Kai vasara persiverčia į antrąjį savo trečdalį gamta ima dovanoti savo gėrybes it iš gausybės rago. Šiame uogų, žalumynų ir šviežių daržovių bei pirmųjų voveraičių suktinyje tikroji šventė ir atgaiva sezoninės virtuvės gerbėjams. O kartu su pirmaisiais liepų žiedais prasideda ir mulių sezonas. Mulės – tai „varguolių austrės”, arba kalbant žmonių kalba – midijos. Dvigeldžiai moliuskai, gausūs baltymų, todėl labai sotūs, tačiau kartu ir labai skanūs. Papasakosiu jums kaip labai paprastai paruošti gardų, nebrangų ir labai prabangų patiekalą iš midijų.
Išties, ruošti midijas labai paprasta – su tuo susitvarkys net ir tas, kurs šventai įsitikinęs, kad maisto gamyba jam niekada nepavyks. Maža to, rezultatas bus ne ką prastesnis nei prabangaus restorano šefo. Tiesiog reikės šiek tiek dėmesio ir pastangų pasiruošiant. Patiekalo sėkmė priklausys nuo mulių šviežumo. Dar nepamirškite, kad blogiausia apsinuodyti jūrų gėrybėmis – pasekmės būna itin liūdnos. Todėl midijas rinkitės kruopščiai, įsitikinkite, kad jos šviežios. Tam yra du požymiai – visų pirma midijas reikia gerai nuplauti po tekančiu šaltu vandeniu ir pauostyti. Jeigu jos kvepia jūra arba vandenynu, vadinasi yra šviežios. Jeigu turi nemalonų žuvies kvapą, tuomet tokių midijų geriau nenaudoti. Nors kalbu vaizdingai, bet jūs tikrai atskirsite jūros vėjo kvapą nuo žuvies turgaus kvapo.
Kitas etapas nuplovus midijas yra jas perrinkti ir (jeigu reikia) nuvalyti. Visos midijos privalo būti užsidariusios. Visas atviras negailestingai meskite lauk. Tiesa, turiu pasakyti, kad jeigu kiautas prasivėręs nedaug ir jį pastuksenus į bliūdo kraštą ar stalą ir jis lėtai užsiveria – tuomet mulė tinkama ruošimui. Jeigu kiautas ir liko prasižiojęs – meskite lauk. Apie kiekius: 1kg mulių ir 1 prancūziškos bagetės užteks pamaitinti 3 žmones taip, kad jie net atsiloš pavalgę ir laimingai dūsaus žiūrėdami į krūvą tuščių kiautų. Tai lengvas, tačiau labai sotus patiekalas.
O dar šio patiekalo gamybai reikės:
- kelių šaukštų alyvuogių aliejaus
- 3 skiltelių česnako
- saujos svogūnų laiškų
- 400g. skardinės konservuotų pomidorų savo sultyse
- 1/2 stiklinės balto sauso vyno
- druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų
- puokštelės petražolių šakelių pateikimui
Taigi, midijos nuplautos, perrinktos, nuvalytos nuo nešvarumų varva kiaurasamtyje. Imame puodą, užkaičiame, dugną pašlakstome aliejumi ir beriame sukapotas česnako skilteles. Kai skiltelės ima čirškėti ir kvepėti beriame smulkiai supjaustytus svogūno laiškus ir pamaišome. Po minutės – kitos pilame konservuotus pomidorus iš skardinės ir vyną. Pasūdome, papipiriname. Jeigu norite daugiau žolelių aromato, tuomet dabar reikia įberti žiupsnelį prieskonių mišinio „Provanso žolelės”. Pamaišome, uždengiame, patroškiname ~3 min. ant vidutinės ugnies.
Padidiname ugnį iki didelės ir suberiame midijas, uždengiame dangtį. Troškiname dar 5-6 minutes, kol visos kriauklės bus atsidariusios. Tiesa, praėjus 3 minutėms nudengiame puodą ir atsargai pamaišome midijas plačia mentele, kad jos visos pasidengtų padažu. Baigus troškinti puodą nukaičiame, jo turinį apibarstome smulkiai sukapotais petražolių lapeliais ir uždengiame dar minutei – kitai, kad karštuose garuose pasklistų petražolių aromatas. Paragaukite padažo, jei trūksta rūgštelės, tuomet apšlakstykite mules puse citrinos sulčių.
Taip puodą su visu dangčiu ir patiekiame į stalą. Šis patiekalas labai populiarus Belgijoje ir valgomas su keptomis bulvytėmis. Aš laikausi nuomonės, kad tai lengvas ir sotus patiekalas, kuris kartu yra sriuba, todėl jį derėtų valgyti su šviežia balta duona, pavyzdžiui prancūziška bagete. Ir tam yra labai paprasta priežastis – bagetės dėka galėsite iki paskutinio lašelio išdažyti skanųjį sultinį lėkštėje 😉
Mulės taip ir pateikiamos – plačioje, gilioje lėkštėje. Stenkitės samčiu pakabinti ir padažo, kuriuo apipilsite mules lėkštėje. Ir jei tik bus galimybė – prie šio patiekalo pasiūlykite atvėsinto saison stiliaus alaus. Aš nuoširdžiai manau, kad mulės ir saison’as yra sutverti vienas kitam į porą. Skanaus!
Neskubant – 20 minučių darbo, savikaina €5, o gausaus malonumo – trims žmonėms. Oficialiai mulių sezonas tęsiasi iki rudens lygiadienio. Išnaudokite šią progą 😉
Viktoras
Atidarius straipsnį ir pamačius moliuskų foto ant dobiliukų pirma mintis buvo ble nejaugi dreisenas kas nors įvaldė pagaliau 🙂 Deja 🙂
Regis
Na, apie dreisenų valgymą neteko girdėti. O va Mytilus edulis lietuviškai Valgomoji midija yra randamos Lietuvoje ir yra valgomos 😉