Balandėliai – vienas iš mėgiamiausių lietuvių rudens patiekalas, einantis po cepelinų ir savo populiarumu besirungiantis su kugeliu. Besirungiantis aš paminėjau ne veltui, mat jei prie stalo kas paklaustų „kugelis ar balandėliai” greičiausiai visi sakytų „balandėliai!”, vienok jei paklaustume šio klausimo namų šeimininkės atsakymas nebūtinai būtų toks pats. Balandėlių daugelis nemėgsta gaminti dėl ilgo ir darbui imlaus proceso – visi tie kopūsto galvos kaitinimai karštame vandenyje, lapų lupimai, įdaro vyniojimai, kepimai ir troškinimai – darbo geram pusdieniui, o virtuvė atrodo kaip po sprogimo.
Bandydami nukirsti kampus tingūs žmonės sugalvojo balandėliams pakaitalą, pavadindami juos „tinginių balandėliais”. Tik, va, į tikrus balandėlius jie panašūs tik tuo, kad naudojami ir kopūstai ir morkos su mėsa. O galutinis rezultatas ir skonis į balandėlius visai nepanašus. Na, mėsos kukuliai troškinti kopūstuose ir tiek.
Aš jums nesiūlysiu pasigaminti tinginių balandėlių – receptų jiems pilnas internetas ir visi jie beveik identiški, pasigūglinkit.
Aš pasiūlysiu jums alternatyvą balandėliams. Darbo bus mažiau, pagaminsite greičiau ir skonis išties primins balandėlius. Tik kiek kitokius, nei esame įpratę.
Produktai
- Netikriems balandėliams reikės maltos mėsos ~1kg. Aš naudojau maltą jautieną ir kalakutieną lygiomis dalimis, jūs laisvi rinktis tą, kurią mėgstate.
- Pusės vidutinio dydžio kopūsto galvos.
- 150g. ryžių, kuriuos reikia išvirti
- 1 didelės morkos ir vienos svogūno galvos, 3 česnako skiltelių
- 2 kiaušinių
- druskos, maltų juodųjų pipirų pagal skonį
- džiūvėsėlių paniravimui
- aliejaus apkepimui
Padažui reikės 100g sviesto, 2-3 šaukštų miltų, 400 ml skardinės trintų konservuotų pomidorų ir karšto vandens
Gamyba
Kaip jau minėjau – ryžius reikia išvirti ir atvėsinti.
Kopūstą reikia susmulkinti trumpais plonais šiaudeliais. Sumesti į verdantį pasūdytą vandenį, apvirti 3min. ir nukošti, atvėsinti.
Morką sutarkuoti, svogūną supjaustyti kubeliais, česnaką susmulkinti arba sutrinti, viską apkepti ant aliejaus.
Į didelį indą (aš naudojau maišymui virtuvinį kombainą, tai ir jo indą) sudedam maltą mėsą, ryžius, kopūstą, apkeptas daržoves, įmušame kiaušinius ir sūdome bei barstome maltais pipirais. Išmaišome, kad produktai pasiskirstytų tolygiai (arba paliekame išmaišyti kombainui).
Formuojame saujos dydžio maltinukus, apvoliojame juos džiūvėsėliuose ir iš dviejų pusių apkepame karštame aliejuje, kad džiūvėsėliai šiek tiek apskrustų. Apkeptus maltinukus dedame į kepimo skardelę.
Gaminame padažą: didelėje keptuvėje ištirpdome sviestą ant vidutinės ugnies, užbarstome miltus ir maišome kulinarine šluotele, idant miltai tolygiai pasklistų svieste ir kiek paskurstų – kol ims švelniai ruduoti ir pasklis riešutų aromatas. Tada supilame pomidorus iš skardinės, juos įmaišome šluotele. Šiek tiek pasūdome. Toliau masė sutirštės, tad po truputį pilame karštą vandenį ir maišome šluotele. Vandens susipils apie puslitrį, gal net daugiau – bet pilkite jį dalimis, įmaišykite ir stebėkite padažo konsistenciją. Jis neturi būti pernelyg skystas, tarsi pomidorų sultys. Šiek tiek tirštesnis.
Paruoštą padažą užpilame ant maltinukų skardelėje ir pašauname ją į +180C orkaitę maždaug 40min.
Praėjus nurodytam laikui skardelę išimame, patiekalas paruoštas. Dedame maltinukus į lėkštę, apliedami padažu iš skardelės. Galima tiekti su virtomis bulvėmis, ar dar geriau – bulvių koše. Na, kaip tikrus balandėlius.
O jei turite nedideles (porcijines) ketaus keptuvėles, tai apkeptus maltinukus galima dėti porcijomis į keptuvėles, aplieti padažu, pašauti į orkaitę ir pabaigus gaminti patiekti į stalą valgytojui su visa keptuvėle, kurioje burbuliuoja padažas.
Dailiai apskrudę maltinukai, aromatingas burbuliuojantis padažas, akiai patrauklus pateikimas – jūs tikrai sulauksite komplimentų. Tik keptuvėlių reiktų turėti 😉
O patiekalas labai naminis ir labai balandėliškas. Jis ypač patiks jauniesiems valgytojams – minkštas, drėgnas, lengvas, šiek tiek prėskas kaip tikri balandėliai. Padažas lengvai karamelizuojasi, bet išlaiko sviestišką sodrumą. Viskas čia labai gerai net ir be papildomo garnyro 🙂
Nebrangu, nesudėtinga, vienu metu galima pagaminti didelį kiekį šio patiekalo ir pamaitinti didelę alkanų valgytojų kompaniją. Maža ką, gal pavyzdžiui pasikvietėt būrį draugų į talką – negi kepsite visiems per vasarą įgrisusius šašlykus? O čia – prašom, sotus, gardus, labai naminis maistas.
Skanaus!
Viktoras
Blemba ne penktadienį gaminti. Skaitant atrodo greičiau viskas