Artėja Velykos – toks metas, kai šeima susės prie šventinio stalo ir kartu ragaus gardžius ir kvapnius patiekalus. Kartu tai metas, kai jau prieš savaitę ar daugiau laiko virtuvės šeimininkai ima stresuoti sukdami galvas kuo šiemet nustebinti namiškius ir kuo palepinti jų skonio receptorius. Išties, dažnai klystama, kai sakoma „palepinti pilvą gardžiu maistu”. Gardumas yra juntamas burnoje, o nuslydęs į pilvą maistas jo dažniausiai visai nedžiugina. Norint palepinti pilvą reiktų valgyti maistą, kuris greičiausiai bus visai neskanus, tiesiog naudingas. O tikrasis valgymo malonumas patiriamas burnoje.
Bet aš kiek nukrypau, atleiskite. Jeigu ieškote idėjų velykiniam stalui aš kviečiu pabandyti grietinėlėje ištroškinti triušį ir pateikti jį su garstyčių padažu. Tai prancūzų virtuvės patiekalas, o šie šmikiai nuo neatmenamų laikų garsėja kaip burnos malonumo žinovai.
Jei pirksite triušį, tai greičiausiai jį gausite pilnai išdarinėtą ir paruoštą gamybai. Vieno triušio užteks pamaitinti 6 valgytojus. Ir nors perkant atrodys, kad triušis lengvas ir kaži ar visi bus sotūs, skubu jus nuraminti – patiekalas tikrai sotus, visi bus sotūs ir maloniai aptingę.
Dar šio patiekalo gamybai jums reikės: poros svogūnų, šaukšto sviesto, šaukšto miltų, 200ml riebios grietinėlės, poros šaukštų garstyčių padažo (mes esame įpratę sakyti, kad tiesiog garstyčių, bet techniškai garstyčios yra augalas, kurio grūdeliai surenkami ir jau iš jų gaminamas padažas), druskos, pipirų ir ~1,5l naminio vištienos sultinio.
Pasidėkite triušį ant didelės, patogios pjaustymo lentos ir apžiūrėkite: nuo jo reikia nuimti likusias plėves (jei tokios yra paliktos) ir riebaliukus. Tada triušį susmulkinkite gabalais – nupjaukite kojas, vėliau karkasą smulkinkite pjaudami skersai. Jei niekada nesate to darę ir nežinote nuo ko pradėti – pažvelkite į šią svetainę. Čia detaliai ir su nuotraukomis paaiškinta kaip smulkinti triušį.
Triušio gabalus pasūdykite, pabarstykite grūstais juodaisiais pipirais. Susiraskite puodą plačiu dugnu, užkaiskite ir dėkite į jį sviestą – tegul lydosi. Kai sviestas išsilydys ir ims čirškėti bei ruduoti dėkite į puodą triušio gabalus. Įdėkite ir palikite, tegul čirška ir skrunda bent 5 minutes. Mums reikia, kad mėsa apskrustų ir taptų tamsiai auksinė, link rudos spalvos. Kai taip nutiks apverskite gabalus, kad paskrustų ir kita pusė.
Kol triušiena čirška nulupkite ir smulkiais kubeliais supjaustykite svogūnus. Kai triušiena apskurs iš abiejų pusių, tuomet išimkite ją iš puodo ir atidėkite į šoną, o į puode esančius riebalus berkite svogūnus ir maišydami mediniu šaukštu ar mentele apkepkite, kol ims rusti. Tada tolygiai išbarstykite valgomąjį šaukštą su kaupu miltų ir maišykite mentele, kad miltai tolygiai apliptų svogūnus. Dabar kiek atsitraukę nuo puodo pilkite samti sultinio – jis šustels garais ir ims gausiai burbuliuoti bei taškytis, saugokite veidą! Kai po keliu sekundžių sultinys aprims ir tiesiog aktyviai virs ta pačia medine mentele nuskrebenkite viską, kas prilipo prie dugno. Pilkite likusį sultinį, nuolat maišydami – šiuo metu miltai tirpsta ir brinksta sultinyje jį šiek tiek sutirštindami, todėl nenustokite maišyti, kad miltai nesuliptų į gumulėlius. Pavirkite atidengę 10-15min. Taigi, supylėte sultinį, išmaišėte miltus, truputį nugarinote ir gavote šiek tiek sutirštėjusį matinį skystį, kuriame plaukioja svogūnai. Dabar supilkite grietinėlę, išmaišykite ir kai išmaišysite – dėkite atgal į puodą apkeptus triušienos gabalus, storesnius ant dugno, plonesnius viršuje ar tarpuose, priklauso nuo to, kiek platus jūsų naudojamo puodo dugnas. Teoriškai triušis turi kaip tik paskęsti skystyje. Uždenkite puodą ir troškinkite ant labai mažos ugnies 50 min. Jeigu ne visą triušį apsėmė skystis, tuomet karts nuo kartu neapsemtus gabalus pavartykite.
Prabėgus troškinimo laikui triušieną išimkite į dubenį, o į puode likusį skystį dėkite du valgomuosius šaukštus garstyčių padažo ir išmaišykite. Dabar būtinai ragaukite – jūs pagaminote padažą, kuris ir suteiks patiekalui pagrindinį, ryškiausią skonį; triušiena bus tik mėsa ir tekstūra.
Trumpa instrukcija apie skonį ir tai kaip ragauti padažus. Skonį sudaro 4 pagrindiniai pojūčiai: saldumas, sūrumas, kartumas ir rūgštumas. Kuo subtiliau juos subalansuosit tarpusavyje, tuo pilnesnį ir įspūdingesnį rezultatą gausite. Tik neužsižaiskite, nes viską sugadinsite! Korekcija vykdoma vienu – dviem potėpiais, bandant paryškinti tai, ko trūksta ar prislopinti tai, ko per daug. Ir ragaukite atsargiai – padažas bus labai karštas, na tiesiog verdantis 😉
Saldumą padaže sukuria grietinėlė ir svogūnai. Kartumą – pipirai, sūrumą – druska, o rūgštumo pojūtį kuria garstyčios. Paragaukite: jeigu reikia galite pasūdyti ar papipirinti. Jeigu trūksta aštrumo ir rūgštelės tuomet įmaišykite dar garstyčių, jeigu nesate garstyčių mėgėjai ir jau pirminėje padažo dalyje jų atrodo per daug galite įpilti grietinėlės arba tiesiog pieno ir saldumu kompensuoti garstyčių skonį. Tik nedarykite visko iš eilės ir po kelis kartus, nes iš turtingo padažo gausite sūrias garstyčias grietinėlėje. Taisykite tik tai ką reikia, vos vos, ir tik tada, kai tikrai reikia. Nepamirškite, kad vėstančio patiekalo skonis keičiasi, jis keičiasi ir brendimo metu.
Padažas paruoštas? Sudėkite į jį triušieną ir uždenkite dangčiu. Nukaiskite ir atidėkite 10-15 min. pabręsti, skoniams įsigerti į mėsą. Tuo metu galite paruošti garnyrą. Prie švelnios triušienos mėsos ir sodraus grietinėlinio – garstyčių padažo nuostabiai tinka pasta! Bulvių košė, su daug sviesto, pieno ir šiek tiek kietojo sūrio. Neskaičiuokite kalorijų, juk Velykos! Bent kartais galima prisivalgyti iki soties negadinant sau nuotaikos savigrauža.