir maloniai pasotina. Tik svarbiausi yra du dalykai: nesirinkite eilinio fermentinio pieno gaminio, o nusipirkite tikro, brandinto Čederio sūrio. Jis tapo populiarus ir jį tikrai rasite daugumoje parduotuvių. Ir sūdykite sriubą tik po to, kai įmaišyiste sūrį. Sūris turtingas savo skoniu, todėl gali būti, kad druskos apskritai nereikės, o jei reikės – labai labai nedaug.

Brokolių sriuba su sūriu

Nutarėte sulieknėti, pradėjote sportuoti ir duona bei bulvės jums kelia baimę ir paniką? Puiku, atsisakykite jų. Vietoje bulvės galite dėti morką, ropę ar kitą, mažiau kaloringą šakninę daržovę. Duonos galite atsisakyti. O štai sūrį būtinai palikite. Jo nėra daug, bet jis šioje sriuboje kertinis prieskonis.

Norite, kad jūsų vaikas valgytų daržoves ir sriubas? Pradėkite nuo savęs. Būkite pavyzdžiu savo vaikui. Jeigu nuolat valgysite daržoves – valgis ir jūsų vaikas. Virsite gardžias ir aromatingas sriubas? Vaikas valgys kartu. Nustokite pirkti pusfabrikačius. Rakite bent pusvalandį ir pagaminkite gardaus, guodžiančio naminio maisto ir ilgainiui nustebsite kaip pasikeis jūsų vaiko mitybos įpročiai.

Iš recepte nurodytų produktų pagaminsite vakarienę 4 asmenims ir dar liks ką įsidėti į darbą kitą dieną.