Dilgėlė. Nuostabi piktžolė, turtinga naudingomis maistinėmis medžiagomis, vitaminais ir mikroelementais. Dar ji ypatinga tuo, kad mėgiama sezoninėje virtuvėje, mat yra viena iš pirmųjų žolių, natūraliai išdygstančių pavasarį. Ir nepelnytai pamirštama, vos tik atsiranda kitų žalumynų. O be reikalo, mat dilgėles galima naudoti veik iki rugpjūčio. Tiesiog skinamas ne visas dilgėlės stiebas, o pačios viršūnės, kurių lapeliai yra jauni ir minkšti.
Pastaruoju metu populiarėja įvairūs dilgėlių naudojimo maiste būdai, bet aš mėgstu sriubas, todėl rašysiu apie dilgėlių sriubą. Štai čia, kalbant apie dilgėlių sriubą, mane apima didysis kulinarinis liūdesys: lietuviai verda labai panašias ir tikrai pabodusias sriubas su dilgėlėmis. Klasikinis konstravimo būdas toks: pakepina smulkintą svogūną, tada suberia kubeliais pjaustytas bulves, vienokias ar kitokias prieskonines daržoves, užpila vandeniu ar sultiniu ir jam užvirus sudeda smulkintas dilgėles. Paverda, kol bulvės suminkštėja, pasūdo ir nukaitę viską susmulkina blenderiu. Gautą žalsvą tyrę supila į lėkštes, pagardina grietine ar skrebučiais. Įmantresnėse versijose įbarstoma trupinto sūrio su mėlynuoju pelėsiu. Tai suteikia naujo, ryškaus skonio kreminės konsistencijos sriubai – pabandykite kada prie progos.
Nesakau, kad tai bloga praktika. Tiesiog… jau kiek pabodusi 🙂 Papasakosiu apie kiek kitokią sriubą su dilgėlėmis.
Dilgėlių sriuba su pomidorais
- Trijų saujų jaunų dilgėlių ~300g.
- 400g skardinės konservuotų smulkintų pomidorų
- svogūnas
- didelė morka
- 50g. ryžių
- 1,5l daržovių arba vištienos sultinio
- stiklinės pieno arba grietinėlės
- valgomojo šaukšto sviesto
- druskos ir maltų juodųjų pipirų pagardinimui
- kapotų petražolių papuošimui
- Dilgėles perrinkite, nuskabykite storesnius stiebkočius ir užpilkite bliūde verdančiu vandeniu porai minučių.
- Gerai praskalaukite, nupilkite vandenį, dilgėles susmulkinkite.
- Puode ant vidutinės ugnies ištirpdykite sviestą ir jame apkepkite susmulkintą svogūną, kol suminkštės.
- Berkite ryžius, pamaišykite. Pilkite pomidorus iš skardinės, berkite dilgėles, išmaišykite.
- Supilkite sultinį, palaukite kol užvirs ir pavirkite ant mažos ugnies 15min.
- Paragaukite, gardinkite druska ir pipirais pagal skonį. Puodą nukaiskite ir leiskite pastovėti bent 10min.
- Užbalinkite sriubą pienu arba grietinėle. Pateikiant puoškite kapotomis petražolėmis.
Sriuba nesudėtinga, pagaminama viename puode, švelni, šiek tiek pikantiška ir labai gardi. Jeigu kartu su pomidorais įbersite ir saldžiosios paprikos miltelių – spalva bus intensyvesnė, o skonis ryškenis.
Dar keli patarimai apie dilgėles. Kas tos kelios saujos? O gi tiek, kiek surinksite tiek ir bus gerai. Aš naudojau tiek, kiek matosi viršutinėje iliustracijoje. Perrinkus dilgėles būtina nuplikyti verdančiu vandeniu, kad jos nebedilgintu rankų. O nuskalauti reikia stropiai – pavasarį jauni lapeliai būna gausiai pasidengę dulkėmis.
Kapotas petražoles paminėjau ne šiaip sau. Jeigu turite daržą, ir pernai auginote petražoles, tai pirmieji jauni lapeliai bus išlindę ir tinkami papuošimui ir pagardinimui. Neturite petražolių, tuomet tiks laiškiniai česnakai, svogūnų laiškučiai ar tiesiog jauni pienių lapeliai.
Jeigu nemėgstate ryžių, tuomet juos galima keisti smulkiais makaronais. Tiesiog juos į sriubą dėti reikia vėliau ir virti tiek, kiek nurodyta ant pakuotės. Skanaus!
Marius
Dilgėlė ne piktžolė. Vaistinis augalas. 😛