Štai ir vėl lapkritis, vėl vėjas nudraskė medžių lapus, balos sušlapino kojas ir mums vėl norisi karštos, ryškios, guodžiančios sriubos dubenėlio. Kaip tik tokia šį kartą; sriuba, kurios receptą laikiau eilėje kelis mėnesius, dar nuo tuomet, kai buvo karštos ir nerūpsetingos vasarikos dienos.

Kuo ypatinga ši sriuba? Dviem esminiais momentais: pirma – ji yra grikių sriuba, kas nėra labai dažna. Antra – ji yra porcijinė, „surinktinė” sriuba. Tokia, kur visi sriubos komponentai pagaminami atskirai, vėliau dedami į lėkštę ar dubenį ir užpilami viralu. Tai smagus ir nesudėtingas būdas pažaisti restoraną namuose ir trumpam pasijusti tikru virtuvės šefu. Intriguoja? Tuomet eime gaminti!

Grikių sriuba su vištiena

  • 4 vištienos šlaunelės be kaulo
  • 4 skiltelės česnako
  • 4 šaukšteliai garstyčių su grūdeliais
  • ~1l vandens arba sultinio
  • 400ml (didelė stiklinė) grikių kruopų
  • 2 kiaušiniai
  • 2 šaukštai neriebios grietinės arba graikinio jogurto
  • 50g sviesto
  • kapotų žalumynų
  • druskos
  • aliejaus kepimui
  • marinuotų svogūnų žiedų pateikimui (nebūtinai)
  1. Vištieną pasūdome, užtarkuojame česnakus, dedame garstyčias, gerai ištriname gabalėlius ir atidedame marinuotis.
  2. Puode įkaitiname šlakelį aliejaus, jame porą minučių pamaišydami pakepame grikių kruopas.
  3. Supilame 2 dideles stiklines vandens ir užvirus verdame ant mažos ugnies 15min.
  4. Nukaičiame, įdedame sviestą, kapotus žalumynus, maišome kol sviestas ištirps ir atidedame į šoną pabręsti.
  5. Kitame puode įkaitiname kelis šlakelius aliejaus. Nuo vištienos nubraukiame česnakus ir garstyčias, kepame aliejuje iš abiejų pusių kol apskrunda.
  6. Apkepus sudedame likusias garstyčias su česnakais, pakaitiname iki minutės ir supilame vandenį arba daržovių sultinį, kad apsemtų.
  7. Užvirus uždengiame ir verdame ~20min.
  8. Atskirai didesniame dubenėlyje įmušame kiaušinius, dedame grietinę, truputį druskos is viską šluotele išmaitome iki vienalytės masės.
  9. Puodą su vištiena nukaičiame, vištieną išimame ir atidedame į šoną. Samčiu pasemiame uode esančio viralo.
  10. Dabar viena ranka šluotele greitai maišome kiaušinių ir grietinės mišinį dubenyje, kita - po truputį iš samčio pilame viralą, kad įsimaišytų, bet išliktų vienalytė masė.
  11. Procedūrą kartojame dar 1-2x, vėliau dubenyje esantį mišinį perpilame į puodą, tuo pačiu metu puodą maišydami šluotele.
  12. Rezultate gauname vienalytį baltą viralą. Dabar galima pradėti pateikimą:
  13. Dubenėlio centre suberiame kalnelį virtų grikių, ant jo dedame vieno kąsnio gabaliukais smulkintą vištieną, samčiu užpilame karštą viralą ir papildomai užbarstome kapotais žalumynais arba marinuotais svogūnų žiedais.

Šiaip jau pateikimas ir yra tas momentas, kuomet galima pažaisti restoraną ir pasijusti šefu. Esmė tokia: į dubenėlius arba plačias lėkštes sudedami grikiai ir vištiena su žalumynais ar svogūnais.

Tada lėkštės padedamos priešais valgytojus, ir tik tada iš nedidelio ąsotėlio arba padažinės užpilamas karštas viralas į lėkštes.

Tai – efektingas ir stilingas pateikimo būdas, tačiau jo procesą reikia apgalvoti ir pasiruošti iš anksto. Čia svarbu viską pasiruošti taip, kad viskas būtų šilta, o viralas užpylimui būtų karštas. Tam labai tinka orkaitė, turinti lėkščių pašildymo režimą. Joje galima dėti ne tik lėkštes pašildymui, bet ir pjaustytus vištienos gabaliukus (uždengtus, žinoma). Virtus grikius rekomenduoju brandinti uždengus keliais rankšluosčiais idant jie neatvėstų. Jei yra galimybė – galima grikius virti išmaniame puode, tuome juos laikyti uždengtu dangčiu pašildymo režime. Ir, žinoma, viralas turi būti karštas, bet neužvirti – užviręs jis sugriebs jame esančius baltymus, kurie iškris kąsniais ir sultinys taps nepatrauklus. Jis privalo būti karštas, bet – kreminis ir vienalytis. Ir jei viskas bus pateikiama į stalą šilta / karšta – komplimentai bus garantuoti! Jei maistas bus atvėsęs, tuomet greičiausiai būsite palydėti liūdna tyla.Štai kodėl tiek dėmesio skiriu pateikimo patarimams.

Na o visumoje tai  – sriuba, kokios niekada dar nesate ragavę. Nors ji paprasta, bet maistinga, skonis ryškus, tačiau nėra dominuojančių garstyčių ar česnakų kaip buvo galima tikėtis iš aprašymo pradžios. Iš minėtų recepte produkcijų pagaminsite keturias dosnias porcijas, kurios gali būti vienu metu ir sriuba ir pagrindinis patiekalas. Sotus, bet neapsunkinantis. Ir maloniai sušildantis grįžus iš žvarbiu lapkričio vėju besidraskančio lauko.

Skanaus!