Šiupininė sriuba, arba tiesiog šiupinys, dažnai verdama iš to, kas atliko iš anksčiau, todėl naudojamos kelios rūšies mėsos, kurios sudaro sriubos pagrindą ir papildomi priedai skoniui papildyti.

Norint išvirti žirnių sriubą (turiu omenyje džiovintų žirnių) būtinai reikia rūkytos mėsos su kaulu. Idealu, jeigu yra rūkytų šonkaulių, iš bėdos tinka rūkyta karka ar kitas rūkytos mėsos šmotelis su kaulu. Tik va, gerų rūkytų šonkaulių nebūna visur ir visada. O žirnių sriubos norisi. Tada galima sudėti šių abiejų sriubų savybes ir apjungti jas karštai rūkytos vištienos dėka.

Rūkytą vištą, krūtinėlę su kaulu ar tiesiog ketvirčius aš randu beveik visose maisto parduotuvėse. Be to višta ne tokia brangi kaip rūkyti šonkauliai, todėl sriubos galima išvirti visą puodą o sumokėti visai nedaug. Į  tokią sriubą dar galima įmaišyti ir kitų mėsiukų – kaip į šiupininę. Šaltai rūkyto kumpelio, dešros, dešrelių, virto liežuvio. Tiks viskas, kokių likučių yra šaldytuve. Aš panaudojau vakar orkaitėje keptos sprandinės likučius.

Na ir dar vienas pasiruošimas (jis nėra būtinas, tiesiog jo dėka virimas trunka greičiau) – mirkymas. Sausu žirnius ir avinžirnius verta užmerkti ir palikti brinkti per naktį. Na, ar bent iš ryto, jei sriubą virsite vakare. Visa kita bus gana greita.

Žirnių šiupininė su rūkyta višta

  • 1 stiklinė žirnių, mirkytų
  • 1 stiklinė avinžirnių, mirkytų
  • 2 rūkyti vištos ketvirčiai
  • 1 morka
  • 1 svogūnas
  • 1 saliero stiebkotis
  • 2 bulvės
  • 2 l vištienos sultinio arba vandens
  • lauro lapas, malti juodieji pipirai
  • aliejaus kepimui
  • kapotų žalumynų pateikimui
  1. smulkintą svogūną, kubeliais pjaustytą morą ir saliero stiebą apkepame ant aliejaus puode
  2. suberiame mirkytus žirnius ir avinžirnius
  3. užpilame sultiniu, užverdame, sumažiname ugnį ir paliekame lėtai virti
  4. vištienai nulupame odą, rankomis atskiriame mėsą nuo kaulų
  5. kaulus su mėsos likučiais dedame į sriubą nuvirti, mėsą supjaustome mažais kubeliais
  6. kubeliais pasmulkiname ir kitas mėsas, kurias dėsime į sriubą
  7. kai žirniai bus minkšti išgriebiame kaulus, dedame lauro lapą, kubeliais pjaustytas bulves ir mėsas
  8. užverdame ir leidžiame virti, kol bulvės taps labai minkštos
  9. nukaičiame, gardiname pipirais, dalimi kapotų žalumynų ir išmaišome
  10. leidžiame pabręsti ~15min. ir pateikiame apibarstydami likusiais kapotais žalumynais

Aš dar papildomai įbarsčiau kubeliais pjaustytos juodos skrudintos česnakinės duonutės.

žirnių šiupininė

Jei pastebėjote aš visai nenaudojau druskos. Jos pakanka nuo tos mėsos, kuri nuverda sriuboje. Rūkyta višta dažnai būna tokia sūri, kad jai nuvirus papildomai nieko sūdyti nebereikia.

Žalumynai čia neprivalomi, bet irgi tiko kaip papildomas prieskonis. Nes šiaip šioje sriuboje prieskoniai nenaudojami. Tik juodieji pipirai yra privalomi ir jų turi būti gausiai. Kad sušildytų.

O šiaip sriuba soti, tiršta, gardi. Tai toks vieno puodo patiekalas, kuris kartu yra ir sriuba ir pagrindinis patiekalas. Sulapnojus lėkštę tokios sriubos daugiau jau nieko nebesinori.

Tiesa, nepaminėjau trukmės. Bet čia teks vadovautis intuicija ir ragauti. Matot žirnius sriuboje visi mėgsta labai skirtingai. Vieni nori, kad sriuba būtų skaidri, o žirniai išlaikytų savo formą ir būtų kiek kietoki. Kiti mėgsta minkštus žirnius, kurie subyra lengvai paspaudus šaukštu. Nuo to priklauso ir virimo trukmė: ar mirkėte žirnius ar tiesiog subėrėte sausus, kaip aktyviai virėte, kokius žirnius mėgstate. Ragaukite – tame slypi atradimo ir pažinimo džiaugsmas.

žirnių šiupininė

Ir dar yra viena kategorija, kurie mėgsta suvirti žirnius tiek, kad iš jų liktų tiršta vienalytė masė. Jeigu esate tokio tipo sriubų mėgėjas tuomet į sriubą iš mėsų dėkite tik vištieną, o kai sriuba bus išvirus – viską pertrinkite rankiniu blenderiu. Turėsite trintą žirnių sriubą su vištiena. Irgi bus labai gardu.

Ir jau visai paskutinis patarimas: jei liko – stenkitės sriubą laikyti šaltai. Žirniai ir avinžirniai yra tokios kultūros, kurios pamirkę ima mikliai rūgti. Žirnių sriuba yra viena iš greičiausiai aprūgstančių sriubų, o tuomet jau teks puodo turinį versti lauk. Todėl jei laikote sriubą ir kitai dienai – būtinai dėkite į šaldytuvą.

Skanaus!