Rugpjūčio pabaiga yra tas metas, kai pajunti, kad ruduo nenumaldomai artėja. Net kai dieną būna +30C ir dar gali su malonumu maudytis ežere, vos nusileidus saulei prasideda rudeninė vėsa, žiogai ima griežti savo liūdnas melodijas, o storas voras skuba regzti kuo platesnį tinklą, nes net ir jis žino, kad greit ateis žiema ir baigsis medžioklės metas.
Šiuo metu mes jau atsivalgėme daržo gėrybių. Visko apstu ir dosnu iki soties. Todėl nenuostabu, kad lysvėje užsilieka vienas ar kitas nepastebėtas agurkas, kuris išsipučia tartum jauna cukinija. Arba prasidėjus rūkams ima tamsėti ir pūti dar net nesunokę pomidorai. Juos jau vėlu nešti globoti ant palangės, nes neganda juos apėmė. Tačiau negi dabar šias gėrybes mesi lauk, kaip nepavykusias?
Anaiptol! Ir iš jų galima pasigaminti paprastų ir gana viliojančių užkandžių, kurie gali susilaukti net labai neprastų pagyrų!
Štai pomidorai. Supjaustykite juos riekutėmis. Nupjaustykite viską, kas pajuodę, o sveikas žaliąsias dalis pasilikite. Įpjaustykite pusgalvį svogūno plunksnelėmis. Panašiai taip:
Viską sudėkite į stiklainį. Priglauskite į kompaniją lauro lapą ir kelis juoduosius pipirus. Pabarstykite druska ir cukrumi, dosniai pašlakstykite aliejumi – tuo, kurį mėgstate, dar du-tris šaukštus acto užpilkite, uždenkite dangteliu ir pavartykite, kad viskas susimaišytų. Dėkite stiklainį į puodą su vandeniu ir kaitinkite kaip pasterizavimui, na kokias 20 minučių. Tada leiskite atvėsti ir dėkite į šaldytuvą. Iki rytojaus. O jau rytoj galite ragauti traškius saldžiarūgščius skritulėlius su svogūnų plunksnelėmis, jie kaip tik persismelkę marinatu, kiek pakeitę spalvą ir siaubingai gardūs…
O dar panašiai galima ir su agurkais, kurie peraugo lysvėje. Tik storąją žievę bent dalinai nuskuskite, pačius agurkus supjaustykite tartum lazdeles bei pagardinkite grūdėtosiomis garstyčiomis. O visa kita – palikite kaip ankstesniame recepte.
Ir būtinai atvėsinę palikite per naktį. Tik tada jie pilnavertiškai bus gardūs. Kiek gelstelėje, persismelkę prieskoniais, tačiau vis dar traškūs ir sultingi. Su savitu pikantišku prieskoniu, kurį suteiks garstyčių grūdeliai.
Žinot, galima ir paprasčiau, nesižaidžiant su stiklainiais. Viską tiesiog pakaitinkite puode ar prikaistuvyje, nuolat pamaišydami. Kai ims minkštėti ir kiek pakeis spalvą – nukaiskite, leiskite atvėsti. Uždenkite ir dėkite vėsiai. Rezultatas bus tas pats. Tiesiog stiklaininė versija gaunasi pasterizuota ir šaldytuve gali prastovėti bent kelias savaites. O versija puode – greitam naudojimui. Kai laukiate savaitgalį svečių. Pavyzdžiui gal giminė sugužės bulvių kasti 😉 Juokauju, gaminkite ir patys vežkite į svečius lauktuvių – užtikrinu, kad niekas kažko panašaus nesitikės. Ir kad žinotumėt, kaip gerai tokios užkandėlės dzūkiškas „ašaras” nušluosto gomuryje… Ech… 😉
Na ir jeigu jau visai neturite laiko krapštytis – darykite manuoju būdu: viską į maišelius, vakumuojate, sous vide +85C 40min. Nei maišyt, nei žiūrėt… Ištraukėt, atvėso – į šaldytuvą. Ir jau pagal poreikį, kad ir svečiuose prakirpot, į dubenį ir ant stalo. Akims bei gomuriui pamaloninti.
Beje, agurkų užkandėlės pavyksta ir iš tų ilgųjų, šiltnaminių agurkų, kuriais žiemą prekiaujama. Tik palaikyt per naktį – būtinai. Antraip nebus skonis kompleksiškas bei visavertis.
Proporcijų tyčia nenurodžiau. Eksperimentuokite. Kas mėgsta rūgščiau – tam daugiau acto, kas prėskiau – tam mažiau. Druska saikingai, pipirai ir lauras tai tik prieskoniai. Sugadinti gan sunku.
Nebūtina nespėjusių sunokti pomidorų mesti lauk. Gal jiems taip buvo numatyta – išsiskirti savo traškia žaluma, suteikiant vaišių stalui papildomo pikantiško pojūčio.
Skanaus!
Vytautas
Liuks portalas, Liuks receptas. Keep it going