Metų pradžioje teko lankytis Sakartvele ir pasimėgauti šios svetingos, bet labai kontrastingos šalies virtuvės patiekalais. Viena iš labiausiai mane nustębinusių patirčių buvo chačapurių įvairovė. Esu ragavęs chačapurių ir anksčiau (dar nesilankęs Sakartvele) todėl aš paviršutiniškai įsivaizdavau ko galiu tikėtis. Nenusvyliau, tačiau kartu ir nustębau kiek mažai aš žinojau apie šio populiariausio maisto gaminio istoriją ir įvairovę.
Tad kas tie chačapuriai? Vieši šaltiniai teigia, kad Chačapuri (kartvelų kalba: ხაჭაპური, romanizuotai: khach’ap’uri [ˈχatʃʼapʼuɾi] Sudaryta iš ხაჭო khachʼo [ˈχat͡ʃʼo] ‘varškė’ + პური pʼuri [ˈpʼuri] ‘duona’) – tradicinis kartvelų patiekalas – sūriu įdaryta duona. Tradiciškai tešla kildinama, formuojama įvairiomis formomis, o po to į vidurį įdedama sūrio (šviežio arba brandinto, dažniausiai specializuoto, chačapuriams skirto sūrio), kiaušinių ir kitų ingredientų mišinio.
Chačapuriai yra tokie populiarūs, kad jie patiekiami kaip prabangus patiekalas restorane arba kaip paprastas gatvės maistas pakelės užkandinėje.
Įdomus faktas: chačapuri yra populiariausias Sakartvelo maisto produktas, jo gaminimo kaina įvairiuose Sakartvelo miestuose naudojama kaip infliacijos rodiklis pagal Tbilisio valstybinio universiteto Tarptautinės ekonomikos mokyklos sukurtą „chačapuri indeksą”. Tai nacionalinis Sakartvelo patiekalas, įtrauktas į Sakartvelo nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Sakartvelo gastronomijos asociacija pasirūpino kad vasario 27-oji buvo paskelbta Nacionaline8 Chačapuri diena, siekiant pagerbti firminį Sakartvelo kepinį ir skatinti jo pripažinimą tarptautiniu mastu.
Chačapuri patiekiamas karštas, tiesiai iš krosnies, kitaip prarandamas unikalaus sūrio mišinio skonis ir kepinys tampa kartus. Vienas pilvotas maisto kritikas yra užsisakęs chačapurių į namus iš vieno Vilniaus restoranų ir vėliau detaliai burnojo kodėl gautas gaminys buvo neskanus, sūris tystantis – guminis ir pan. Nekartokite šio diletanto klaidos ir jei norite chačapurio – valgykite jį ten, kur gaminamas, tiekiamas tiesiai iš krosnies.
Ką daryti jeigu greta nėra kartvelų virtuvės restorano o chačapurio norisi? Vieną iš paprasčiausių galite nesunkiai pasigaminti ir savo virtuvėje. Jūs žinote kaip aš nemgėstu miltų, mat man tešlos gaminiai nepavyksta. Šį kart – pavyko puikiai, tad jei pavyko man – tikiu, kad pavyks ir jums.
Yra tik vienas esminis momentas: tokio chačapurio gamybai būtinai reikės keptuvės su dangčiu. Jei tokią turite – eime gaminti!
Produktai:
- 200ml pieno
- 2 kiaušiniai
- 200g miltų
- 1 šaukštelis kepimo miltelių
- truputį druskos
- 300g stambiai tarkuoto puskiečio sūrio. Apie sūrį: klasikinio kartvelų sūrio matyt negausite, tad bandykite naudo Gauda, Tilsit, Ementalio sūrį. Galima jį per pusę maišyti su Mozarella.
Gamyba:
Visų pirma dubenyje arba (dar geriau) virtuvinio kombaino inde įpilkite ir įmaišykite pieną, kiaušinius ir druską.
Vėliau po truputį suberkite miltus iš kepimo miltelius. Jiems tolygiai pasklidus skystyje ir sukūrus vienalytę masę suberkite tarkuotą sūrį ir jį įmaišykite. Gausite dailią, vidutiniškai tirštą tešlą.
Dabar ant mažos ugnies dėkite keptuvę, jos dugną šiek tiek suvilgykite aliejumi (tik patekpkite, prilieti nereikia idant plauktų) ir plonu sluoksniu sudėkite ir paskleiskite tešlą. Pastaba: 27 cm skersmens keptuvėje turimą tešlos kiekį iškepsite per du kartus.
Paskleidę tešlą uždenkite dangtį ir palikite kepti ant mažesnės nei vidutinės kaitros 7min. Taip, kepama lėtai – chačapuris nėra blynai 😉
Po 7 min keptuvės turinys atrodys taip: kietėjantys pakraščiai ir purus tešlos viršus.
Kepinį apverskite, uždenkite ir keptkite dar 7min. kitą pusę. Iškepęs chačapuris atrodys štai taip dailiai apskrudęs:
Tokį išimame mentele, dedame ant lentelės pravėsti ir kepame kitą.
Kiek pravėsusį pjauname ir ragaujame:
Kepinys gavosi šiek tiek traškus išorėje, minkštas ir švelnus viduje ir tiesiog tirpstantis burnoje. Tai – vienas iš paprasčiausių ir (turiu pripažinti) gardžiausių karštų užkandžių, kuriuos gaminau pastaruoju metu. Tikiu, kad ir jums šis kepinys patiks dabar tvyrančiais tamsiais ir ilgais rudens vakarais.
Kaip visada – pigu, paprasta ir tikrai greita. Skanaus!