Tai – klasikinis prancūziškas daržovių sultinys, kuris yra paruoštukas tolimesnei gamybai. Toks sultinys yra bazė, kurios pagrindu yra gaminami padažai, verdamos sriubos ir kt.

Paprastas, tačiau turintis specifinių reikalavimų jo gamybai. Ir prieskoniams – recepte naudojamą bouquet garni reikalaujama naudoti tik šviežią, pagamintą prieš pat virimą. Tai prieskoninių žolelių ryšulėlis, įvyniotas į poro lapą ir aprištas virvele, kad po virimo būtų lengviau išimti. Nėra tikslaus bouquet garni recepto, dažniausiai naudojamos kelios šakelės čiobrelių, keli lauro lapai ir kelios šakelės petražolių su lapeliais. Jeigu papildomai įdėsite baziliko šakelę, raudonėlį ar kitą aromatingąją prieskoninę žolę tikrai niekas nebars. Sudėkite žoleles vieną šalia kitos kaip puokštelę ir įvyniokite į poro lapą tartum cigarą. Perriškite kulinarine virvele, kad neišbyrėtų ir štai jums paruoštas bouquet garni.

Daržovių sultinys bouillon de légumes

  • 1 poro stiebas
  • 1 vidutinio dydžio svogūnas
  • 2 morkos
  • 3 saliero stiebai
  • 3 nedidelės ropės
  • 5 gvazdikėliai
  • 5 juodųjų pipirų žirneliai
  • bouquet garni
  • druska
  1. Ropes ir svogūną nulupkite, morkas nuskuskite, viską nuplaukite po šaltu vandeniu.
  2. Gvazdikėlius įbeskite į svogūną, taip juos bus lengviau išimti išvirus.
  3. Likusias daržoves stambiai supjaustykite.
  4. Viską sudėkite į puodą ir užpilkite šaltu vandeniu. Vandens turi būti tiek, kad vos apsemtų daržoves.
  5. Statykite puodą ant ugnies, palaukite kol užvirs, sumažinkite ugnį ir virkite ant vidutinės ugnies uždengę 30min.
  6. Suberkite juoduosius pipirus, šiek tiek pasūdykite, sumažinkite ugnį iki mažiausios įmanomos ir virkite uždengę dar 60min.
  7. Prabėgus virimo laikui puodą nukaiskite, su kiaurasamčiu išimkite svogūną su gvazdikėliais, bouquet garni ir stambius daržovių gabalus.
  8. Likusį sultinį nukoškite per tankų tinklelį į kitą indą.

Įžvalgesnė moteris pasakys, kad tokį receptą jau matė ir tai bus tiesa – šis receptas populiarus daugelyje lieknėjimui ir detoksikacijai skirtų dietų. Bet tai antrinis šio sultinio panaudojimas. O pirminė paskirtis, kaip ir minėjau, skirta sukurti bazę tolimesnių patiekalų gamybai. Tia reiškia, kad sultinio virimui nereikėtų naudoti per daug vandens – tik tiek, kad daržovės būtų apsemtos. Tuomet jos šauniai nuvirs, o sultinys bus turtingas skoniu ir aromatu. Ir nereikėtų jo gausiai sūdyti, tik šiek tiek. Juk dar sūdysite patiekalus, kurių gamybai naudosite šį sultinį.

Kaip ir kitus sultinius, šį galite saugoti šaldytuve iki savaitės, o užšaldę šaldiklyje – 3..5 mėnesius.