Visai nejučia pastebėjau vieną dalyką – mūsų namuose beveik nebebūna ketčupo, o nupirkus jo nedidelį indelį jis gan ilgai mėtosi šaldytuve, kol galiausiai yra išmetamas. Tačiau namuose visada yra bent keturios skardinės konservuotų pomidorų savo sultyse. Ir neretai – indelis pomidorų pastos. O šiltuoju, sezono, metu – ant stalo visada kūpso didelis dubuo su pomidorais. Taip yra todėl, kad pomidorų padažą gaminu pats. Tai paprasta, gana greita ir be jokių papildomų konservantų ar nepageidaujamų prieskonių. Kitaip tariant – būtent toks, kokio norisi tuo metu. Be to kaip tik dabar yra didysis pomidorų derlius Lietuvoje. Pomidorų daug, jie puikiai sunokę, aromatingi ir gardūs bei tikrai pigūs. Rugsėjo pabaigoje jų sumažės, jie ims brangti, o dabar – dabar yra tas laikas, kuomet galima ir būtina mėgautis šiais vaisiais. Taip taip 😉 Juk žinote, kad pomidoras yra vaisius? Ar ne? 😉

Paprasčiausias pomidorų padažas yra skirtas makaronams, tačiau namų gamybos jis bus visiškai kitokio skonio ir maloniai nustebins. Kitaip tariant seną ir pabodusį patiekalą jis pavers visiškai nauju ir liaupsinamu. Gamybos procesas paprastas: pradėkite gaminti padažą, kol jis troškinsis išvirkite makaronus, kol makaronai virs, padažas bus paruoštas ir viską patieksite vienu metu. Ir nors produktų yra nedaug, tačiau jie privalo būti kokybiški ir skanūs. Padažas nebus skanus, jeigu naudosite prastą aliejų ar beskonius pomidorus. Taigi, visų pirma keptuvėje pakaitinkite 50ml alyvuogių aliejaus ir jame ant vidutinės ugnies apkepkite (kol suminkštės ir taps skaidrus) smulkiai supjaustytą svogūną ir 3 česnako skilteles. Kol svogūnas kepa mažais kubeliais supjaustykite 5 vidutinio dydžio pomidorus. Suberkite juos į keptuvę, įberkite kapoto baziliko lapelių, pasūdykite, pabarstykite juodaisiais pipirais, įpilkite stiklinę vandens ir viską išmaišykite. Palaukite kol užvirs, tuomet sumažinkite kaitrą iki mažos, uždenkite dangčiu ir palikite troškintis. Dabar kaiskite vandenį makaronams ir virkite juos tiek, kiek parašyta ant pakelio. Kol makaronai išvirs padažas bus ištsitroškinęs. Nukoškite makaronus, tuoj pat berkite juos į pomidorų padažą, išjunkite ugnį ir makaronus sumaišykite su padažu. Padažas ims mikliai gertis į makaronus, pripildydamas juos savo skoniu ir aromatu. Dėkite makaronus į lėkštes, ant jų užtarkuokite kietojo sūrio, jei norite – lengvai pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir papuoškite baziliko lapeliais. Štai paprastas, gardus ir nebrangus patiekalas, kuris sočiai pamaitins 4 alkanus valgytojus. Ir nekreipkite dėmesio į kelis likusius pomidorų kubelius – jie suteiks papildomos tekstūros jūsų patiekalui.

Jeigu iki šiol naudojote tik pirktinį pomidorų padažą, tuomet labai gali būti, kad pažvelgę ir paragavę naminio jūs ištarsite „meh… kažkoks blyškus… kažko jam trūksta…”. Jeigu taip – duosiu kelis patarimus kaip paryškinti padažą. Jeigu padažas jums pasirodys rūgštokas, tuomet troškinimo metu įberkite į jį šaukštą cukraus. Cukrus suteiks balanso skoniui, tam pomidoruose dominuojančiam rūgštumui. Be to cukrus yra ir natūralus skonio stipriklis. Ne, aš neraginu kaskart naudoti cukraus, bet jis dedamas į visus pramoninius padažus ir gali būti, kad naminį pomidorų padažą pavers kiek patrauklesniu jūsų skoniui. Aš sėkmingai naudoju morkas. Sutarkuokite vieną didelę moką stambia tarka ir pakepkite kartu su svogūnais. Ji ims karamelizuotis ir padažui suteiks sveiko saldumo.

Jeigu skonyje trūksta „pomidoriškumo” – įdėkite šaukštą su kaupu pomidorų pastos. Pomidorų pasta nėra pomidorų padažas ar ketčupas, tai visai skirtingi produktai – juk pamenate tai? Jeigu trūksta spalvos įberkite saldžiosios paprikos miltelių. Mėgstate aštriau – įberkite smulkiai kapotos aitriosios papirkos. Pusę ankšties, daugiau tikrai nereikia. Norite sotesnio ir turtingesnio padažo? Stambia tarka įtarkuokite cukinijos. Ji puikiai derės su pomidorais ir praturtins padažą savo švelniu skoniu.

Neturite šviežių pomidorų ir bazilikų? Nebėda. Pomidorus naudokite smulkintus/ konservuotus savo sultyse. 2 skardines po 400g. Bazilikas džiovintas taip pat tinka, tik jį reikia berti tiesiai į aliejų prieš pat pomidorus – karštas aliejus atskleis jo aromatą.

O picai padažą irgi pagaminsite vos per kelias minutes. Kaip jūs kepate picą? Imate padą, tuomet ant jo tepate… ką? Ketčupą ar pomidorų padažą? Pasigaminkite patys, jis bus ne prastesnis nei madingose hipsteriškose picerijose. Keli šlakeliai aliejaus, kuriame apkepame dvi smulkintas skilteles česnako. Kai jos ims ruduoti – beriame džiovinto raudonėlio, ant jo – skardinę smulkintų pomidorų savo sultyse. Tada skardinę iki pusės pripilame vandens iš čiaupo ir supilame į pomidorus. Druska, juodieji pipirai, pamaišom. Pradėjo burbuliuoti – sumažinam ugnį ir uždengiam dangčiu. Dvi – trys minutės ir nukaičiam. Viskas. Paprastas ir kartu tobulas pomidorų padažas picai. Pradėkite minkyti padą, tada su samčiu užpilkite ir paskleiskite pomidorų padažą. Ant jo berkite smulkintą mozzarella sūrį, kelis lapelius baziliko ir jau turite klasikinę Margaritos picą.

Galima naudoti ir šviežius pomidorus, jie tikrai tinka. Tačiau šiuo atveju, nukaitus puodą, susmulkinkite padažą rankiniu blenderiu iki vienalytės masės. Pomidorų kubeliai tinka makaronuose, tačiau picos padaže jie nėra pageidaujami.

Šašlykai. Kepate šašlykus? Kartu pilate į lėkštę ketčupą? Nenusibodo? Paimkite blenderio indą, į jį įmeskite kelis pasmulkintus pomidorus, skiltelę česnako, ketvirtį svogūno galvutės, kuokštelį petražolių lapelių, šluotelę krapų, berkite druskos, juodųjų pipirų, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, kurį naudojate salotoms gardinti ir uždengę dangteliu įjunkite smulkintuvą. 10 sekundžių ir turite dubenėlį padažo ant žarijų keptai mėsai, kuris dings pirmas. O ketčupas ir liks nepaliestas. Patikėkite manimi – aš tai išbandžiau jau ne vieną kartą 😉

pomidorų padažas

Pabaigai receptas mėgstantiems konservuoti. Aštrus, ryškus ir pikantiškas pomidorų padažas su krienais, kuris džiugins iki pat pavasario ir tiks prie daugelio keptos mėsos patiekalų.

Pomidorų padažas su krienais

  • 1kg labai sunokusių pomidorų
  • 5 krienų šaknys
  • 6-7 saldžiosios paprikos
  • 1 aitrioji paprika
  • 2-3 vidutinės česnako galvutės
  • 1 šaukštas druskos
  1. Visas daržoves stropiai nuplauti, nuvalyti, paprikoms išimti sėklas, česnakus nulupti.
  2. Susmulkinti blenderiu arba mėsmale. Viską suberti į vieną dubenį, pasūdyti, išmaišyti.
  3. Išpilstyti į nedidelius stiklainėlius, uždengti ir laikyti šaldytuve.