Cannelloni žino visi – tai tokie dideli, vamzdelio formos makaronai, prikimšti įdaro ir užpilti padažu bei iškepti orkaitėje. Klasika. Įdarų irgi būna visokiausių įvairiausių nuo visai mėsiškų iki veganiškų. Aš šiemet gaminau labai grybiškus cannelloni. Tiek grybiškus, kad grybais kvepėjo visi namai, o skonyje grybų buvo dar daugiau nei galėjau įsivaizduoti. Jei perfrazuotume posakį „sviestas sviestuotas” šie cannelloni buvo grybų su grybais. Bet labai šaunūs ir gana nesudėtingai pagaminami.

Imkim klasikinę situaciją: rudens savaitgalį iškeliavot į mišką, prigrybavot įvairių grybų šiek tiek ir parvykę namo nutarėt ką nors su jais pagaminti, bet viskas ką gaminote iki šiol jau išbandyta ir pabodę. Būtent taip nutiko man. Štai ką aš padariau: nuvaliau grybus ir pasvėriau. Buvo vos kiek daugiau nei kilogramas. Tada padalinau juos per pusę – didesniuosius atidėjau padažui, o mažesnius – įdarui. Ir pradėjau gaminti.

Visų pirma įdaras (mat prieš kemšant cannelloni jam reikia bent kiek pravėsti):

Ant aliejaus imame kepinti du, kubeliais smulkintus, svogūnus ir 3 smulkintas skilteles česnako. Kol svogūnai kepa – nulupame nelabai didelę cukiniją (rudenį jos būna labai didelės, todėl perspėju) ir padidinę ugnį sumetame į keptuvę. Riekelėmis supjaustome atidėtu mažesnius grybukus ir suberiame kartu į keptuvę. Manau jau supratote, kad keptuvės reikės nemažos 😉 Kepame viską ant didelės ugnies, nes ant mažos ne keps, o tiesiog ramiai troškinsis. Šiek tiek sūdome, gardiname maltais pipirais ir jei turite – žiupsneliu džiovinto čiobrelio. Jis labai tinka gardinti grybus! Pakepė ir suminkštėjo? Puiku, nukaičiame keptuvę ir atidedame pravėsti.

Dabar gaminame grybinę padažo dalį: didžiuosius grybus supjaustome, puode ištirpiname 50g sviesto ir apkepame smulkintą svogūno galvą, kol taps skaidri. Suberiame grybus, maišome, kepame ant didelės ugnies (ar kaitros jei ugnies neturite 😉 )  ir apkepame 5-7min. gan dažnai pamaišydami. Atidedame į šoną.

Prikaistuvyje (ar šiaip nedideliame puode) pradedame gaminti klasikinį bešamelio padažą: ištirpiname 40g sviesto, jam ištirpus suberiame 40g miltų, pamaišome, kad miltai sugertų sviestą ir dar šiek tiek, kad imtų kvepėti riešutais, tada imame beveik litrą pieno, į kitą ranką – kulinarinę šluotelę, ja aktyviai maišydami miltus plona srovele supilame pieną ir maišome toliau, kol miltai ištirpsta piene ir padažas ima tirštėti. Viso šio proceso metu puodas yra ant vidutinei kaitrai nustatytos viryklės. Šiek tiek druskos, šiek tiek maltų pipirų, šiek tiek pagardiname muskato riešuto miltais ir… visą turinį supilame į prieš tai kepusius grybus su svogūnais. Puodą su padažu ir grybais dedame ant viryklės ir maišome, kad grybai pasklistų padaže. Prieš pat užverdant – nukeliam ir viską turinį stropiai susmulkinam rankiniu blenderiu iki vientisos, grybais kvepiančios kreminės masės. Padažas paruoštas.

Konstruojam galutinį patiekalą. Pravėsusį įdarą iš keptuvės verčiame ant didelės pjaustymo lentos ir peiliu pjaustom / kapojam, kad galėtume įdarą sukušti į makaronus. Pasiruošiam formą jų kepimui, imama cannelloni makaronus ir sukemšam įdarą į juos. Pripildžius vieną vamzdelį dedame į kepimo formą, kemšam kitą ir taip kol forma užsipildo kimštais cannelloni. Jei liko įdaro tiesiog užbarstome ant jau sudėtų makaronų.

Pabaigai makaronus užpilame paruoštu grybiniu bešamelio padažu ir užbarstome tarkuotu puskiečiu sūriu ant viršaus. Pašauname į 180C karštumo orkaitę (išmaniųjų orkaičių savininkai gali tiesiog rinktis programą „Lazanija”) ir kepame ~45min. kol paviršiuje esantis sūris dailiai apskrus, o šonuose esantis padažas ims jaukiai pukšėti. Ką daryti toliau nepasakosiu – manau patys numanot 😉

Labai ryškus ir grybiškas padažas. Nu tiek grybiškas, kad grybų mėnesį dar nesinori 🙂

Ką daryti tiems, kurie grybauja tik parduotuvėse? Nusipirkite 500g rudųjų pievagrybių ir 500g baltųjų. Baltuosius naudokite padažui, o ruduosius – įdarui. Gal viskas nebus taip kvapnu ir gardu, kaip švieži baravykai ar voveraitės iš miško, bet rezultatas bus irgi bus puikus. Beje, jei perkant grybus nerasite cukinijų (pavyzdžiui žiemą jų ne visada būna) – pirkite 2-3 porus ir naudokite baltąją poro dalį, smulkintą pusžiedžiais.

Štai tokia neilga istorija apie pabodusio patiekalo pagyvinimą naujais skoniais ir potyriais. Grybai puikus įdaras cannelloni – išbandyta!