Jau kuris laikas aš su pasimėgavimu atrandu kartvelų virtuvę ir kiekvienas neragautas patiekalas man tarsi naujas nuostabios istorijos puslapis. Gaminu, ragauju, stebiuosi – kokie mums nepažinti deriniai gyvuoja jų kasdieninėje virtuvėje ir kaip neišpopuliarinta kartvelų virtuvė mūsų krašte. Visi žino chinkalius, chačapurius, šašlykus. Gerai pagalvoję gal dar prisimintų vieną – kitą pavadinimą, ir tiek. O šios šalies virtuvė tokia įdomi ir tokia neatrasta…

Vienas iš tokių, mane maloniai nustebinusių, patiekalų yra chašlama (ჰაშლამა). Su šiuo patiekalu yra toks įdomus paradoksas, kad jis yra ir Armėnijoje ir Skartvele. Ir labiau žinoma armėniška chašlamos versija, mat rezultatas primena troškinį, gal net savotišką ragu versiją. Tuo tarpu kartvelų chašlama yra sriuba, verdama iš avienos arba jautienos. Tai nesudėtingas, bet labai įdomus patiekalas.

Visų pirma, žinoma, reikės mėsos. Lengviausias kelias rinktis jautieną – tam tinka šonkauliai arba krūtininė dalis. Kartvelai juokauja, kad norint pagaminti tikrą chašlama sriubą mėsos reikia mažiausiai 2kg, su mažiau ir terliotis neverta, chašlama nepavyks.

Kiekviename juokelyje yra dalis gyvenimiškos tiesos, yra jos ir šiame. Šios sriubos esmė – sodrus, ryškus, gilus sultinys. Norint jo intensyvaus mėsos su kaulais reikia daug, idant būtų iš ko nuverda. Be to reikia nepamiršti, kad jautienos kaulai yra stambūs, sunkūs o nuvirus juos vis tiek teks išmesti, mėsos liks ne tiek ir daug.

Taigi, sakykime, kad turime 2kg jautienos šonkaulių. Virsime turtingą kachetišką chašlamos versiją, todėl jai reikės butelio balto sauso kartveliško vyno. Dar nuluptos didelės galvos svogūno, galvos česnako, poros aitriųjų paprikų, krapų, petražolių, kalendros lapų, juodųjų pipirų ir laurų. Tiek turint jau galima pradėti gamybą.

Į talpų puodą reikia sudėti šonkaulius, užpilti juos verdančiu vandeniu, leisti pavirti 10min. ir visą vandenį nupilti.

Dabar puodą statome vėl ant ugnies, ant šonkaulių supilame visą butelį vyno. Kiek trūksta papildome karštu vandeniu – tiek, kad būtų vos apsemta mėsa. Uždengiame dangčiu, užvirus sumažiname ugnį ir leidžiame pavirti pusvalandį.

Po pusvalandžio sudedame į puodą svogūną, česnako galvą, aitriąją papriką, saujelę svogūnų laiškų, petražoles, krapus ir kalendrą. Beriame 5-7 grūdelius juodųjų pipirų, porą lauro lapų ir su šaukštu viską panardiname į verdantį vandenį.

Puodą uždengiame, sulaukiame kuomet užvirs ir leidžiame pavirti dar valandą ar pusantros. Trukmė priklauso ne nuo konkretaus laiko tarpo, o nuo to kokią mėsą nusipirkote. Chašlama yra išvirusi tuomet, kai mėsa tampa minkšta ir lengvai krenta nuo kaulo. Sulaukus šio momento išgriebiame visas daržoves, pasūdome ir dar paverdame ~10min.

Baigus virimą mėsa išimama iš puodo, iš jos pašalinami kaulai ir taip gana stambiais gabalais ji dedama į dubenis. Į kiekvieną porciją įpilama šiek tiek sultinio – nuoviro, samtis ar du, ne daugiau.

Ant viršaus gausiai užbarstoma žalumynais, kapotais su česnako skiltelėmis ir aitriąja paprika. Tiesiog viską sukapokite ant vienos lentelės peiliu ir šiuo mišiniu užberkite ant sriubos, pateikite karštą.

Karšto sultinio garai leis pasklisti žalumynų aromatams po aplinką ir sukels apetitą žadinantį erzulį.

Ragaujama minkštos mėsos, atsipjaunant kąsnio dydžio gabalą, kartu užgeriant sultiniu su žalumynais.

Ką aš galiu pasakyti apie šį patiekalą… Sklando gandas, kad gero ramen’o pagrindas yra turtingas sultinys, kuriame papildomai dedami įvairūs priedai. Prisipažinsiu, nesu buvęs Japonijoje ir nesu ragavęs autentiško ramen’o. Bet tie, kuriuos teko ragauti Europoje nervingai rūko kamputyje, lyginant su kachetų chašlamos versijos sultiniu. Ir tai ne todėl, kad save laikau talentingu virėju – tiesiog receptas yra toks, kad patiekalo sugadinti neįmanoma. Turėkite kantrybės ir išvirsite sriubą, kokios niekada nesate ragavę, ar jus kas būtų vaišinę. Bet su česnaku kapota petražolė ir kalendra yra privaloma. Aitriosios paprikos gali nebūti, o šios žolelės – privalu, ir česnakas neturi dominuoti, bet turi būti juntamas.

Na ir dar jau visai pabaigai: jeigu laikotės mažai angliavandenių turinčio mitybos plano, tai rasti labiau Keto patiekalą, nei ši sriuba irgi bus nelengva. Visiškas win-win variantas.

Tai dabar jau tikrai viskas. Neperlenkiu lazdos, sriuba privalomai turi būti pabandyta. 😉

Skanaus!