Perkate kietąjį sūrį. Jį tarkuojate ar laužote ir naudojate įvairiems kulinariniams poreikiams. Bet kietasis sūris turi kietąjį išorinį apvalkalą, kuris jį saugojo brandinimo metu. Tokia išorinė standi pluta. Kur ją dedate? Metate lauk.

Be reikalo taip elgiatės. Nuo šiol, prieš pradedant naudoti kietąjį, ilgai brandintą sūrį (idealiu atveju parmezaną, bet neprastai tiks ir jo sūriniai giminaičiai) nupjaunate kietąją plutą, dedate į tam skirtą dėžutę ar maišelį ir metate į šaldymo kamerą. Taip pat vėl pasielgiate, kuomet nupjaunate kitam gabalėliui plutelę. Arba jeigu kietojo sūrio likutis prasivoliojo šaldytuve ir tapo kietas tiek, kad nevalgomas. Ir jį pas pluteles į šaldiklį. Taip kartojame kaupimo operaciją tol, kol šaldiklyje susikaups bent 250g. kietojo sūrio (kchem..) atliekų. Dabar iš jų galima išsivirti… sultinio! 🙂

Kietojo sūrio sultinys

 • 250g. kietojo sūrio plutelių
 • 1,5l vandens
 • 1 svogūno galva, nulupta ir perpjauta ketvirčiais
 • 3 česnako skiltelės, nuluptos
 • 5 juodųjų pipirų grūdeliai
 • šluotelė petražolių lapelių su stiebais
 • šiek tiek druskos
 1. Puode užverdame vandenį, sudedame visus produktus
 2. Verdame ant mažos ugnies kartais pamaišant ~1val.
 3. Virimo pabaigoje pasūdome, nukošiame per sietelį.
 4. Turime gauti 1-1,2l gelsvo sultinio.

Tai, ką gausite bus ryškus savo skoniu ir aromatu sultinys, kokio (manau) dar nesate ragavę. Ir jis, kaip suprantate, yra bazė tolimesniems gaminiams.

Pavyzdžiui jame galima išvirti greitą daržovių sirubą, plonomis juostelėmis įpjausčius mėgiamų lapinių daržovių ir pateikiant su paskrebinta balta duonute.

Pavyzdžiui šį sultinį galima naudoti risotto gaminimui. WOW faktorius garantuotas.

Dar jo dėka galima pagaminti baltąjį sūrio padažą pastai: į puodą pilame 1/2 litro šio sultinio, stiklinę riebios grietinėlės ir beriame ~100-150g smulkiai tarkuoto kietojo sūrio. Kaitiname ant mažos ugnies, kol sūris visai ištirps, vėliau dar, kol skysčiai nugaruos tiek, kad gautume tirštą, kreminį padažą. Ir jis bus nuostabus priedas prie pastos su svieste keptais miško grybais.

Arba iš tokio padažo galima pasigaminti parmezano skonio putėsius, kurie galėtų… viskas, nebepasakosiu toliau. Tikiuosi pasakiau pakankamai priežasčių kodėl neverta išmesti kietojo sūrio plutelių. 😉

Skanaus!