Jeigu maistą gaminate dažnai ir įvairų ko gero pastebėjote dėsningumą: baziniai prieskoniai patiekaluose kartojasi. Nekalbu apie druską ar pipirus – jie tartum savaime suprantami. Kalbu apie prieskonius, kurie suteikia skonį ir aromatą.

Dažniausiai tai yra česnakai arba jų granulės, šviežios arba džiovintos saldžiosios ir aitriosios paprikos, prieskoniniai žalumynai – petražolės, krapai, bazilikas ir kt. Visos šios prieskoninės daržovės ir žolės šiuo metu dar yra šviežios ir tikrai pigios. Maža to, žolelės tebeauga lysvėse lauke, mat nebuvo šalnų, orai šilti ir švelnūs. Jos klesti tartum vasarą. Česnakai, užaugę Lietuvoje, dabar „patys tie” – aitrūs, ryškūs, ėdrūs! Nepalyginsi su tais nupiepėliais, kurie importuojami iš Azijos šalių.

Taigi dabar yra pats metas pasigaminti padažo, nors gal geriau reiktų vadinti jį pagardu, kuris išsaugos visas šias daržoves su skoniais ir aromatais gana ilgai.

Aš papasakosiu kaip gaminau sau, jūs jau galėsite adaptuoti turimus produktus pagal savo skonį ir galimybes.

Taigi, gamyboje naudojau:

500g. nuluptų česnako skiltelių (8 didelės galvos)
500g. raudonų saldžiųjų paprikų (4 vnt.)
2 aitriosios paprikos be sėklų (nežinau rūšies, bet labai piktos)
puokštė petražolių lapų su koteliais (tiek kiek matosi nuotraukoje)
2 didelių baziliko krūmų lapeliai (vis tiek nušals, reikia sunaudot vardan aromato)
150ml alyvogių aliejaus
150g druskos

Bjauriausias darbas nulupti česnakus – imlus laikui ir krapštymuisi, mat česnakai švieži, sultingi ir luobelė sunkiai atšoka. Juos įveikus paprikas nupjausčiau ir pašalinau kotelius bei sėklas.

Toliau viską reikia suplakti į vientisą kreminę masę. Tam geriausia naudoti virtuvinį smulkintuvą, bet ne rankinį blenderį o vertikalų ąsotį (kokteilių plaktuvą).

Leidžiam maksimaliu pajėgumu ir metam produktus tokia tvarka: česnako skiltelės, tuomet pilame aliejų (jis pavers viską košele, kuri maišysis su kitais priedais), beriame druską (kad ilgainiui pasklistų tolygiai, dedame petražoles ir baziliko lapelius, ant viršaus metame aitrias paprikas ir jau paskutinės keliauja saldžiosios. Viską paliekame plaktis dar bent 3-5 minutes, kad viskas tobulai susimulkintų į tirštą kokteilį ir išsimaišytų druska. Produktų eiliškumą nurodžiau, kad viskas vieni kitus spaustų ir įsimaišytų. Jei lapelius ir druską dėsit pabaigoje tai bus vargo, kol juos pagaus peiliukai, susmulkins ir įmaišys. Žodžiu darykit kaip sakiau ir jums viskas pasiseks.

Tai ką gavome – o iš esamo kiekio gausite beveik 1,5l mikso – pilstome į švarius stiklainėlius, uždengiame ir dedame į šaldytuvą.

Jei bus noro – galite paragauti. Bet aš primygtinai rekomenduoju to nedaryti. Rezultatas yra visiška skonio ir aromato bomba! Ten tiek daug visko, kad skonio receptoriai tiesiog sproginėja burnoje. Sakyčiau, rūstus lietuviškas pesto. Kad maža nepasirodytų 😉

Apie priedus: faktas, kad česnakas druska ir aliejus čia yra privalomi. Dar (mano galva) aitrioji paprika irgi. Visa kita – ką turite ir mėgstate. Paprikas sudėjau, nes per daug provincijos turguje prisipirkau (labai man jos patiko). Petražolės ir bazilikas šiemet gausiai lysvėje užderėjo, vis tiek nušals greitu laiku. Krapų neturėjau, bet būčiau gal ir jų įdėjęs.

Pagrindinis klausimas – kam to mišinio apskritai reikia? O gi tam, kad būtų kuo gardinti barščius, šiupinius, troškinius. Įdėjai šaukštą ir jau pasklido žiemą aromatas po namus, namiškius link stalo viliodamas. Arba galima jo dėka mėsą marinuoti: tiesiog aptepkit šiuo mišiniu mėsos gabalus ir palikite per naktį šaldytuve. Kitą dieną pašaukite į orkaitę ir puikus patiekalas paruoštas. Rezultatas bus nuostabus ir dėl recepto nereikės sukti galvos. Juk viskas ko reikia jau yra šiame prieskonių fejerverke!

Na ir dar todėl, kad daržovės dabar pačios pigiausios ir pačios gardžiausios – kalbu apie užaugintas Lietuvoje. Žiemą už viską mokėsite kartais brangiau ir net pusės tų aromatų bei skonių neišgausite.

Štai toks nesudėtingas, bet labai įspūdingas rudeninis prieskonių mišinys, kurį pasigaminsite per pusvalandį, o šaldytuve jis puikiai laikysis iki pavasario, kuomet vėl prasidės šviežių prieskonių sezonas.

Pabandykit – gal ir jums patiks 😉