Andai kadaise esu rašęs apie grikius su baravykais. Bet tai buvo kadaise. O kadangi grikiai ir miško grybai puikiai dera kartu –  papasakosiu apie kiek kitokį patiekalą su jais. Tai bus orkaitėje kepta košė. Teko ragauti? Ne? Tada aš jums pavydžiu, nes jūs dar nepatyrėte to skonių malonumo, kokį suteikia keptos košės.

Patiekalas paprastas ir geriausia jį gaminti ankstyvą rudenį, kuomet miške dygsta grybai. Kai grybai švieži, ką tik iš miško – tai būtų skaniausia šio patiekalo versija. Vienok, yra galimybė šiuo patiekalu mėgautis ir žiemos laikotarpiu, tiesigo grybauti tenka šaldiklyje. Savame, jei rudenį užšaldėt šviežius grybus arba parduotuvėje, ten šaldikliuose grybai dera apskritus metus. Čiupkit kilogramą šaldytų. Ir dar puskilogramį šviežių pievagrybių. Jie irgi grybai, švieži ir pigūs – papildys prabangių miško grybų draugiją.

Grybus, žinoma, reikia atšildyti. Tai lengviausia juos įdedant į šaldytuvą iš vakaro. Šaldytuve jie neskubriai atitirps ir bus tinkami apdorojimui. Stambesnius juos galima kiek pasmulkinti, keptuvėje įkaitinti aliejų ir gerai įkaitintame juos trumpai apkepti. Būtent apkepti karštame aliejuje, o ne troškinti pravėsusioje keptuvėje, mat tuomet iš jų išbėgs drėgmė, o jie patys sukris ir praras formą. Apkeptus grybus dedame į didelė kepimo formą.

Keptuvę vėl įkaitiname, tik aliejaus jau nepilame, mat mums reikia apskrudinti pievagrybius, o jie kepdami sugeria visą aliejų. Mums to tikrai nereikia, tad kepame juos be aliejaus – ir o koki staigmena! – jie apskrunda ir be aliejaus 😉 Beriam į kepimo indą.

Dabar keptuvėje reikia paskrudinti liesą karštai rūkytos kiaulienos nugarinės gabalėlį – tiks „Panevėžio file” ar panašus gaminys, imkite ~300g ir pasmulkinkite kubeliais kaip tą matote nuotraukoje viršuje. Apskrudinkite toje pačioje keptuvėje ir berkite pas grybus į kepimo formą.

Pagrindinį patiekalo „svorį” jau turime – ruošiame kitus produktus. Keptuvėje įkaitinkite kelis šlakelius aliejaus ir jame apkepkite pusžiedžiais supjaustytą svogūno galvą ir smulkiai pjaustytas 2-3 skilteles česnako. Užberkite prieskonius ir įmaišykite į svogūnus.

Čia aš noriu trumpam stabtelti ir nukrypti nuo recepto pasidalindamas maloniu atradimu. Visai netyčia prieskonių lentynoje radau pirkti nematytą pakuotę su Vytaro abrozdėliu ir užrašu, kad tai mėsos marinatas „Pasaulio puodai”. Pažvelgiau į sudėti ir labai maloniai nustebau:

Visų pirma šie prieskoniai tobulai tinka mano košei, mat juose yra čiobrelių, mairūno ir kadagio uogų – tobulas mišinys grybų patiekalams.

Antras siurprizas: prieskoniuose nėra druskos. Kaip žinia dažniausiai prieskonių gamintojai visų pirma prideda druskos, tada ją papildo prieskoniais ir pardavinėja druską prieskonių kaina taip scam’indami pirkėjus. Čia viskas sąžininga, mat druskos sudėtyje nėra – mokate tik už prieskonius.

Ir trečias malonus momentas – tai „Švenčionių vaistažolių” gaminys. Aš mėgstu jų gaminamas žolelių arbatas, o dabar štai – prieskoniai. Šaunuoliai, švenčioniečiai! Smagu, kad kuriate ir džiuginate savo gaminiais.

Ir tai nėra reklama, man niekas nieko už tai nemokėjo ir kalbu apie šį produktą tik todėl, kad jis šaunus ir lietuviškas, o mano galva reikia, kad geri dalykai gyvuotų ir apie juos sužinotų kuo daugiau žmonių.

Taigi, įmaišome prieskonius ir į keptuvę suberiame 600g. kruopų. Jas irgi įmaišome į svogūnus ir kelias minutes pakaitiname pamaišydami. Jei yra noro – pašlakstykite Vorčesterio padažu, jis priduos papildomų pikantiškumo natų.

Grikių mišinį beriame ant grybų su mėsa ir viską švelniai pakedendami sumaišome mentele ar šaukštu. Turi gautis štai toks jaukus betvarkutis.

Visa tai pabarstome druska ir užpilame karštu vandeniu taip, kad vanduo apsemtų ir būtų dar pora centimetrų virš produktų. Panašiai taip:

Visą šį gėrį pašauname į +160..+180C orkaitę 40min.

Pasibaigus troškinimo – kepimo laikui iš orkaitės ištraukiam šitokį keptą, aromatingą grožį.

Nuotraukoje viskas atrodo kepta, plokščia ir sausa, bet iš tiesų taip nėra. Uždėkit ant košės karšto paviršiaus kelis šaukštus sviesto pradėkite švelniai maišyti – pamatysite, kokia puri ir biri yra ši košė.

Dabar jau galima dėtis į lėkštes ir valgyti dar karštą.

Košės yra skanu, sotu ir maistinga. O keptos, ar tiksliau – užkeptos košės yra neapsakomai skanus gėris. Skanus tą pačią dieną, skanus pašildytas kitą. Čia versija su mėsa ir sviestu, bet jei laikotės dietos ar advento tradicijų – jų galima ir nedėti, košė nebus prastesnė. Galima užpilti ne vandeniu, o vištienos sultiniu, tuomet bus dar skaniau ir maistingiau. Galima patiekiant užbarstyti kapotais petražolių lapeliais – bus dar gražiau akiai ir suteiks papildomo skonio. Visaip galima, tiesiog bandykit, gaminkit ir ragaukit.

Iš paminėtų maisto produktų pagaminsite dosnias 8 porcijas.

Skanaus!